بهترین نمایشنامه‌ها برای تمرین بازیگری

بامداد  برزویه
بامداد برزویه
10 دقیقه
مطالب خواندنی
بهترین نمایشنامه‌ها برای تمرین بازیگری
بامداد  برزویه
بامداد برزویه
10 دقیقه
152
0
آنچه پس از خواندن این مقاله خواهید دانست :

اولین نمایشنامه‌ها در یونان باستان نوشته و اجرا شدند. آریستوفان، اوریپید و سوفوکل سه تراژدی‌نویس بزرگ آن دوره بودند و آثارشان هنوز هم بر صحنه‌ها اجرا می‌شوند.

نمایشنامه‌ها معمولاً به دو ژانر اصلی تقسیم می‌شوند: درام، که لحن جدی و اغلب تراژیک دارند و نمایشنامه‌های کمدی که خنده‌دار هستند. با این‌حال هدف همۀ نمایشنامه‌ها سرگرم‌کردن و اشتراک گذاشتن بینش‌های معنادار و تجربه‌های انسانی است. حتی نمایشنامه‌های پوچ‌گرایانه از حقایق احساسی سخن می‌گویند و تفکر انتقادی را القا می‌کنند. در این نوشتار به بررسی و معرفی بهترین نمایش‌نامه‌هایی پرداخته‌ایم که می‌توانید برای تمرین بازیگری از آن‌ها استفاده کنید.

در این نوشتار می‌خوانید:
• معرفی بهترین نمایشنامه‌ها برای تمرین بازیگری

چهره نمایشنامه در سالن تئاتر

معرفی بهترین نمایشنامه‌ها برای تمرین بازیگری

 

گربه روی شیروانی داغ اثر تنسی ویلیامز

نمایشنامۀ گربه روی شیروانی داغ یکی از محبوب‌ترین نمایشنامه‌های تاریخ تئاتر آمریکا است. این نمایشنامۀ سه پرده‌ای نوشتۀ تنسی ویلیامز، نمایشنامه‌‌نویس و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی است. او این نمایشنامه را بین سال‌های 1953 و 1955 با اقتباس از داستان کوتاه خودش نوشت که در سال 1952 منتشر شده بود. این نمایشنامه معروف‌ترین اثر ویلیامز است و برندۀ جایزۀ پولیتزر شد. 

در این نمایشنامه تنسی ویلیامز جنبه‌های مختلف زندگی و تجربیات یک خانوادۀ آمریکایی در دهۀ 1950 به ويژه بریک و همسرش مارگارت که معمولاً به او مگی گربه می‌گویند را نشان می‌دهد و چالش‌ها و روابط عاطفی حاکم بر خانواده‌های ثروتمند در آن زمان را آشکار می‌کند. ویلیامز در این نمایشنامه به موضوعاتی مثل آداب اجتماعی، طمع، سحطی‌نگری، دروغگویی، زوال، سرکوب و مرگ پرداخته است.

گربه روی شیروانی داغ
عنوان کتاب:
گربه روی شیروانی داغ
ناشر:
مروارید
نویسنده:
تنسی ویلیامز
قیمت:
112,500 تومان
1,250,000

رومئو و ژولیت اثر ویلیام شکسپیر

رومئو و ژولیت تراژدی معروف ویلیام شکسپیر نمایشنامه‌نویس، شاعر و بازیگر انگلیسی است که آن را در سال 1959 نوشت. شکسپیر را بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین نویسندۀ انگلیسی زبان می‌دانند. موضوع اصلی نمایشنامۀ رومئو و ژولیت جهانی خشن و پر از خصومت است که دو جوان در این جهان خشن عاشق هم می‌شوند.

شکسپیر در اوایل زندگی حرفه‌ای‌اش این نمایشنامه را نوشت. داستان رومئو و ژولیت دربارۀ دو جوان عاشق ایتالیایی است که سعی می‌کنند در این دنیای خشن به هم برسند و در نهایت مرگ آن‌ها باعث آشتی خانواده‌هایشان می‌شود. این نمایشنامه یکی از محبوب‌ترین نمایشنامه‌های شکسپیر در طول زندگی‌اش بود و همراه با هملت پربازدیدترین نمایشنامۀ شکسپیر است. 

رومئو و ژولیت
عنوان کتاب:
رومئو و ژولیت
ناشر:
نگاه
نویسنده:
ویلیام شکسپیر
قیمت:
202,500 تومان
2,250,000

در انتظار گودو اثر ساموئل بکت

در انتظار گودو مهم‌ترین نمایشنامۀ انگلیسی زبان قرن بیستم است که ساموئل بکت، رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس، کارگردان تئاتر، شاعر و مترجم ادبی ایرلندی آن را نوشت. بکت ابتدا این نمایشنامه را به زبان فرانسوی بین سال‌های 1948 تا 1949 نوشت و این نمایشنامه در سال 1953 در پاریس به نمایش درآمد. بعداً بکت خودش این نمایشنامه را به انگلیسی ترجمه کرد و نسخۀ انگلیسی آن در سال 1955 در لندن به نمایش درآمد.

بکت در این نمایشنامۀ دو پرده‌ای دو شخصیت به نام‌های ولادیمیر و استراگون را در کنار درختی منتظر مرد دیگری به نام گودو نشان می‌دهد. ورود گودو زمان زیادی طول می‌کشد بنابراین ولادیمیر و استراگون در حین انتظار در مورد موضوعات مختلف با هم بحث می‌کنند و مطمئن نیستند که اصلاً گودو را قبلاً دیده‌اند یا خیر و یا این‌که گودو هرگز خواهد آمد یا نه اما همچنان منتظر می‌مانند. کمدی سیاه یا طنز تاریک تمام فضای نمایشنامۀ در انتظار گودو را پُر کرده است. بکت در این نمایشنامه موضوعاتی دردناک مثل مرگ، خشونت، جنگ، بیماری و موضوعات مشابه را به سخره گرفته است.

درانتظار گودو
عنوان کتاب:
درانتظار گودو
ناشر:
چشمه
نویسنده:
ساموئل بکت
قیمت:
117,000 تومان
1,300,000

نمایشنامه مرگ فروشنده اثر آرتور میلر

مرگ فروشنده نمایشنامه‌ای تراژیک از آرتور میلر نمایشنامه‌نویس و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی است. مرگ فروشنده نمایشنامۀ محبوب این نویسنده بود که یکی از بهترین نمایشنامه‌‌های آمریکایی قرن بیستم شد. این نمایشنامه در دهۀ 1940 نیویورک می‌گذرد و نویسنده آخرین روز زندگی ویلی لومان 63 ساله را به تصویر کشیده و نگاهی اجمالی به زندگی او انداخته است. آرتور میلر با فلش‌بک‌هایی دلایل شکست ویلی در بسیاری از موانع زندگی از جمله شغلش را به خواننده نشان می‌دهد و نگاهی به روابط او با پسرانش بیف و هپی می‌اندازد.

آرتور میلر در این نمایشنامه بر روی آرمان‌های لومان تمرکز کرده است که رویای آمریکایی را در سر دارد. او تمام زندگی‌اش باور داشته است که با رویای آمریکایی به موفقیت و ثروت می‌رسد اما هنوز این رویا را محقق نکرده است. ویلی خودش را مردی بسیار موفق و خانواده‌گرا نشان می‌دهد اما در واقع هیچ‌کدام نیست. آرتور میلر در این نمایشنامه به موضوعاتی مثل هویت شخصی، انتظارات غیرواقعی و ناتوانی پرداخته است.

مرگ فروشنده
عنوان کتاب:
مرگ فروشنده
ناشر:
بیدگل
نویسنده:
آرتور میلر
قیمت:
128,700 تومان
1,430,000

نمایشنامه هملت اثر ویلیام شکسپیر

حتماً این جملۀ معروف را شنیده‌اید: «بودن یا نبودن، مسئله این است!» این جملۀ معروف ویلیام شکسپیر در نمایشنامۀ هملت است. هملت یکی دیگر از نمایشنامه‌های محبوب و پربازدید ویلیام شکسپیر است که بسیاری آن را تأثیرگذارترین و مشهورترین اثر ادبی می‌دانند. این نمایشنامه که داستان تراژیک هملت، شاهزادۀ دانمارکی است، بین سال‌های 1599 تا 1602 به روی صحنه رفت. 

هملت را مونالیزای ادبیات می‌دانند که تفسیرهای متعددی دارد و نسل‌ها را در سراسر جهان مسحور خود کرده است. شکسپیر در این نمایشنامه حماسۀ ساده و غم‌انگیز شاهزاده‌ای به نام هملت و تلاشش برای انتقام گرفتن را به تصویر کشیده است. هملت حین گرفتن انتقام مرگ پدرش، شاه هملت، درگیر مشکلات فلسفی و اخلاقی شده و با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌شود. هملت یکی از طولانی‌ترین نمایشنامه‌های ویلیام شکسیپر است.

هملت
عنوان کتاب:
هملت
ناشر:
دات
نویسنده:
ویلیام شکسپیر
قیمت:
67,500 تومان
750,000

باغ آلبالو اثر آنتون چخوف

باغ آلبالو آخرین نمایشنامۀ نویسندۀ روسی، آنتون چخوف است. این نمایشنامه در سال 1903 منتشر شد. در سال 1904 این نمایشنامه به کارگردانی کنستانتین استانیسلاوسکی بر روی صحنه رفت. چخوف این نمایشنامه را یک کمدی می‌دانست اما استانیسلاوسکی آن را به عنوان یک تراژدی بر روی صحنه برد. 

این نمایشنامه حول محور یک مالک زمین اشرافی روسی می‌گذرد که ورشکسته شده است و درست قبل از به حراج گذاشتن این باغ به ملک خانوادگی‌اش بازمی‌گردد. این باغ آلبالو در واقع نماد این خانوادۀ اشرافی است و مالک تصمیم می‌گیرد آن را به پسر یک رعیت بفروشد. آنتوان چخوف در این نمایشنامه به موضوعی مثل بیهودگی فرهنگی پرداخته است و تلاش‌های بیهودۀ یک خانوادۀ اشرافی را نشان می‌دهد که سعی دارند حین حفظ موقعیتشان معنایی تازه در زندگی بیابند.

باغ آلبالو
عنوان کتاب:
باغ آلبالو
ناشر:
کتاب پارسه
نویسنده:
آنتوان چخوف
قیمت:
112,500 تومان
1,250,000

دکتر فاستوس اثر کریستوفر مارلو

دکتر فاستوس یا تاریخ غم‌انگیز زندگی و مرگ دکتر فاستوس یک نمایشنامه در گونۀ تراژدی از کریستوفر مارلو نمایشنامه‌نویس سدۀ شانزدهم و پدر نمایشنامه‌نویسی بریتانیا است که بر اساس داستان‌هایی دربارۀ شخصیتی واقعی به نام فاوست نوشته شده است. مارلو احتمالاً این نمایشنامه را کمی قبل از مرگش بین سال‌های 1592 یا 1953 نوشته است. 

دکتر فاستوس یک پزشک عالم و همه فن‌حریف است که گویا هیچ چیزی او را راضی نکرده‌ است برای همین تصمیم می‌گیرد روحش را به شیطان بفروشد و به دوزخ برود با این شرط که شیطان بتواند به مدت 24 سال تمام خوشی‌های مادی دنیا و هر آنچه دکتر فاستوس می‌خواهد برایش مهیا کند. 

گوته، شاعر مشهور آلمانی نیز نمایشنامه‌ای به نام «فاوست گوته» با تأثیر از این داستان نوشته است. نوع نگارش و موضوع بی‌نظیر این نمایشنامه آن را تبدیل به یکی از بهترین نمایشنامه‌های جهان کرد. نمایشنامۀ دکتر فاستوس در فهرست برترین نمایشنامه‌های مجلۀ گاردین قرار گرفته است.

دکتر فاستوس
عنوان کتاب:
دکتر فاستوس
ناشر:
نیلوفر
نویسنده:
توماس مان
قیمت:
385,000 تومان

کالیگولا اثر آلبر کامو

جولیوس سزار که او را بیشتر با نام مستعار کالیگولا می‌شناسند سومین امپراتور روم بود که از سال 37 تا 41 سلطنت کرد. او پسر ژنرال محبوب رومی ژرمنیکوس و نوۀ آگوستوس آگریپینای بزرگ بود و نام مستعار کالیگولا را سربازهای ارتش پدرش به او دادند چون پوتین‌های سربازی کوچکی به پا می‌کرد و کالیگولا نیز به معنی پوتین‌های کوچک است. 

آلبر کامو نویسندۀ مشهور فرانسوی و برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات، نوشتن نمایشنامۀ کالیگولا را از سال 1938 آغاز کرد و این نمایشنامه برای اولین بار در سال 1944 منتشر شد و در سال 1945 در تئاتر هبرتوی پاریس به نمایش در آمد. داستان این نمایشنامه حول همین شخصیت تاریخی می‌چرخد که به دلیل ظلم و رفتار دیوانه‌وارش به شهرت رسید. آلبر کامو معتقد بود که کالیگولا به‌خاطر سختی‌های زندگی و از دست دادن عزیزانش به پوچی رسید و سپس دیوانه شد. 

کالیگولا
عنوان کتاب:
کالیگولا
ناشر:
مجید
نویسنده:
آلبر کامو
قیمت:
49,500 تومان
550,000
نمایشنامه‌های معرفی شده در این مقاله و بسیاری از نمایشنامه‌های مشهور دیگر را با تخفیف ویژه از فروشگاه اینترنتی کتاب 30بوک بخرید.
فروشگاه 30بوک
خرید از فروشگاه ۳۰بوک
صحنه تئاتر و چند بازیگر در حال اجرا
سخنی با بازیگران

اگر شما تجربۀ بازیگری دارید، کارتان را با کدام نمایشنامه شروع کردید و به نظرتان کدام نمایشنامه را راحت‌تر می‌توان بر روی صحنه اجرا کرد؟ آیا نمایشنامه‌هایی را که در این مقاله معرفی کرده‌ایم خوانده‌اید؟ دیدگاهتان را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

بامداد  برزویه

بامداد برزویه

مطالب خواندنی جستار چیست؟
شادی صارمی
14 دقیقه

ادبیات سرشار از ژانرها و زیرشاخه‌های گوناگون است و یکی از محبوب‌ترین این ژانرها در میان اهالی ادبیات و کتابخوان‌ها جستارخوانی است، جستار در واقع برابر نهادی است به فارسی برای کلمۀ essay در زبان انگلیسی.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی کتاب‌های ممنوعه در جهان
بامداد برزویه
14 دقیقه

اولین کتاب‌های ممنوع در تاریخ بشر را باید در قرن‌ها پیش جست، اولین ممنوع‌کنندگان به گواه تاریخ امپراطورهای چینی بودند.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی سکولاریسم چیست؟ به زبان ساده
یسنا پارسی
22 دقیقه

واژه سکولار از ابتدای قرن چهاردهم میلادی وارد گفتمان‌های فلسفی و سیاسی شد، سکولار در تعریف کلی یعنی «آنچه وابسته به دین وابسته نیست.»

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی فاشیسم به زبان ساده
شادی صارمی
29 دقیقه

فاشیسم به عنوان یک نظریۀ سیاسی به خودی‌خود هولناک نبود، اما این ایدئولوژی وقتی چراغ راه قدرتمندان و سیاستمداران شد برای چندین نسل در سراسر قارۀ اروپا مرگ و مصیبت و نیستی به باور آورد.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی چگونه کتابخوان شویم؟
بامداد برزویه
7 دقیقه

شما اوقات فراغت خود را چطور می‌گذرانید؟ لای صفحات کتاب‌ها یا در صفحات مجازی؟

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی فمنیسم چیست؟  چرا فمنیست‌ها دشمن مردان نیستند؟
شادی صارمی
25 دقیقه

فمنیسم یکی از مفاهیمی است که بیشترین کژتابی و سوءبرداشت‌ها طی چند دهۀ اخیر از آن شده است، آن‌قدر که بسیاری از مردان و حتی زنان در گفت‌وگوهای روزمره‌شان ممکن است بگویند «من فمنیست نیستم» یا حتی بگویند «من با مردها بد نیستم» و این درست همان نقطه‌ای است که مشخص می‌کند این نظریه چقدر می‌تواند اشتباه فهمیده بشود.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی کمونیسم چیست؟ به زبان ساده
شادی صارمی
20 دقیقه

کمونیسم ایدئولوژی فراگیر است که ریشه در فلسفه و اندیشۀ‌ سیاسی دارد، ایدئولوژی‌ای که از سوی متفکران بسیاری از جمله کارل مارکس و فردریش انگلس تبیین شد. چکیده و عصارۀ کمونیسم برابری بود و مالکیت اشتراکی.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی درس‌هایی از نویسندگان بزرگ برای داستان‌نویسان جوان
بامداد برزویه
19 دقیقه

آیا نوشتن امری است آموختنی؟ آیا ادبیات و خلق ادبی از ناخودآگاه می‌آید و نمی‌توان آن را یاد گرفت و پرورشش داد؟

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی بهترین روش‌های یادگیری لغات انگلیسی
بامداد برزویه
15 دقیقه

سخت‌ترین بخش آموزش زبان، یادگیری و به‌خاطر سپردن واژگان است. نداشتن دایرۀ لغات وسیع باعث می‌شود که در مکالمه به زحمت بیفتید.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی معرفی بهترین پادکست‌های فارسی
علی فروزنده
17 دقیقه

پادکست یک محتوای رسانه‌ای سرگرم‌کننده یا آموزشی است که از مجموعه‌ای فایل صوتی یا تصویری دیجیتال ساخته شده است.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی آموزش اصول و فنون داستان نویسی
یسنا پارسی
20 دقیقه

اولین داستان‌ها بر روی دیوارۀ غارها نوشته شدند. اجداد ما با حکاکی بر روی دیواره‌های غارها سعی داشتند پیامی به ما برسانند، شاید بتوان از همین غارنگاره‌ها کهن‌ترین داستان تاریخ بشر را نوشت و خود تاریخ هم می‌تواند یک داستان باشد. مارگارت اتوود می‌گوید: «در انتها همۀ ما به داستان تبدیل می‌شویم.»

خواندن مقاله Left Arrow
بعدی
قبلی
نظرت رو باهامون به اشتراک بذار.
نظرت راجع به این مقاله چیه؟
0/200
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنید.