چگونه کتابخوان شویم؟

بامداد  برزویه
بامداد برزویه
7 دقیقه
مطالب خواندنی
چگونه کتابخوان شویم؟
بامداد  برزویه
بامداد برزویه
7 دقیقه
58
0
آنچه پس از خواندن این مقاله خواهید دانست :

شما اوقات فراغت خود را چطور می‌گذرانید؟ لای صفحات کتاب‌ها یا در صفحات مجازی؟

یک جا ثابت نشستن و کتاب خواندن برایتان سخت است؟ این مشکل بسیاری از افراد است. خیلی‌ها می‌خواهند کتابخوان شوند اما باید بدانید یک کتابخوان چه‌طور می‌تواند کتاب‌های زیادی بخواند برای کتابخوان شدن باید کتاب درست و مناسب را انتخاب کنید و در کتابخوانی استمرار داشته باشید. هدف ما در این نوشتار این است که شما را با روش‌های کتابخوان شدن و ایجاد عادتهای خوب کتابخوانی آشنا کنیم.

• 6 قدم برای کتابخوان شدن
• کتاب خوب را چگونه انتخاب کنیم؟
• عادت‌های خوب برای کتابخوانی

دختری که دست بر زیر چانه گذاشته و کتاب می‌خواند

6 قدم برای کتابخوان شدن

یک کتابخوان خوب ویژگی‌های مختلفی دارد اما می‌توانید با 6 قدم ساده تبدیل به یک کتابخوان شوید. یک کتابخوان همیشه مطالعه را جدی می‌گیرد و هر روز کتاب می‌خواند. مطالعۀ منظم از ویژگی‌های مهم یک کتابخوان است.

 

1. به مرور کتاب بخوانید

بهتر است مطالعه را از داستان‌ها و مقاله‌های کوتاه شروع کنید. هر جایی که چیزی خواندنی دیدید، آن را بخوانید تا مغز شما به خواندن عادت کند. می‌توانید از داستان‌های کوتاه و جذاب جنایی شروع کنید، به مرور شروع به خواندن رمان‌های طولانی‌تر کنید و بعد می‌توانید به راحتی کتاب‌های قطور یا چند جلدی را بخوانید.

 

۲. با موضوعات یا ژانرهایی که دوست دارید شروع کنید

اگر از کتاب لذت نبرید، نمی‌توانید آن را به سرعت به پایان برسانید. ژانرهای  مورد علاقه‌تان را شناسایی کنید و همان‌ها را بخوانید. بعداً که حرفه‌ای‌تر شدید حتما ژانرهای دیگر را هم امتحان کنید.

 

۳. سایت‌ها و وبلاگ‌های مربوط به کتاب‌ را بررسی کنید

بسیاری از سایت‌ها و و بلاگ‌ها با مطالب جالب در مورد ادبیات، معرفی کتاب‌ها و تازه‌های نشر به‌روز می‌شوند. اگر هر روز یا هر چند روز یکبار به این صفحه‌ها سر بزنید، پیشنهادات جالبی برای مطالعه به دست می‌آورید.

 

۴. قانون پنجاه صفحه

شاید شروع به خواندن کتابی کنید اما حس کنید که این کتاب آنچنان به درد شما نمی‌خورد اما دلتان هم نخواهد که کتاب را نصفه‌نیمه رها کنید. یادتان باشد برخی کتاب‌ها صفحات اولیۀ چندان جذابی ندارند و به مرور داستانشان برایتان جالب‌تر می‌شود. بنابراین تا 50 صفحه به این کتاب فرصت دهید.

 

5. زمان

نداشتن زمان را بهانه نکنید. برای خواندن به زمان زیادی نیاز ندارید. به جای چند بار در روز چک کردن رسانه‌های اجتماعی کتاب بخوانید. کتاب کوچکی در کیف خود بگذارید و زمانی که منتظر مترو یا اتوبوس هستید، در مطب دکتر یا رستوران یا هر جایی که چند دقیقه وقت داشتید چند صفحه از آن را بخوانید.

 

6. مطالعه قبل از خواب

یکی از بهترین زمان‌ها برای مطالعه قبل از خواب است. تحقیقات نشان داده‌اند که نور آبی صفحۀ نمایش کامپیوتر و موبایل خواب شما را مختل می‌کند. کتابی کنار تختخواب خود بگذارید و قبل از خوابیدن چند صفحه از آن را مطالعه کنید.

بیرون کشیدن کتاب از کتابخانه

کتاب خوب را چگونه انتخاب کنیم؟ 

شاید شما هم مثل بسیاری دنبال پیدا کردن یک کتاب خوب هستید تا کتاب خواندن را شروع کنید. هر روز کتاب‌های متنوع زیادی وارد بازار می‌شوند و  انتخاب یک کتاب خوب می‌تواند کاری طاقت‌فرسا به‌نظر برسد. در ادامۀ مطلب بهترین نکات‌ و ترفندها را برای پیدا کردن یک کتاب خوب به شما توضیح می‌دهیم.

 

نویسندۀ مورد علاقه

اگر قبلا چند کتاب خوانده‌اید و دوستشان داشته‌اید، بهترین راه این است که به سراغ دیگر کتاب‌های نویسندۀ مورد علاقه‌تان بروید. می‌توانید دیگر آثار نویسندۀ مورد علاقه‌تان را از وب‌سایت‌هایی مثل گودریدز یا سی‌بوک پیدا کنید. 

 

کتاب‌های برندۀ جایزه

اگر با کتاب‌ها و نویسندگان آشنایی زیادی ندارید می‌توانید به سراغ فهرست کتاب‌های برندۀ جایزه بروید؛ جایزۀ نوبل، پولیتز، من‌بوکر و بسیاری دیگر. می‌توانید با بررسی این فهرست‌ها و خواندن معرفی آن‌ها، کتاب مورد نظرتان را پیدا کنید.

 

به کتابفروشی‌ها سر بزنید

گشت‌و‌گذار در کتابفروشی‌ها عادت مفرحی است که خیلی‌ها نمی‌توانند از آن بگذرند و هربار که هوس خواندن کتاب جدیدی را دارند یا وقتی دلشان می‌گیرد خودشان را به کتابفروشی‌ها می‌رسانند. در کتابفروشی‌ها می‌توانید با دیگر کتابخوان‌ها تبادل نظر کنید و از فروشندگان در مورد خرید کتاب مناسب راهنمایی بخواهید.

 

کتاب‌های کلاسیک 

رمان‌های کلاسیک همیشه شیرین و خواندنی هستند و هیچوقت کهنه نمی‌شوند حتی اگر قرن‌ها از چاپ اولشان گذشته باشد. حتماً مطالعۀ شاهکارهای کلاسیک را در برنامه‌تان بگنجانید. این کتاب‌ها شما را به مطالعه علاقه‌مند می‌کنند.

دختری عینکی که دراز کشیده و در میان انبوه کتاب‌ها کتاب می‌خواند

عادت‌های خوب برای کتابخوانی

یادتان باشد مطالعه را نباید برای خودتان تبدیل به یک کار طاقت‌فرسا کنید بلکه باید آن را تبدیل به یک سرگرمی جذاب کنید. بهترین و مؤثرترین راه برای شروع مطالعه یا بیشتر مطالعه کردن، ایجاد عادت است. باید خواندن را به یک فعالیت روزانه تبدیل کنید و حتی می‌توانید به یک باشگاه کتابخوانی بپیوندید تا احساس مسئولیت کرده و هر روز مطالعه کنید. مثلاً می‌توانید در تعطیلات زمان بیشتری را به خواندن کتاب اختصاص دهید.

همیشه یک کتاب همراه خود داشته باشید و زمان‌های بیکاری خود را به مطالعه اختصاص دهید. بهتر است موقع مطالعه از گوشی موبایلتان یا هر چیز دیگری که حواستان را پرت می‌کند به اندازۀ کافی دور شوید.

یک فهرست مطالعه تهیه کنید تا بدانید پس از تمام شدن کتاب فعلی‌تان چه کتابی را باید بخوانید. 

 

برای پیدا کردن بهترین کتاب‌ها می‌توانید مقالهٔ بهترین رمان‌های جهان ما را بخوانید.

با سایت سی‌بوک و تخفیف‌های ویژه‌اش، کتابخوان خواهید شد.
فروشگاه 30بوک
خرید از فروشگاه ۳۰بوک
بهترین راه برای کتابخوان شدن چیست؟

به نظر شما بهترین راه برای کتابخوان شدن چیست؟ آیا توانسته‌اید مطالعه را تبدیل به یک عادت روزانه کنید؟ آیا تا به امروز از مزایای کتابخوانی اطلاع داشته‌اید؟ دیدگاه‌تان را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

بامداد  برزویه

بامداد برزویه

مطالب خواندنی جستار چیست؟
شادی صارمی
14 دقیقه

ادبیات سرشار از ژانرها و زیرشاخه‌های گوناگون است و یکی از محبوب‌ترین این ژانرها در میان اهالی ادبیات و کتابخوان‌ها جستارخوانی است، جستار در واقع برابر نهادی است به فارسی برای کلمۀ essay در زبان انگلیسی.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی کتاب‌های ممنوعه در جهان
بامداد برزویه
14 دقیقه

اولین کتاب‌های ممنوع در تاریخ بشر را باید در قرن‌ها پیش جست، اولین ممنوع‌کنندگان به گواه تاریخ امپراطورهای چینی بودند.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی سکولاریسم چیست؟ به زبان ساده
یسنا پارسی
22 دقیقه

واژه سکولار از ابتدای قرن چهاردهم میلادی وارد گفتمان‌های فلسفی و سیاسی شد، سکولار در تعریف کلی یعنی «آنچه وابسته به دین وابسته نیست.»

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی فاشیسم به زبان ساده
شادی صارمی
29 دقیقه

فاشیسم به عنوان یک نظریۀ سیاسی به خودی‌خود هولناک نبود، اما این ایدئولوژی وقتی چراغ راه قدرتمندان و سیاستمداران شد برای چندین نسل در سراسر قارۀ اروپا مرگ و مصیبت و نیستی به باور آورد.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی بهترین نمایشنامه‌ها برای تمرین بازیگری
بامداد برزویه
10 دقیقه

اولین نمایشنامه‌ها در یونان باستان نوشته و اجرا شدند. آریستوفان، اوریپید و سوفوکل سه تراژدی‌نویس بزرگ آن دوره بودند و آثارشان هنوز هم بر صحنه‌ها اجرا می‌شوند.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی فمنیسم چیست؟  چرا فمنیست‌ها دشمن مردان نیستند؟
شادی صارمی
25 دقیقه

فمنیسم یکی از مفاهیمی است که بیشترین کژتابی و سوءبرداشت‌ها طی چند دهۀ اخیر از آن شده است، آن‌قدر که بسیاری از مردان و حتی زنان در گفت‌وگوهای روزمره‌شان ممکن است بگویند «من فمنیست نیستم» یا حتی بگویند «من با مردها بد نیستم» و این درست همان نقطه‌ای است که مشخص می‌کند این نظریه چقدر می‌تواند اشتباه فهمیده بشود.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی کمونیسم چیست؟ به زبان ساده
شادی صارمی
20 دقیقه

کمونیسم ایدئولوژی فراگیر است که ریشه در فلسفه و اندیشۀ‌ سیاسی دارد، ایدئولوژی‌ای که از سوی متفکران بسیاری از جمله کارل مارکس و فردریش انگلس تبیین شد. چکیده و عصارۀ کمونیسم برابری بود و مالکیت اشتراکی.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی درس‌هایی از نویسندگان بزرگ برای داستان‌نویسان جوان
بامداد برزویه
19 دقیقه

آیا نوشتن امری است آموختنی؟ آیا ادبیات و خلق ادبی از ناخودآگاه می‌آید و نمی‌توان آن را یاد گرفت و پرورشش داد؟

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی بهترین روش‌های یادگیری لغات انگلیسی
بامداد برزویه
15 دقیقه

سخت‌ترین بخش آموزش زبان، یادگیری و به‌خاطر سپردن واژگان است. نداشتن دایرۀ لغات وسیع باعث می‌شود که در مکالمه به زحمت بیفتید.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی معرفی بهترین پادکست‌های فارسی
علی فروزنده
17 دقیقه

پادکست یک محتوای رسانه‌ای سرگرم‌کننده یا آموزشی است که از مجموعه‌ای فایل صوتی یا تصویری دیجیتال ساخته شده است.

خواندن مقاله Left Arrow
مطالب خواندنی آموزش اصول و فنون داستان نویسی
یسنا پارسی
20 دقیقه

اولین داستان‌ها بر روی دیوارۀ غارها نوشته شدند. اجداد ما با حکاکی بر روی دیواره‌های غارها سعی داشتند پیامی به ما برسانند، شاید بتوان از همین غارنگاره‌ها کهن‌ترین داستان تاریخ بشر را نوشت و خود تاریخ هم می‌تواند یک داستان باشد. مارگارت اتوود می‌گوید: «در انتها همۀ ما به داستان تبدیل می‌شویم.»

خواندن مقاله Left Arrow
بعدی
قبلی
نظرت رو باهامون به اشتراک بذار.
نظرت راجع به این مقاله چیه؟
0/200
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنید.