معرفی کتاب همیشه خلاق

یسنا پارسی
یسنا پارسی
10 دقیقه
معرفی کتاب
معرفی کتاب همیشه خلاق
یسنا پارسی
یسنا پارسی
10 دقیقه
89
0
آنچه پس از خواندن این مقاله خواهید دانست :

شغلی پُردردسر دارید و مجبورید هر روز در محل‌کار خلاقیت به خرج بدهید؟ هر روز مجبورید به مشکلات بسیای از مردم رسیدگی کنید یا با فرسودگی شغلی مواجه شده‌اید؟ پیشرفت تکنولوژی و پیدایش اینترنت زندگی بسیاری از مردم را تغییر داده و راحت‌تر کرده است اما یکی از چیزهایی که امروزه به لطف اینترنت و فضای مجازی از بین رفته خلاقیت و خلاق‌بودن است.

خلاقیت سنگ‌بنای نوآوری و پیشرفت انسان است. خلاقیت نیروی محرکهٔ خلق بزرگترین دستاوردهای تمدن ما‌ست که در عصر هوش مصنوعی، اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند. درحالی‌که هوش مصنوعی می‌تواند بسیاری از وظایف تکراری یا معمول انسان‌ها را انجام بدهد، اما خلاقیت یک مهارت منحصربه‌فرد انسانی‌ست که هوش مصنوعی قادر به انجام آن نیست. ولی آیا برای خلاق‌بودن حتماً باید استعداد داشت؟ و آیا خلاقیت را می‌توان یاد گرفت و پرورش داد؟ در ادامه با ما همراه شوید تا جواب این سوال‌ها را بگیرید.

در کتاب همیشه خلاق چه می‌خوانیم؟

کتاب همیشه خلاق راهنمای روزانۀ خلاقیت شماست. تاد هِنری نویسنده و سخنران و البته مشاور خلاقیت شرکت‌های مختلف و یکی از پرفروش‌ترین نویسنده‌های نیویورک تایمز، در کتاب همیشه خلاق 365 توصیهٔ‌ مختصر و مفید به شما کرده است و به شما نشان می‌دهد چطور می‌توانید با تمرین کافی ذهن خود را به یک ذهن پرسش‌گر تبدیل کنید و همیشه خلاق باشید.

همیشه خلاق
عنوان کتاب:
همیشه خلاق
ناشر:
مون
نویسنده:
تاد هنری
قیمت:
315,000 تومان
3,500,000

راهنمای روزانهٔ خلاقیت با کتاب همیشه خلاق

همیشه خلاق فقط یک کتاب نیست بلکه مانند یک دفترچهٔ روزشمار خلاقیت است که برنامه‌های بسیار منظم و کاربردی آن، به شما کمک می‌کند زندگی خود را بهتر کنید. تمرین‌های این کتاب به شما کمک می‌کند گام‌های کوچک بردارید و به کمک آ‌ن‌ها عادت‌های بد خود را کنار بگذارید و عادت‌های خوب را جایگزین کنید.

تمرین‌های این کتاب با موضوعات مختلف و متنوع مثل اشتیاق شخصی، ایده‌پردازی، طرز فکر، همکاری و رهبری، به شما کمک می‌کنند ذهنِ خود را به کار بیندازید. کافی‌ست هر روز تنها چند دقیقه از وقت خود را به تمرینات این کتاب اختصاص دهید و کمی در آن‌ها تأمل کنید. متن‌های کوتاه و روزانهٔ آن را بخوانید و در طول روز به سؤالات انتهایی هر فصل فکر کنید.

زنی که روبه‌روی دیواری نقاشی شده نشسته است

نمونه‌ای از تمرینات کتاب همیشه خلاق

«از روی سؤالاتی که آدم‌ها می‌پرسند، می‌شود خیلی چیزها را در موردشان فهمید. در هر حوزه و شغلی، آدم‌های حرفه‌ای باهوش وخلاق و مؤثر دوست دارند سؤال‌های ناخوشایند و ناجور بپرسند. خیلی‌ها از پرسیدن این نوع سؤالات اجتناب می‌کنند چون نمی‌خواهند مسئولیتی را که پاسخ‌های ممکن به همراه دارد، قبول کنند. با وجود این، آن‌هایی که سؤال‌های ناخوشایند می‌پرسند همان‌هایی هستند که زودتر وارد بطن ماجرا می‌شوند و به احتمال زیاد مسئله را مؤثرتر حل می‌‌کنند.
احتمالاً سؤال‌هایی در پس ذهن شما هم هست که نمی‌خواهید بپرسید، چون ـ شاید ناخودآگاه ـ می‌خواهید از مسئولیتی که پاسخ این سؤالات به همراه می‌آورد، شانه خالی کنید. 
چرا داریم این کار را می‌کنیم؟
چطور است این کار را امتحان کنیم...؟
نکند داریم اشتباه می‌کنیم که...؟
فقط بزدل‌ها هستند که سؤال‌های امن می‌پرسند. از نتیجهٔ کارشان هم معلوم است. افراد حرفه‌ای شجاع، کوشا و خلاق حاضرند برای رسیدن به بطن ماجرا، راه‌های سخت را در پیش بگیرند. درنهایت کسانی پیروزند که بهترین سؤال‌ها را می‌پرسند.
آیا سؤال ناخوشایندی هست که شما از آن فراری باشید؟ امروز چطور می‌توانید آن را بپرسید یا دنبال جوابش باشید؟ 
باید یاد بگیرید که از پرسیدن سؤالات ناخوشایند خوشتان بیاید.
سؤال ناخوشایندی که از پرسیدنش اجتناب می‌کنید، چیست؟»
زنی از پشت سر که بر روی دیواری نقاشی می‌کشد و خلاقیت به خرج می‌دهد

کتاب همیشه خلاق چه کمکی به شما می‌کند؟

کتاب همیشه خلاق به شما کمک می‌کند خلاقیت‌تان را حول محور تمرین‌های روزانه پرورش دهید. تک‌تک برنامه‌های کتاب همیشه خلاق برای چالش‌‌هایی انتخاب شده‌اند که هر روز در زندگی با آن‌ها سروکار دارید. مثلا عنوان‌هایی مثل:

هرس کردن روابط (گاهی مجبوریم رابطمون رو با کسی که انرژیمان را می‌گیرد قطع کنیم)
هر چه می‌خواهی دوست داشته باش (هر چه می‌خواهید دوست داشته باشید بدون شرمندگی از مردم)
انتخاب بی‌انتخاب (وقتی با کاری دشوار طرفید به خودتان حق انتخاب دومی ندهید)
قرار با هنرمند (با هنرمند درون‌تان قراری بگذارید)

هِنری تاد در کتاب همیشه خلاق خوانندگان را تشویق می‌کند که برای خلق ایده‌های جدید وقت بگذارند و با تعریف‌کردن داستان‌های شخصی از زندگی خودش، توصیه‌هایی به خوانندگان می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد رویه‌ای ایجاد کنند و برای الهام‌گرفتن به آن تکیه کنند. کتاب همیشه خلاق، کتابی است که حتی با وجود مشغلهٔ زیاد می‌توانید به‌صورت روزانه آن را مطالعه کنید

دختری که مدادی به پیشانی خود فشار داده و به دنبال خلاقیت و خلق کردن است

 بریده‌ای از کتاب همیشه خلاق:

«از لحظهٔ الهام مهیج‌تر وجود ندارد. دمی خلاق شما را در برمی‌گیرد و با لحظهٔ زودگذری از احتمال همراه می‌شوید. بعد، همان زمان که در فکرید برای جان دادن به ایده‌هایتان چه باید بکنید،‌ واقعیت خودی نشان می‌دهد. اگر مراقب نباشید، نهال شکننده و لطیفی که به‌تازگی جوانه زده، زیر چکمه‌های سنگین عمل‌گرایی له می‌شود. باید یاد بگیریم که با آن حس کشف و حس احتمال هر روز بسازیم و زندگی کنیم، حتی برای مدتی کوتاه. باید از آن محافظت کنیم چون این حس است که در نهایت محرک بزرگ‌ترین کارهای ماست. تقریبا پانزده سال پیش دوستم، لیسا جانسون، از من خواست فهرستی بنویسم از چند اتفاق که اگر پیش بیایند، در پوست خودم نمی‌گنجم و بعد گفت که مدام آن‌ها را مرور کنم. تشویقم کرد که جاه‌طلبی‌های شغلی، اهداف ارتباطی، اهداف مالی، دستاوردها یا تجربیات شخصی‌ام یا هرچیز دیگری را که هیجان‌زده‌ام می‌کند،‌ فهرست کند. این تمرین را انجام دادم و هر روز صبح فهرستم را مرور کردم. عجیب آنکه بیشتر مواردِ فهرست واقعاً اتفاق افتادند. فهرست نوشتن کاری جادویی نیست. قرار نیست آرزوهای دورودراز بنویسیم. عمیقاً معتقدم اینکه به میل خودم هر روز صبح برای رؤیاپردازی راجع به احتمال‌ها وقت گذاشتم، من را در مسیر رسیدن به جاه‌طلبی‌های خلاقانه‌ام نگه داشت.»

 

درباب اهمیت خلاقیت

آلن دو باتن فیلسوف معروف بریتانیایی می‌گوید: «خلاقیت نه عملی کمیاب و نمایشی است، نه اتفاقی بی‌اهمیت میان نگرانی‌های ما. خلاقیت چیزی است که همیشه با آن سروکار داریم؛ تعهدی برای بهترین کردن چیزهایی که داریم.» 

شاید خودتان را فرد خلاقی ندانید اما واقعیت این است که شما هر روز در زندگی‌تان خلاقیت به‌ خرج می‌دهید. شما مشکلات‌تان را حل می‌کنید، طراحی می‌کنید، می‌نویسید، آشپزی می‌کنید، وسیله‌ای می‌سازید و همهٔ این‌ها نوعی خلاقیت محسوب می‌شود. اما فشاری که شما برای ایجاد خلاقیت احساس می‌کنید ممکن است باعث استرس شدید شود و در درازمدت بر روی توانایی شما در زندگی تأثیر می‌گذارد. برای رفع استرس هنگام خلاقیت کافی‌ست به سراغ کتابِ همیشه خلاق بروید. 

با کتاب همیشه خلاق، خلاقیت به خرج دهید!

اگر به دنبال برنامه‌ای منظم برای سروسامان دادن به زندگی خود هستید، بهتر است به سراغ کتاب همیشه خلاق بروید و قدم‌های کوچک اما مؤثری بردارید.

شما چه تمرین‌های خلاقانه‌ای برای بهتر‌شدن زندگی‌تان بلد هستید و به‌کار می‌بندید؟

معرفی کتاب والدین سمی را بهتر بشناسید
بامداد برزویه
12 دقیقه

افرادی در زندگی شما هستند که شما را بالا می‌برند و هر زمان که به کمک نیاز داشته باشید از شما حمایت می‌کنند. ممکن است دیگرانی نیز باشند که شما را در هم بشکنند و به شما آسیب برسانند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب بدون ترس سخنرانی کن
الناز آذری
11 دقیقه

یکی از ترس‌های رایج بسیاری از مردم دنیا، صحبت یا سخنرانی در برابر گروهی از مردم است. آیا حتی فکر کردن به صحبت مقابل یک گروه بزرگ یا کوچک، باعث می‌شود عرق از سر و رویتان سرازیر شود؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب چگونه با هر کسی صحبت کنیم؟
علی فروزنده
16 دقیقه

هر فرد روزانه نقشی را در جامعه ایفا می‌کند که برای انجام آن باید با دیگران به تعامل بپردازد. وجه مشترک هر تعاملی، نیاز به ارتباط شفاف و مؤثر است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب شب پُرستاره
مهرناز بهروش
11 دقیقه

انسان‌هایی کم‌وبیش شبیه ما از دویست‌هزارسال پیش بر روی زمین زندگی می‌کردند اما تازه حدود پنجاه‌هزار سال پیش بود که انسان‌ها دست به خلق آثار هنری زدند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب سنگ، کاغذ، قیچی
شادی صارمی
10 دقیقه

فکر می‌کنید همسرتان را خیلی خوب می‌شناسید؟ آدام و آملیا، شخصیت‌های رمان سنگ، کاغذ، قیچی به شما نشان می‌دهند که بهتر است تجدید نظر کنید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب بهترین و پرفروش‌ترین‌های سال 1402
شادی صارمی
22 دقیقه

کتاب‌خواندن و مطالعه همیشه یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های بشر بوده است. پیش از ظهور تکنولوژی و گوگل، مردم برای کسب اطلاعات و سرگرمی به سراغ کتاب‌ها می‌رفتند و امروزه نیز حتی با وجود تکنولوژی کتاب‌ها منبعی مهم برای کسب اطلاعات مؤثق به شمار می‌آیند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب
بامداد برزویه
12 دقیقه

آیا کتاب‌های کودکی‌تان را به‌خاطر می‌آورید؟ کتاب‌هایی آرامش‌بخش با داستان‌هایی زیبا و آموزنده که تصاویری زیبا با متن‌هایی کوتاه داشتند تا شما را به مطالعه ترغیب کنند و در یک نشست بتوانید آن‌ها را بخوانید، یا کسِ دیگری آن را برایتان بخواند، یا حتی اگر هنوز خواندن بلد نبودید، تنها از تماشای تصاویرشان لذت می‌بردید و برای خودتان داستانی جذاب می‌ساختید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ
مهرناز بهروش
20 دقیقه

کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ در سال 1973 منتشر شد. این کتاب وقایع‌نگاریِ الکساندر سولژنیتسین از اردوگاه‌های کار شوروی معروف به «گولاگ» است و گزارشی خام و هشیارکننده از زندگی در گولاگ‌های شوروی محسوب می‌شود.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تاج دوقلوها
مهرناز بهروش
15 دقیقه

ادبیات فانتزی مدرن را نویسندهٔ اسکاتلندی جورج مک‌دونالد با داستان شبح‌ها آغاز کرد که در سال 1858 منتشر شد و این کتاب را اولین رمان فانتزی می‌دانند که برای بزرگسالان نوشته شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب اسب سیاه
مهرناز بهروش
15 دقیقه

اکثر ما با یک فرمول مشخص و یکسان بزرگ شده‌ایم و فکر می‌کنیم این فرمول یکسان رمز رسیدن ما به موفقیت است. چرا؟ چون این فرمول را از همهٔ افراد موفق دوروبر خود شنیده بودیم

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد
شادی صارمی
11 دقیقه

جیمز نوربری نویسنده و تصویرساز انگلیسی است که با نوشتن کتابِ مصور و رنگیِ پاندای بزرگ و اژدهای کوچک به شهرت رسید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب مزاح بی‌پایان؛ شاهکار دیوید فاستر والاس
الناز آذری
18 دقیقه

کتاب مزاح بی‌پایان، شاهکار دیوید فاستر والاس، پس از سال‌ها به‌تازگی در نشر برج ترجمه و منتشر شده است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی بهترین رمان‌های ایرانی
شادی صارمی
11 دقیقه

در این مقاله به بررسی بعضی از بهترین رمان‌های ایرانی می‌پردازیم که نسل‌های زیادی از خوانندگان را مجذوب و شیفتۀ خود کردند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی بهترین کتاب‌های پلیسی - جنایی
شادی صارمی
12 دقیقه

ادبیات پلیسی – جنایی از آن ژانرهایی است که هنوز خیلی‌ها فکر می‌کنند باید علاقمند‌ی‌شان را به این ژانر پنهان کنند اما این ژانر در بین مفاخر ادبی و هنری طرفداران بسیاری دارد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب ۱۰ سفرنامه‌‌ای که باید خواند
بامداد برزویه
15 دقیقه

کسی که کتاب می‌خواند دو بار زندگی می‌کند و کسی که سفرنامه می‌خواند چندین بار. در این مطلب به معرفی برخی از خواندنی‌ترین سفرنامه‌ها می‌پردازیم.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب با پرفروش‌ترین کتاب‌‌های دنیا آشنا شوید
مهرناز بهروش
20 دقیقه

«بوک‌من» اولین انتشاراتی بود که در سال 1895 فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌ها را در آمریکا منتشر کرد اما این فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز بود که 36 سال بعد هیاهو آفرید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب رمان‌های عاشقانه ایرانی که باید بخوانید
مهرناز بهروش
12 دقیقه

«عشق» در شعر و ادب فارسی جایگاه برجسته‌ای دارد. شعرهای بسیاری در وصف آن سروده شده و داستان‌های زیادی درباره‌اش نوشته شده است. دستچین کردن چند کتاب از میان آثار بزرگ فارسی کار دشواری است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب بهترین کتاب‌های انگیزشی
مهرناز بهروش
15 دقیقه

به آخرین باری فکر کنید که انجام کاری را به تعویق انداختید یا آخرین باری که نتوانستید یک کار یا یک هدف را به سرانجام برسانید. آیا دست از این هدف‌ها کشیدید چون دیگر برای‌تان مهم نبودند؟ احتمالاً‌ نه...

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب‌های مناسب نوجوانان بر اساس ردۀ سنی
مهرناز بهروش
25 دقیقه

مطالعۀ کتاب‌های غیر درسی، خواه داستانی یا غیر داستانی، تاثیر شگرفی بر نوجوانان خواهد داشت. کتاب‌ها افق دید نوجوانان را گسترده‌تر می‌کنند و به سوالات بسیاری که در ذهن‌شان جاری است پاسخ می‌دهند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب به کتابخانهٔ نیمه‌شب خوش آمدید!
مهرناز بهروش
10 دقیقه

چه می‌شد اگر می‌توانستید زندگی‌های بسیار و راه‌های نرفته‌ را تجربه کنید؟ آیا آن‌وقت شادتر و راضی‌تر بودید و دیگر افسوس نمی‌خوردید؟ کتابخانۀ نیمه‌شب همان جایی است که این رویا ممکن می‌شود.

خواندن مقاله Left Arrow
بعدی
قبلی
نظرت رو باهامون به اشتراک بذار.
نظرت راجع به این مقاله چیه؟
0/200
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنید.