معرفی کتاب سنگ، کاغذ، قیچی

شادی صارمی
شادی صارمی
10 دقیقه
معرفی کتاب
معرفی کتاب سنگ، کاغذ، قیچی
شادی صارمی
شادی صارمی
10 دقیقه
130
0
آنچه پس از خواندن این مقاله خواهید دانست :

فکر می‌کنید همسرتان را خیلی خوب می‌شناسید؟ آدام و آملیا، شخصیت‌های رمان سنگ، کاغذ، قیچی به شما نشان می‌دهند که بهتر است تجدید نظر کنید.

نویسنده برای خلق این کتاب از مشکلی عجیب و نادر استفاده کرده است، نوعی اختلال عصبی که فرد مبتلا در آن نمی‌تواند چهرهٔ کسی را تشخیص دهد و بنابراین نمی‌تواند به هر کسی اعتماد کند. یکی از شخصیت‌های داستان آلیس فینی به این مشکل مبتلاست و حالا در یک کوهستان برفی با همسرش در مهمان‌خانه‌ای گیر افتاده، همسری که به دلایلی اصلاً‌ به او اعتماد ندارد! داستان این رمان در فصل سرد و زمستانی اسکاتلند و در کلیسایی کوچک و دور افتاده رخ می‌دهد. در طول رمان نامه‌های سالگردهای ازدواج این زوج را نیز می‌خوانید، که نکات بسیار مهمی را به خواننده گوشزد می‌کنند.

در ادامه در مورد داستان کتاب پرفروش و محبوب سنگ، کاغذ، قیچی بیشتر می‌خوانیم. با ما همراه باشید.

خلاصهٔ داستان سنگ، کاغذ، قیچی

سنگ، کاغذ، قیچی چهارمین رمان تریلر روان‌شناختی و معماییِ آلیس فینی رمان‌نویس بریتانیایی است که در سال 2021 منتشر شد. آلیس فینی نیز مانند بسیاری از نویسندگان تریلرهای روان‌شناختی در این رمان صحنه‌هایی دلهره‌آور، پرتنش و هیجان‌انگیز خلق کرد و شما را به دل داستانی نفس‌گیر و معمایی عجیب می‌‌کشاند. 

سنگ، کاغذ، قیچی داستان زوجی به نام آدام و آملیا رایت است که مدتی‌ست زندگی‌شان دچار تنش شده. آدام یکی از شخصیت‌های این رمان است، او راوی‌ای غیرقابل اعتماد است، مردی معتادبه‌کار، خودشیفته و خودمحور که تمام عمرش به «چهره‌کوری» مبتلا بوده است؛ نوعی اختلال عصب‌شناختی که فرد را در بازشناسی چهرهٔ افراد دچار مشکل می‌کند. آدام حتی نمی‌تواند چهرهٔ همسرش آملیا را تشخیص دهد. آدام فیلم‌نامه‌نویس است و ظاهراً فیلم‌نامه‌نویسی بسیار موفق. 

شخصیت دیگر این رمان آملیا است، همسر آدام. آدام در مورد شغل یا دوستانش چندان با آملیا صحبت نمی‌کند و ظاهراً زندگی‌شان دچار مشکل شده و روبه‌سردی می‌رود. آن‌ها حتی مشاوره را امتحان کرده‌اند اما جوابی نگرفتند و زمانی که آملیا برندهٔ تعطیلات آخر هفته در اسکاتلند می‌شود، با خود فکر می‌کند شاید این سفر بتواند زندگی زناشویی‌شان را نجات دهد. اما آیا واقعاً سپری کردن آخر هفته‌ای در سفر می‌تواند راه نجات ازدواجی باشد؟

سنگ كاغذ قیچی
عنوان کتاب:
سنگ كاغذ قیچی
ناشر:
نون
نویسنده:
آلیس فینی
قیمت:
179,100 تومان
1,990,000

آن‌ها با هم راهی ارتفاعات اسکاتلند می‌شوند و شما همان ابتدای داستان متوجه می‌شوید که این زوج بهم اعتماد ندارند اما زمانی که آن‌ها به مقصد می‌رسند همه‌چیز بدتر می‌شود. آن‌ها متوجه می‌شوند که به جای هتل با کلیسایی متروکه و قدیمی روبه‌رو هستند که آن را تبدیل به مهمان‌خانه کرده‌اند. آن‌ها به‌خاطر طوفان و سرما مجبور می‌شوند در مهمان‌خانهٔ عجیب بمانند.

بیشتر اتاق‌های این مهمان‌خانه قفل است به‌جز اتاق‌خوابشان که به‌طرز عجیبی دقیقاً مانند اتاق خواب آن‌ها در خانه‌شان تزئین شده است. آن‌ها یک فریزر پُر از غذا و یک انبار پُر از شراب پیدا می‌کنند. شاید ماندن در آن‌جا آن‌قدر هم بد نباشد؛ تا این‌که اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد؛ برق قطع می‌شود، صداهای عجیب‌وغریبی در سراسر مهمان‌خانه می‌پیچید، تلفن‌ها کار نمی‌کنند و همه چیز لحظه‌به‌لحظه پیچیده‌تر می‌شود. آیا تمام این داستان‌ها زیر سر آدام یا آملیاست یا پای کس دیگری وسط است؟ 

جلد کتاب زبان اصلی سنگ، کاغذ، قیچی

بریده‌هایی از کتاب سنگ، کاغذ، قیچی

«خوشبختانه کتاب‌ها یکی دیگر از نقاط مشترکمان‌اند، با اینکه به‌نظرم عادلانه است بگوییم سلایق متفاوتی داریم. تو از داستان‌های ترسناک، تریلرها و رمان‌های جنایی خوشت می‌آید که من اصلاً علاقه‌ای به آن‌ها ندارم. به‌نظرم کسانی که داستان‌های غیرعادی و ترسناک می‌نویسند مشکلات جدی دارند. من یک داستان عاشقانهٔ خوب را ترجیح می‌دهم. سعی کرده‌ام دربارهٔ کار تو انعطاف نشان دهم، گرچه گاهی اوقات از این ناراحت می‌شوم که به‌جای اینکه اینجا در دنیای واقعی باشی، وقتت را در دنیای فانتزی سپری می‌کنی. برای همین وقتی گفتی نمی‌توانیم سگ داشته باشیم، خیلی غمگین شدم. از وقتی با هم آشنا شدیم همیشه از تو و حرفه‌ات حمایت کرده‌ام، اما گاهی نگران می‌شوم که آينده‌مان فقط به تو تعلق داشته باشد. می‌دانم کار کردن در بترسی داگز هوم به اندازهٔ فیلمنامه‌نویس بودن جذاب نیست، اما من شغلم را دوست دارم. خوشحالم می‌کند. دلایل تو برای سگ نداشتن منطقی بودند (تو همیشه منطقی هستی). آپارتمانمان به‌طرز مضحکی کوچک است و هر دو ساعات طولانی کار می‌کنیم، اما همیشه گفته‌ام می‌توانم سگ را با خودم به محل کار ببرم. به هر حال، تو هم کارَت را به خانه می‌آوری.»

«آدام را تماشا می‌کنم که تکه‌چوب دیگری به آتش اضافه می‌کند. عجیب‌تر از همیشه رفتار می‌کند و خسته به نظر می‌رسد. باب هم همان‌قدر بی‌اعتنا و خسته، روی قالیچه دراز شده. هر دو وقتی گرسنه‌اند عبوس می‌شوند. مقدار زیادی غذای سگ داریم ـ‌ آدام همیشه می‌گوید از سگ بهتر از او مراقبت می‌کنم ـ‌ اما غذای سگ مشکل غذای خودمان را حل نمی‌کند. باید چیزی بیشتر از بیسکویت و اسنک برای سفرمان برمی‌داشتم. مغازه‌ای که قصد داشتم از آن خرید کنم به‌دلیل طوفان زودتر بسته شده بود و به نظر می‌رسید سال‌هاست متروکه شده. 
می‌گویم: «اون یادداشتِ توی آشپزخونه به غذاهای داخل فریزر اشاره کرده بود. چرا نریم ببینیم چی می‌تونیم پیدا کنیم؟» بی‌آنکه منتظر جواب بمانم، به آشپزخانه برمی‌گردم.
کابینت‌ها خالی‌اند و نمی‌توانم فریزر را پیدا کنم. یخچال خالی است و به برق هم متصل نیست. دستگاه قهره‌ساز هست، اما قهوه و چای نه. قوری و قابلمه‌ای هم در کار نیست، اما دو بشقاب، دو کاسه، دو لیوان شراب و دو کارد و چنگال پیدا می‌کنم، فقط همین. اینجا خیلی بزرگ است، خیلی عجیب است که فقط دو تا از هر چیز وجود داشته باشد.»

آلیس فینی

دربارهٔ نویسندۀ کتاب سنگ کاغذ، قیچی

آلیس فینی نویسنده و روزنامه‌نگار است. او پانزده سال گزارشگر، سردبیر اخبار و تهیه کنندۀ بخش سرگرمی و اخبار شبکۀ بی‌بی‌سی نیوز بوده است. آلیس در لندن و سیدنی زندگی کرده و اکنون در حومۀ شهر ساری در جنوب شرقی انگلستان با همسر و سگش زندگی می‌کند. او در 30 سالگی شروع به نوشتن اولین رمان خود «گاهی دروغ می‌گویم» کرد. این کتاب را در اوقات فراغت و وقتی با مترو به سرکار می‌رفت در همان مترو نوشت.

او هم‌زمان دورۀ نویسندگی‌اش را در آکادمی فابر گذراند و کتابش را هم‌زمان با این دوره به پایان رساند. آلیس فینی با انتشار کتاب‌های «گاهی دروغ می‌گویم» و «من می‌دانم تو کی هستی» پرفروش‌ترین نویسندۀ نیویورک تایمز شد. قرار است وارنر بروس فیلمی با اقتباس از کتاب «گاهی دروغ می‌گویم» بسازد. جدیدترین رمان این نویسنده با نام «دیزی دارکر» در سال 2022 منتشر شد و برندهٔ جایزهٔ بهترین کتاب هیجانی و معمایی گودریدز شد.

چرا رمان‌های هیجانی بخوانیم؟

آیا شما هم از خواندن داستان‌های تریلر و دلهره‌آور لذت می‌برید؟ می‌دانستید داستان‌های تریلر مغز شما را به‌شدت درگیر داستانِ خود می‌کنند و معماها و پازل‌های یک رمان تریلر به شما کمک می‌کند مغز خود را تقویت کنید؟ آلیس فینی یکی از بهترین نویسندگان این ژانر است که داستان‌های هیجان‌انگیز و پرپیچ‌وخمش با شخصیت‌های غیرقابل پیش‌بینی شما را واقعاً هیجان‌زده می‌کند.

معرفی کتاب والدین سمی را بهتر بشناسید
بامداد برزویه
12 دقیقه

افرادی در زندگی شما هستند که شما را بالا می‌برند و هر زمان که به کمک نیاز داشته باشید از شما حمایت می‌کنند. ممکن است دیگرانی نیز باشند که شما را در هم بشکنند و به شما آسیب برسانند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب بدون ترس سخنرانی کن
الناز آذری
11 دقیقه

یکی از ترس‌های رایج بسیاری از مردم دنیا، صحبت یا سخنرانی در برابر گروهی از مردم است. آیا حتی فکر کردن به صحبت مقابل یک گروه بزرگ یا کوچک، باعث می‌شود عرق از سر و رویتان سرازیر شود؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب چگونه با هر کسی صحبت کنیم؟
علی فروزنده
16 دقیقه

هر فرد روزانه نقشی را در جامعه ایفا می‌کند که برای انجام آن باید با دیگران به تعامل بپردازد. وجه مشترک هر تعاملی، نیاز به ارتباط شفاف و مؤثر است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب شب پُرستاره
مهرناز بهروش
11 دقیقه

انسان‌هایی کم‌وبیش شبیه ما از دویست‌هزارسال پیش بر روی زمین زندگی می‌کردند اما تازه حدود پنجاه‌هزار سال پیش بود که انسان‌ها دست به خلق آثار هنری زدند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب بهترین و پرفروش‌ترین‌های سال 1402
شادی صارمی
22 دقیقه

کتاب‌خواندن و مطالعه همیشه یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های بشر بوده است. پیش از ظهور تکنولوژی و گوگل، مردم برای کسب اطلاعات و سرگرمی به سراغ کتاب‌ها می‌رفتند و امروزه نیز حتی با وجود تکنولوژی کتاب‌ها منبعی مهم برای کسب اطلاعات مؤثق به شمار می‌آیند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب
بامداد برزویه
12 دقیقه

آیا کتاب‌های کودکی‌تان را به‌خاطر می‌آورید؟ کتاب‌هایی آرامش‌بخش با داستان‌هایی زیبا و آموزنده که تصاویری زیبا با متن‌هایی کوتاه داشتند تا شما را به مطالعه ترغیب کنند و در یک نشست بتوانید آن‌ها را بخوانید، یا کسِ دیگری آن را برایتان بخواند، یا حتی اگر هنوز خواندن بلد نبودید، تنها از تماشای تصاویرشان لذت می‌بردید و برای خودتان داستانی جذاب می‌ساختید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب همیشه خلاق
یسنا پارسی
10 دقیقه

شغلی پُردردسر دارید و مجبورید هر روز در محل‌کار خلاقیت به خرج بدهید؟ هر روز مجبورید به مشکلات بسیای از مردم رسیدگی کنید یا با فرسودگی شغلی مواجه شده‌اید؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ
مهرناز بهروش
20 دقیقه

کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ در سال 1973 منتشر شد. این کتاب وقایع‌نگاریِ الکساندر سولژنیتسین از اردوگاه‌های کار شوروی معروف به «گولاگ» است و گزارشی خام و هشیارکننده از زندگی در گولاگ‌های شوروی محسوب می‌شود.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تاج دوقلوها
مهرناز بهروش
15 دقیقه

ادبیات فانتزی مدرن را نویسندهٔ اسکاتلندی جورج مک‌دونالد با داستان شبح‌ها آغاز کرد که در سال 1858 منتشر شد و این کتاب را اولین رمان فانتزی می‌دانند که برای بزرگسالان نوشته شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب اسب سیاه
مهرناز بهروش
15 دقیقه

اکثر ما با یک فرمول مشخص و یکسان بزرگ شده‌ایم و فکر می‌کنیم این فرمول یکسان رمز رسیدن ما به موفقیت است. چرا؟ چون این فرمول را از همهٔ افراد موفق دوروبر خود شنیده بودیم

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد
شادی صارمی
11 دقیقه

جیمز نوربری نویسنده و تصویرساز انگلیسی است که با نوشتن کتابِ مصور و رنگیِ پاندای بزرگ و اژدهای کوچک به شهرت رسید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب مزاح بی‌پایان؛ شاهکار دیوید فاستر والاس
الناز آذری
18 دقیقه

کتاب مزاح بی‌پایان، شاهکار دیوید فاستر والاس، پس از سال‌ها به‌تازگی در نشر برج ترجمه و منتشر شده است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی بهترین رمان‌های ایرانی
شادی صارمی
11 دقیقه

در این مقاله به بررسی بعضی از بهترین رمان‌های ایرانی می‌پردازیم که نسل‌های زیادی از خوانندگان را مجذوب و شیفتۀ خود کردند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی بهترین کتاب‌های پلیسی - جنایی
شادی صارمی
12 دقیقه

ادبیات پلیسی – جنایی از آن ژانرهایی است که هنوز خیلی‌ها فکر می‌کنند باید علاقمند‌ی‌شان را به این ژانر پنهان کنند اما این ژانر در بین مفاخر ادبی و هنری طرفداران بسیاری دارد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب ۱۰ سفرنامه‌‌ای که باید خواند
بامداد برزویه
15 دقیقه

کسی که کتاب می‌خواند دو بار زندگی می‌کند و کسی که سفرنامه می‌خواند چندین بار. در این مطلب به معرفی برخی از خواندنی‌ترین سفرنامه‌ها می‌پردازیم.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب با پرفروش‌ترین کتاب‌‌های دنیا آشنا شوید
مهرناز بهروش
20 دقیقه

«بوک‌من» اولین انتشاراتی بود که در سال 1895 فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌ها را در آمریکا منتشر کرد اما این فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز بود که 36 سال بعد هیاهو آفرید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب رمان‌های عاشقانه ایرانی که باید بخوانید
مهرناز بهروش
12 دقیقه

«عشق» در شعر و ادب فارسی جایگاه برجسته‌ای دارد. شعرهای بسیاری در وصف آن سروده شده و داستان‌های زیادی درباره‌اش نوشته شده است. دستچین کردن چند کتاب از میان آثار بزرگ فارسی کار دشواری است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب بهترین کتاب‌های انگیزشی
مهرناز بهروش
15 دقیقه

به آخرین باری فکر کنید که انجام کاری را به تعویق انداختید یا آخرین باری که نتوانستید یک کار یا یک هدف را به سرانجام برسانید. آیا دست از این هدف‌ها کشیدید چون دیگر برای‌تان مهم نبودند؟ احتمالاً‌ نه...

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب‌های مناسب نوجوانان بر اساس ردۀ سنی
مهرناز بهروش
25 دقیقه

مطالعۀ کتاب‌های غیر درسی، خواه داستانی یا غیر داستانی، تاثیر شگرفی بر نوجوانان خواهد داشت. کتاب‌ها افق دید نوجوانان را گسترده‌تر می‌کنند و به سوالات بسیاری که در ذهن‌شان جاری است پاسخ می‌دهند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب به کتابخانهٔ نیمه‌شب خوش آمدید!
مهرناز بهروش
10 دقیقه

چه می‌شد اگر می‌توانستید زندگی‌های بسیار و راه‌های نرفته‌ را تجربه کنید؟ آیا آن‌وقت شادتر و راضی‌تر بودید و دیگر افسوس نمی‌خوردید؟ کتابخانۀ نیمه‌شب همان جایی است که این رویا ممکن می‌شود.

خواندن مقاله Left Arrow
بعدی
قبلی
نظرت رو باهامون به اشتراک بذار.
نظرت راجع به این مقاله چیه؟
0/200
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنید.