معرفی کتاب سنگ، کاغذ، قیچی

شادی صارمی
شادی صارمی
12 دقیقه
معرفی کتاب
معرفی کتاب سنگ، کاغذ، قیچی
شادی صارمی
شادی صارمی
12 دقیقه
567
0
آنچه پس از خواندن این مقاله خواهید دانست :

اگر عاشقِ خواندن داستان‌های تعلیق و جنایی هستند و هنوز هیچ کتابی از آلیس فینی نخوانده‌اید، باید بگوییم که بهتر است زودتر دست به کار شوید و فرصت را از دست ندهید. این نویسندهٔ داستان‌های معمایی پرپیچ‌وخم، با جدیدترین رمانِ خود «سنگ، کاغذ، قیچی» دنیای داستان‌های تریلر را به لرزه در آورد. این کتاب داستان یک زن و شوهر است که در سالگرد ازدواج‌شان تصمیم می‌گیرند به سفری بروند تا شاید بتوانند مشکلات زندگی زناشویی‌شان را حل کنند اما خوشبختی آن‌ها ممکن است زودتر از آنچه فکر می‌کردند به پایان برسد.
در ادامه در مورد داستان کتاب پرفروش و محبوب سنگ، کاغذ، قیچی بیشتر می‌خوانیم. با ما همراه باشید.


کتاب سنگ، کاغذ، قیچی چهارمین رمان تریلر روان‌شناختی و معماییِ آلیس فینی رمان‌نویس بریتانیایی است که در سال 2021 منتشر شد. آلیس فینی نیز مانند بسیاری از نویسندگان تریلرهای روان‌شناختی در این رمان صحنه‌هایی دلهره‌آور، پرتنش و هیجان‌انگیز خلق کرد و شما را به دل داستانی نفس‌گیر و معمایی عجیب می‌‌کشاند. داستان این رمان در فصل سرد و زمستانی اسکاتلند و در کلیسایی کوچک و دور افتاده رخ می‌دهد. در طول رمان نامه‌های سالگردهای ازدواج این زوج را نیز می‌خوانید، که نکات بسیار مهمی را به خواننده گوشزد می‌کنند.

 

خلاصهٔ داستان سنگ، کاغذ، قیچی

فکر می‌کنید همسرتان را خیلی خوب می‌شناسید؟ آدام و آملیا، شخصیت‌های رمان سنگ، کاغذ، قیچی به شما نشان می‌دهند که بهتر است تجدید نظر کنید. 


سنگ، کاغذ، قیچی داستان زوجی به نام آدام و آملیا رایت است که مدتی‌ست زندگی‌شان دچار تنش شده. آدام یکی از شخصیت‌های این رمان است، او راوی‌ای غیرقابل اعتماد است، مردی معتادبه‌کار، خودشیفته و خودمحور که تمام عمرش به «چهره‌کوری» مبتلا بوده است؛ نوعی اختلال عصب‌شناختی که فرد را در بازشناسی چهرهٔ افراد دچار مشکل می‌کند. آدام حتی نمی‌تواند چهرهٔ همسرش آملیا را تشخیص دهد. آدام فیلم‌نامه‌نویس است و ظاهراً فیلم‌نامه‌نویسی بسیار موفق. 

شخصیت دیگر این رمان آملیا است، همسر آدام. آدام در مورد شغل یا دوستانش چندان با آملیا صحبت نمی‌کند و ظاهراً زندگی‌شان دچار مشکل شده و روبه‌سردی می‌رود. آن‌ها حتی مشاوره را امتحان کرده‌اند اما جوابی نگرفتند و زمانی که آملیا برندهٔ تعطیلات آخر هفته در اسکاتلند می‌شود، با خود فکر می‌کند شاید این سفر بتواند زندگی زناشویی‌شان را نجات دهد. اما آیا واقعاً سپری کردن آخر هفته‌ای در سفر می‌تواند راه نجات ازدواجی باشد؟

سنگ كاغذ قیچی
عنوان کتاب:
سنگ كاغذ قیچی
ناشر:
نون
نویسنده:
آلیس فینی
قیمت:
224,100 تومان
2,490,000

آن‌ها با هم راهی ارتفاعات اسکاتلند می‌شوند و شما همان ابتدای داستان متوجه می‌شوید که این زوج بهم اعتماد ندارند اما زمانی که آن‌ها به مقصد می‌رسند همه‌چیز بدتر می‌شود. آن‌ها متوجه می‌شوند که به جای هتل با کلیسایی متروکه و قدیمی روبه‌رو هستند که آن را تبدیل به مهمان‌خانه کرده‌اند. آن‌ها به‌خاطر طوفان و سرما مجبور می‌شوند در مهمان‌خانهٔ عجیب بمانند.

بیشتر اتاق‌های این مهمان‌خانه قفل است به‌جز اتاق‌خوابشان که به‌طرز عجیبی دقیقاً مانند اتاق خواب آن‌ها در خانه‌شان تزئین شده است. آن‌ها یک فریزر پُر از غذا و یک انبار پُر از شراب پیدا می‌کنند. شاید ماندن در آن‌جا آن‌قدر هم بد نباشد؛ تا این‌که اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد؛ برق قطع می‌شود، صداهای عجیب‌وغریبی در سراسر مهمان‌خانه می‌پیچید، تلفن‌ها کار نمی‌کنند و همه چیز لحظه‌به‌لحظه پیچیده‌تر می‌شود. آیا تمام این داستان‌ها زیر سر آدام یا آملیاست یا پای کس دیگری وسط است؟ 

جلد کتاب زبان اصلی سنگ، کاغذ، قیچی

چهره‌کوری و تأثیر‌ آن بر داستانِ کتاب

اگر نتوانید چهرهٔ کسی ـ از جمله عزیزترین افراد زندگی‌تان را ـ تشخیص دهید و به‌‌خاطر بیاورید، آن‌وقت زندگی‌تان چگونه خواهد بود؟ این مطمئناً یک چالش است، چالشی که تعاملات روزمرهٔ شما را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد. آیا تحت چنین شرایطی می‌توانید حتی به نزدیک‌ترین افراد هم اعتماد کنید؟ این یک مشکل عجیب و نادر است،‌ مشکلی که متخصصان به آن «چهره‌کوری» می‌گویند؛ نوعی اختلال عصبی که فرد مبتلا در آن نمی‌تواند چهرهٔ کسی را تشخیص دهد و بنابراین نمی‌تواند به کسی اعتماد کند. 

این اختلال نقش مهمی در رمان جدید و هیجان‌انگیز آلیس فینی ایفا کرده است چون آدام، یکی از شخصیت‌های اصلی این داستان، به این اختلال مبتلاست و همین مشکل، عنصر کاملاً متفاوتی را به داستان این کتاب اضافه کرده است و باعث می‌شود اتفاقات مختلف و خاصی در طول داستان پیش بیاید. آدام در طولِ داستان کتاب در یک کوهستان برفی با همسرش در مهمان‌خانه‌ای گیر افتاده، همسری که به دلایلی اصلاً‌ به او اعتماد ندارد!

 

بریده‌هایی از کتاب سنگ، کاغذ، قیچی

«کنار دریاچهٔ بک‌واتر کلیسایی وجود دارد که قدمتش دست‌کم به اواسط سدهٔ نهم می‌رسد. هنگامی که مالکِ فعلی این بنا و املاک اطرافش را خرید، سا‌ل‌های از متروکه شدنش می‌گذشت. آن‌ها با سخت‌کوشی و عشق زیاد تصمیم گرفتند این بنای مخروبه را به خانهٔ زیبایی تبدیل کنند. ویژگی‌های اصلی بنا عبارت‌اند از چندین سنگ حکاکی‌شده که قدمتشان به سالیان 820 تا 840 می‌رسد ـ این عمارت یکی از کهن‌ترین کلیساهای اسکاتلندی ثبت‌شده در تاریخ است. می‌دانیم از زمان حضور آخرین کشیش، پدر داگلاس دالتون که در سال 1948 اینجا را ترک کرد، کلیسا دیگر به‌منظور اصلی استفاده نشد. گزارش ثبت‌شده‌ای از دورهٔ حضور او در اینجا وجود ندارد، فقط شایعات (تأییدنشدهٔ) محلی‌اند مبنی بر اینکه چیزی نمانده بود بر اثر سقوط از برج ناقوس بمیرد. بر اساس اسناد دیگر، جمعیت عبادت‌کنندگان کلیسا با افزایش سن ساکنان، تقریباً به صفر رسید و به همین دلیل هم متروکه شد. از تاریخچهٔ واقعی کلیسا مدرک چندانی در دست نیست تا وقتی کاربری آن به‌تدریج تغییر یافت و از ویرانه‌ای فروپاشیده به فضایی قابل سکونت تبدیل شد. حفاری‌های انجام‌شده در سرداب، برای محکم‌تر ساختن شالودهٔ بنا، آشکار کردند که در سدهٔ شانزدهم، از سرداب به‌عنوان زندان جادوگران استفاده می‌شد. حلقه‌های آهنی یافت‌شده در دیواره‌های سرداب نشان می‌دهند زنان و کودکانِ محکوم به انجام اعمال جادوگری در آنجا زنجیر و بعد سوزانده می‌شدند.»

«خوشبختانه کتاب‌ها یکی دیگر از نقاط مشترکمان‌اند، با اینکه به‌نظرم عادلانه است بگوییم سلایق متفاوتی داریم. تو از داستان‌های ترسناک، تریلرها و رمان‌های جنایی خوشت می‌آید که من اصلاً علاقه‌ای به آن‌ها ندارم. به‌نظرم کسانی که داستان‌های غیرعادی و ترسناک می‌نویسند مشکلات جدی دارند. من یک داستان عاشقانهٔ خوب را ترجیح می‌دهم. سعی کرده‌ام دربارهٔ کار تو انعطاف نشان دهم، گرچه گاهی اوقات از این ناراحت می‌شوم که به‌جای اینکه اینجا در دنیای واقعی باشی، وقتت را در دنیای فانتزی سپری می‌کنی. برای همین وقتی گفتی نمی‌توانیم سگ داشته باشیم، خیلی غمگین شدم. از وقتی با هم آشنا شدیم همیشه از تو و حرفه‌ات حمایت کرده‌ام، اما گاهی نگران می‌شوم که آينده‌مان فقط به تو تعلق داشته باشد. می‌دانم کار کردن در بترسی داگز هوم به اندازهٔ فیلمنامه‌نویس بودن جذاب نیست، اما من شغلم را دوست دارم. خوشحالم می‌کند. دلایل تو برای سگ نداشتن منطقی بودند (تو همیشه منطقی هستی). آپارتمانمان به‌طرز مضحکی کوچک است و هر دو ساعات طولانی کار می‌کنیم، اما همیشه گفته‌ام می‌توانم سگ را با خودم به محل کار ببرم. به هر حال، تو هم کارَت را به خانه می‌آوری.»

«آدام را تماشا می‌کنم که تکه‌چوب دیگری به آتش اضافه می‌کند. عجیب‌تر از همیشه رفتار می‌کند و خسته به نظر می‌رسد. باب هم همان‌قدر بی‌اعتنا و خسته، روی قالیچه دراز شده. هر دو وقتی گرسنه‌اند عبوس می‌شوند. مقدار زیادی غذای سگ داریم ـ‌ آدام همیشه می‌گوید از سگ بهتر از او مراقبت می‌کنم ـ‌ اما غذای سگ مشکل غذای خودمان را حل نمی‌کند. باید چیزی بیشتر از بیسکویت و اسنک برای سفرمان برمی‌داشتم. مغازه‌ای که قصد داشتم از آن خرید کنم به‌دلیل طوفان زودتر بسته شده بود و به نظر می‌رسید سال‌هاست متروکه شده. 
می‌گویم: «اون یادداشتِ توی آشپزخونه به غذاهای داخل فریزر اشاره کرده بود. چرا نریم ببینیم چی می‌تونیم پیدا کنیم؟» بی‌آنکه منتظر جواب بمانم، به آشپزخانه برمی‌گردم.
کابینت‌ها خالی‌اند و نمی‌توانم فریزر را پیدا کنم. یخچال خالی است و به برق هم متصل نیست. دستگاه قهره‌ساز هست، اما قهوه و چای نه. قوری و قابلمه‌ای هم در کار نیست، اما دو بشقاب، دو کاسه، دو لیوان شراب و دو کارد و چنگال پیدا می‌کنم، فقط همین. اینجا خیلی بزرگ است، خیلی عجیب است که فقط دو تا از هر چیز وجود داشته باشد.»

آلیس فینی

دربارهٔ نویسندۀ کتاب سنگ کاغذ، قیچی

آلیس فینی نویسنده و روزنامه‌نگار است. او پانزده سال گزارشگر، سردبیر اخبار و تهیه کنندۀ بخش سرگرمی و اخبار شبکۀ بی‌بی‌سی نیوز بوده است. آلیس در لندن و سیدنی زندگی کرده و اکنون در حومۀ شهر ساری در جنوب شرقی انگلستان با همسر و سگش زندگی می‌کند. او در 30 سالگی شروع به نوشتن اولین رمان خود «گاهی دروغ می‌گویم» کرد. این کتاب را در اوقات فراغت و وقتی با مترو به سرکار می‌رفت در همان مترو نوشت.

او هم‌زمان دورۀ نویسندگی‌اش را در آکادمی فابر گذراند و کتابش را هم‌زمان با این دوره به پایان رساند. آلیس فینی با انتشار کتاب‌های «گاهی دروغ می‌گویم» و «من می‌دانم تو کی هستی» پرفروش‌ترین نویسندۀ نیویورک تایمز شد. قرار است وارنر بروس فیلمی با اقتباس از کتاب «گاهی دروغ می‌گویم» بسازد. جدیدترین رمان این نویسنده با نام «دیزی دارکر» در سال 2022 منتشر شد و برندهٔ جایزهٔ بهترین کتاب هیجانی و معمایی گودریدز شد.

چرا رمان‌های هیجانی بخوانیم؟

آیا شما هم از خواندن داستان‌های تریلر و دلهره‌آور لذت می‌برید؟ می‌دانستید داستان‌های تریلر مغز شما را به‌شدت درگیر داستانِ خود می‌کنند و معماها و پازل‌های یک رمان تریلر به شما کمک می‌کند مغز خود را تقویت کنید؟ آلیس فینی یکی از بهترین نویسندگان این ژانر است که داستان‌های هیجان‌انگیز و پرپیچ‌وخمش با شخصیت‌های غیرقابل پیش‌بینی شما را واقعاً هیجان‌زده می‌کند.

معرفی کتاب کتاب ارباب حلقه‌ها؛ شاهکار دنیای ادبیات فانتزی
مهرناز بهروش
23 دقیقه

«ارباب حلقه‌ها» یک سه‌گانهٔ حماسی و فانتزی اثر جی آر.آر. تالکین، نویسندهٔ بریتانیایی است؛

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب سخت‌پوست؛ یک نوولای متفاوت
بامداد برزویه
15 دقیقه

داستان بلند یا «نوولا» در ادبیات داستانی ایرانی همیشه جایگاه متمایزی داشته است. گاهی آن را رمان خوانده‌اند و گاهی داستان کوتاه، در حالی‌که نوولا در طبقه‌بندی شکل‌های ادبی همواره جایگاهی مستقل داشته است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب سایه‌های میان ما
مهرناز بهروش
15 دقیقه

نسل امروز مخاطبان ادبیات فانتزی، خوانندگانی هستند که کتاب خواندن را معمولاً با هری پاتر شروع کرده‌اند و با ارباب حلقه‌ها به اوج لذت رسیده‌اند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب بی‌حدومرز؛ کشف قدرت‌های واقعی مغز
بامداد برزویه
20 دقیقه

ما معتقدیم که با دیگر موجودات فرق داریم و توانایی‌ها و قابلیت‌های متفاوتی داریم و مغزمان در صدر این فهرست قرار دارد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب دلایلی برای زنده ماندن؛ روایتی براساس واقعیت
مهرناز بهروش
22 دقیقه

همهٔ مردم ممکن است مجبور شوند در زندگی‌شان با یک بیماری روانی دست‌وپنجه نرم کنند. حتی اگر خودمان آن‌قدر خوش‌شانس باشیم که دچار چنین مشکلاتی نشویم، دوست یا عزیزی داریم که مجبور است با این بیماری کنار بیاید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب سایکوسایبرنتیک جدید؛ علم اصلی اصلاح خود
مهرناز بهروش
19 دقیقه

شخصیت خود را چگونه توصیف می‌کنید؟ آیا اغلب عصبانی یا بیش از حد سختگیر هستید و در جنبه‌های مختلف زندگی‌تان به مشکل برمی‌خورید؟ آیا فکر می‌کنید تصوراتی که از خودتان دارید از درون‌تان نشأت گرفته یا القایی از یک رئیس سخت‌گیر یا گروهی از دوستان است که به شما برچسب زده‌اند؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب تکه‌هایی از یک کل منسجم؛ ارکسترِ کلمات
مهرناز بهروش
20 دقیقه

خودتان را شکست خورده می‌دانید؟ حس می‌کنید هر چقدر هم تلاش ‌کنید باز هم در رابطه یا کار شکست می‌خورید و گاهی حتی ادامهٔ زندگی هم برای‌تان دشوار است؟ این احساسی است که بسیاری از مردم در مقاطعی از زندگی یا حتی در کل زندگی‌شان با آن دست به گریبان هستند و گاهی راهی برای تغییر آن نمی‌یابند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب دیزی دارکر؛ داستان جنایتی هولناک
بامداد برزویه
20 دقیقه

آلیس فینی یکی از نویسندگان پُرخوانندهٔ ژانر تریلر روانشناختی و معمایی است که تا امروز توانسته با رمان‌هایش بسیاری از خوانندگان را میخکوب کند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب مغازه‌ی جادویی؛ مأموریت یک جراح مغز و اعصاب
مهرناز بهروش
25 دقیقه

کتاب مغازه‌ی جادویی شرحی بر خاطرات متحول‌کنندهٔ دکتر جیمز آر. دوتی جراح مغز و اعصاب است. او در این کتاب از قدرت ذهن‌آگاهی می‌گوید و این‌که چگونه به پسری بدون امید برای یافتن آینده‌ای جدید کمک کرد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب شبهای روشن؛ داستانی عاشقانه از خاطرات یک رؤیاپرداز
الناز آذری
20 دقیقه

داستان کوتاه شب‌های روشن اثر فئودور داستایوفسکی نویسندهٔ نامدار و شهیر روسی اولین‌بار در سال 1848 منتشر شد. داستایوفسکی استاد نوشتن داستان‌هایی با مضامین روان‌شناسانه است و شاید عالی‌ترین نمونۀ آن را در کتاب «جنایت و مکافات» خوانده باشید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب آشنایی با بهترین‌های ادبیات روسیه
الناز آذری
23 دقیقه

‌ریشۀ ادبیات روس به قرون وسطی برمی‌گردد، زمانی که حماسه‌ها و وقایع‌نگاری به زبان اسلاوی شرقی ثبت می‌شدند. بی‌شک اثرگذارترین دورۀ ادبیات روسیه قرن‌های نوزدهم و بیستم بوده است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب افسانه کاریزما
بامداد برزویه
14 دقیقه

آیا تابه‌حال با یک فرد کاریزماتیک برخورد داشته‌اید؟ معمولاً زمانی که با فردی کاریزماتیک روبه‌رو می‌شوید، بدون این‌که واقعاً شناخت خاصی از او داشته باشید، ناخودآگاه شیفتهٔ او می‌شوید و احساس امنیت و شوق خاصی می‌کنید و درواقع تحت‌تأثیر قدرتِ شخصیت چنین فردی قرار می‌گیرید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب سفر به انتهای شب | سرگردانی در زندگی نابسامان
بامداد برزویه
20 دقیقه

بسیاری معتقدند انسان‌ها ذاتاً شرور هستند و از مهربانی عاجز. شاید تعجب کنید اما مردم از زمان دوران باستان هم چنین دیدگاهی نسبت به انسان‌ها داشتند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب حیوانات شب‌رو؛ رمانی قدرتمند
مهرناز بهروش
15 دقیقه

کتاب حیوانات شب‌رو که ابتدا در سال 1993 با نام «تونی و سوزان» منتشر شده بود یک تریلر ادبی خارق‌العاده و متفاوت، اثر آستین رایت نویسنده و منتقد آمریکایی است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب‌های طاهره مافی
مهرناز بهروش
30 دقیقه

خُردم کن عنوان اولین مجموعه داستان‌های دیستوپیایی و آخرالزمانی اثر طاهره مافی نویسندهٔ ایرانی – آمریکایی است که با نوشتن همین مجموعه داستان‌ها به شهرت رسید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تصمیم گرفتم بی‌خیال باشم
شادی صارمی
12 دقیقه

چشمان خود را ببندید و تصور کنید نوشیدنی موردعلاقه‌تان را می‌نوشید، شمع موردِ علاقه‌تان را می‌بویید، جلوی آتش و در میان پتویی نرم نشسته‌اید و بوی شیرینی‌های تازه‌پخته شده به مشام‌تان می‌رسد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب به دنیای بهترین داستان‌های علمی تخیلی قدم بگذارید
الناز آذری
18 دقیقه

ادبیات علمی تخیلی، شکلی از داستان‌نویسی است که نویسنده در آن علم امروزی یا علمی خیالی مربوط به آینده را دستمایۀ خلق اثر قرار می‌دهد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب وابی‌‌سابی: بینشِ ژاپنی درمورد زندگیِ نه‌چندان بی‌نقص ولی کامل
مهرناز بهروش
23 دقیقه

ما در دنیایی مملو از استرس زندگی می‌کنیم؛ زندگی‌ای سریع داریم و هدف‌هایی غیرواقعی برای خود تجسم کرده‌ایم که همگی می‌توانند زندگی را پُراسترس‌تر کنند. ژاپنی‌ها یک شیوهٔ زندگی باستانی دارند که به آن وابی‌سابی می‌گویند و شاید این همان چیزی است که برای فاصله‌گرفتن از این زندگی به آن نیاز داریم.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب با این کتاب‌ها موسیقی را بشناسید
شادی صارمی
15 دقیقه

موسیقی نقش مهمی در فرهنگ‌ کشورهای سراسر دنیا ایفا می‌کند. موسیقی زبانی است که مردم سراسر جهان را به هم متصل می‌کند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب ایکیگای: راز زندگی شاد و طولانی مردم ژاپن
الناز آذری
18 دقیقه

معنای زندگی چیست؟ آیا هدف ما باید فقط داشتن زندگی‌ای شاد و طولانی باشد یا باید به‌دنبال هدفی والاتر بود؟ چرا بعضی از مردم می‌دانند چه می‌خواهند و شوق زندگی دارند، درحالی‌که برخی دیگر در پریشانی و آشفتگی دست‌وپا می‌زنند؟

خواندن مقاله Left Arrow
بعدی
قبلی
نظرت رو باهامون به اشتراک بذار.
نظرت راجع به این مقاله چیه؟
0/200
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنید.