معرفی کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد

شادی صارمی
شادی صارمی
11 دقیقه
معرفی کتاب
معرفی کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد
شادی صارمی
شادی صارمی
11 دقیقه
100
0
آنچه پس از خواندن این مقاله خواهید دانست :

جیمز نوربری نویسنده و تصویرساز انگلیسی است که با نوشتن کتابِ مصور و رنگیِ پاندای بزرگ و اژدهای کوچک به شهرت رسید. اما چه چیز این کتاب و داستان نوربری متفاوت بود که باعث شهرتش شد؟ و چرا هنوز هم کتابش جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های مصور است؟ در ادامه به بررسی و معرفی کتاب تازۀ او، گربه‌ای که ذن یاد می‌داد، می‌پردازیم.

معرفی کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد 

کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد تازه‌ترین اثر جیمز نوربری است که توسط نشر میلکان ترجمه و منتشر شده و مانند کتاب پیشین او مضمونی معنوی دارد. 

جیمز نوربری در سال 2023 دوباره دست به خلق داستانی مصور و متفاوت زد. او این‌بار به سراغ یک گربهٔ متفاوت رفته است که قرار است ما را به سفری معنوی ببرد و ما همراه با گربه معنای زندگی را درک کنیم. تصاویر رنگی و بسیار زیبای این کتاب شما را مجذوبِ داستان سفر معنوی گربه و البته حوادثِ همراه آن می‌کند. 

اما این اولین کتاب معنوی نوربری نیست!

نقاشی یک درخت سیاه از کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد

جیمز نوربری چطور به نوشتن کتاب‌های معنوی روی آورد؟

جیمز که به مطالعهٔ معنویت و به‌ویژه مذهب بودا علاقه دارد، روزی تصمیم گرفت از همین مطالعات و معلوماتش استفاده کند و با کمک‌ آن‌ها داستانی متفاوت خلق کند. داستانی متفاوت که نه‌تنها به کودکان کمک کند با تفکرات زیباتری رشد کنند و از تصاویر زیبای آن لذت ببرند بلکه بزرگسالان نیز بتوانند آن را در یک نشست بخوانند و با آن دوباره به امید و آرامش برسند.

نقاشی از کتاب پاندای بزرگ و اژدهای کوچک
نوربری دست به کار شد و با جوهر سیاه، قلم‌مو و آبرنگ و البته با الهام از نقاشان ذن، مانگا و هنرمندان اوکی‌یوئه (نقاشی ژاپنی) دو شخصیت جذاب خلق کرد: یک پاندای بزرگ و یک اژدهای کوچک؛ و داستانی جذاب و متفاوت برای آن‌ها نوشت. کتاب پاندای بزرگ و اژدهای کوچک در سال 2021 منتشر شد و داستان ماجراجویی‌های این دو شخصیت طی یک سال است. 
پاندای بزرگ و اژدهای کوچک
عنوان کتاب:
پاندای بزرگ و اژدهای کوچک
ناشر:
میلکان
نویسنده:
جیمز نوربری
قیمت:
224,100 تومان
2,490,000
البته جیمز نوربری با انتشار یک جلد دست بردار نبود و داستان زیبای پاندای بزرگ و اژدهای کوچک را در کتاب سفر ادامه داد تا علاقه‌مندان بتوانند در کنار این دو شخصیت چیزهای بیشتری بیاموزند.
سفر
عنوان کتاب:
سفر
ناشر:
میلکان
نویسنده:
جیمز نوربری
قیمت:
224,100 تومان
2,490,000
جیمز نوربری در این دو جلد از خوانندگان دعوت کرده است تا به این دو دوست بپیوندند تا با هم به غلبه بر موانع زندگی ادامه دهند و گرچه اغلب این دو شخصیت خود و هدف‌شان را در داستان گم می‌کنند، اما مناظر زیبای مسیر به ما نشان می‌دهد که مسیر اشتباه اغلب می‌تواند به جادهٔ درست منتهی شود. 
جیمز نوربری
نوربری می‌گوید: «نوشتن و تصویرسازی کتابِ سفر پاندای بزرگ و اژدهای کوچک هم پربارترین و هم سخت‌ترین کاری بود که تابه‌حال انجام داده‌ام چون دو شخصیت اصلی این داستان منعکس‌کنندهٔ داستان زندگی خودِ من با تمام اوج و فرودهایش است. امید دارم خوانندگان نیز صمیمانه از خواندن آثارم لذت ببرند و از آن‌ها بهره ببرند.»

 

خلاصهٔ داستان گربه‌ای که ذن یاد می‌داد

در دوردست‌ها شهری بود که هزاران نفر در آن زندگی می‌کردند، اما کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد دربارهٔ‌ مردم این شهر شلوغ نیست؛ بلکه دربارهٔ یک گربهٔ خاص است که به‌دنبال چیزی می‌گردد.

نوربری در کتاب شهر و شروعِ ماجراجویی‌های گربهٔ داستان را این‌گونه توصیف کرده است: 

«باران بر بام‌ها جاری بود و در ناودان‌ها می‌خروشید.
مردم شهر زیر رگبار قوز کرده بودند
و شتابان به‌سمت خانه‌هایشان می‌رفتند.
گربه به تماشای آن‌ها نشسته بود.
بعد از مدتی، به موش صحرایی رو کرد و گفت:
«سال‌هاست که دارم جست‌وجو می‌کنم؛ ولی هنوز خیلی چیزها رو نمی‌فهمم.»

تصویر شهر از کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد
اما گربهٔ داستان ما به دنبال فهمیدن چه چیزی بود؟ آرامش؟ مقبولیت؟ شاید هم می‌خواست یک‌جوری سر از کار دنیا دربیاورد! اما مگر فهمیدن چنین چیزهایی به همین راحتی‌ها است؟ اما گربهٔ ما خوش‌شانس بود. دوستش موش صحرایی راهی می‌دانست، شنیده بود که در دوردست‌ها، در اعماق جنگل‌های افرا، تک‌درخت کهنسال و پیری زندگی می‌کند و هر کسی روی شاخه‌هایش بنشیند می‌تواند به آرامش و درک بی‌نظیری برسد.
کارتون گربه و موش صحرایی از کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد
«گربه پرسید: «واقعا؟»
موش صحرایی سر تکان داد.
گربه گفت: «خب پس مسیرم معلوم شد. فوری راه می‌افتم.»
با دوستش وداع کرد، بی‌صدا از دیوار پایین پرید و جاده‌ای قدیمی را در پیش گرفت که به بیرون از شهر و به‌سمت دره می‌رفت.»
نقاشی شفق قطبی از کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد
پس حالا گربه راهی داشت و چرا باید وقت را تلف می‌کرد؟ با دوستش خداحافظی کرد، از دیوار پایین پرید و سفری معنوی را آغاز کرد تا درخت کهنسال را پیدا کند. در ابتدای مسیر زمانی که از سرما می‌لرزید و خیس شده بود در غاری با خرگوش صحرایی آشنا شد و در جواب کنجکاوی خرگوش دربارهٔ سفر و اهدافش، داستانی از دورانی را تعریف می‌کند که بچه گربه‌ای کوچک بود و از دوستی‌اش با اژدهایی بزرگ و بازیگوشی خودش می‌گوید که باعث شد هر روز چیزی از اژدها بدزدد و البته سخنان خردمندانهٔ اژدها را تعریف می‌کند و به زنگوله‌ای اشاره می‌کند که از اژدها دزدیده بود. اما یک روز اژدها ناگهان می‌رود و تنها نامه‌ای از خود به جا می‌گذارد.
نامه اژدها به گربه

این نامه تأثیر بسیار عمیقی بر بچه گربهٔ داستانِ ما که حالا گربه‌ای بالغ‌شده می‌گذارد و بخشش و بزرگواری اژدها بر او اثر می‌گذارد و به خرگوش صحرایی می‌گوید:

«خب همون‌طور که حدس می‌زنی احساس گناه من رو از پا درآورده بود؛ ولی مهم‌تر اینکه باورم نمی‌شد اژدها این‌قدر مهربون باهام رفتار کرده باشه، با وجود اینکه تمام مدت هم می‌دونسته که داشتم ازش دزدی می‌کردم. این بخشش تأثیر عمیقی روی من گذاشت. این کارش بهم نشون داد که چطوری بدون نصیحت، کارهای یکی باعث تغییر اطرافیانش می‌شه. مصمم شدم کار خوب اژدها رو ادامه بدم.»

گربه ای كه ذن یاد می داد
عنوان کتاب:
گربه ای كه ذن یاد می داد
ناشر:
میلکان
نویسنده:
جیمز نوربری
قیمت:
199,200 تومان
2,490,000

به‌غیر از خرگوش صحرایی، گربهٔ داستانِ نوربری طی سفر خود با حیوانات مختلفی مثل میمونی مضطرب، لاک‌پشتی خسته از زندگی، ببری خشمگین، توله گرگی گیج و کلاغی طماع آشنا می‌شود و درنهایت غافلگیری گذرش به بچه گربه‌ای بازیگوش می‌افتد که وادارش می‌کند همه‌چیز را زیر سؤال ببرد. 

«یه بار شنیدم که یکی می‌گفت مهم‌ترین چیز، سفر یا مقصد نیست؛ بلکه همسفره. با کسایی وقت بگذرون که باعث شکوفایی بهترین ویژگی‌هات باشن.» خرگوش صحرایی پرسید: «اگه یه نفر کسی رو نداشته باشه، چی؟» گربه گفت: «هر جا که بریم، خودمون همسفر خودمونیم. و به همین دلیله که باید سعی کنیم دوست خوبی برای خودمون باشیم و با ملایمت با خودمون رفتار کنیم. به‌هرحال بیشترین وقت رو با خودمون می‌گذرونیم و عادتمونم هست که نظرهای خودمون رو جدی بگیریم.»

 

کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد مناسب چه کسانی است؟

اغلب مردم تصور می‌کنند که کتاب‌های مصور تنها مناسب کودکان و برای بزرگسالان زیادی بچه‌‌گانه هستند. اما کتاب‌های نوربری از این قاعده مستثنی هستند. این کتاب نیز مانند کتاب شازده کوچولو، مفهوم‌ و مضامین عمیقی دارد و هر کسی در رده‌ٔ سنی خاص خود برداشت متفاوتی از این کتاب خواهد داشت. شما می‌توانید با خواندن این کتاب و تماشای تصاویر زیبای آن نه‌تنها آرامش را تجربه کنید، بلکه درس‌های زیبایی برای پیش‌بُردن زندگی‌تان بیاموزید.

کتاب‌های جیمز نوربری را با تخفیف ویژه از فروشگاه اینترنتی کتاب سی‌بوک تهیه کنید.
فروشگاه 30بوک
خرید از فروشگاه ۳۰بوک
از کتاب نوربری چه می‌آموزیم؟

جیمز نوربری در کتاب زیبای جدیدش، گربه‌ای که ذن یاد می‌داد، به شما یادآوری می‌کند که لازم نیست زیاد در زندگی کندوکاو کنید و معنای زندگی را حتماً بدانید، کافی‌ست مهربان‌تر باشید و با صبر و آگاهی بیشتر زندگی‌ای رضایت‌بخش و متفاوت را تجربه کنید. گربه‌ای که ذن یاد می‌داد داستانی عمیق، پُرمعنا و آموزنده است و ذهن شما را به آرامش می‌رساند.

معرفی کتاب معرفی کتاب پیامبر و دیوانه
الناز آذری
14 دقیقه

آیا این جملهٔ معروف را شنیده‌اید: «نپرسید کشورتان چه کاری برای شما می‌تواند بکند، بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان بکنید.»؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب به امید دل بستم
یسنا پارسی
12 دقیقه

به امید دل بستم، رمانی عاشقانه، غم‌انگیز و خواندنی اثر لنکالی نویسندهٔ فرانسوی است که در سال 2022 منتشر شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تلماسه
مهرناز بهروش
15 دقیقه

مجموعه کتاب‌های تلماسه از پرفروش‌ترین و معروف‌ترین داستان‌های دنباله‌دار علمی – تخیلی جهان است. اولین کتاب این مجموعه با عنوان «تلماسه» در سال 1965 موفق به کسب نخستین جایزهٔ نبولا برای بهترین رمان علمی-تخیلی شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب زوال بشری
بامداد برزویه
14 دقیقه

کتاب زوال بشری اثر اوسامو دازای نویسندهٔ ژاپنی است که 6 خودکشی ناموفق داشت و در عمر کوتاهش توانست بر نویسندگان زیادی از جمله هاروکی موراکامی و کوبو آبه تأثیر بگذارد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب والدین سمی را بهتر بشناسید
بامداد برزویه
12 دقیقه

افرادی در زندگی شما هستند که شما را بالا می‌برند و هر زمان که به کمک نیاز داشته باشید از شما حمایت می‌کنند. ممکن است دیگرانی نیز باشند که شما را در هم بشکنند و به شما آسیب برسانند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب بدون ترس سخنرانی کن
الناز آذری
11 دقیقه

یکی از ترس‌های رایج بسیاری از مردم دنیا، صحبت یا سخنرانی در برابر گروهی از مردم است. آیا حتی فکر کردن به صحبت مقابل یک گروه بزرگ یا کوچک، باعث می‌شود عرق از سر و رویتان سرازیر شود؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب چگونه با هر کسی صحبت کنیم؟
علی فروزنده
16 دقیقه

هر فرد روزانه نقشی را در جامعه ایفا می‌کند که برای انجام آن باید با دیگران به تعامل بپردازد. وجه مشترک هر تعاملی، نیاز به ارتباط شفاف و مؤثر است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب شب پُرستاره
مهرناز بهروش
11 دقیقه

انسان‌هایی کم‌وبیش شبیه ما از دویست‌هزارسال پیش بر روی زمین زندگی می‌کردند اما تازه حدود پنجاه‌هزار سال پیش بود که انسان‌ها دست به خلق آثار هنری زدند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب سنگ، کاغذ، قیچی
شادی صارمی
10 دقیقه

فکر می‌کنید همسرتان را خیلی خوب می‌شناسید؟ آدام و آملیا، شخصیت‌های رمان سنگ، کاغذ، قیچی به شما نشان می‌دهند که بهتر است تجدید نظر کنید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب بهترین و پرفروش‌ترین‌های سال 1402
شادی صارمی
22 دقیقه

کتاب‌خواندن و مطالعه همیشه یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های بشر بوده است. پیش از ظهور تکنولوژی و گوگل، مردم برای کسب اطلاعات و سرگرمی به سراغ کتاب‌ها می‌رفتند و امروزه نیز حتی با وجود تکنولوژی کتاب‌ها منبعی مهم برای کسب اطلاعات مؤثق به شمار می‌آیند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب
بامداد برزویه
12 دقیقه

آیا کتاب‌های کودکی‌تان را به‌خاطر می‌آورید؟ کتاب‌هایی آرامش‌بخش با داستان‌هایی زیبا و آموزنده که تصاویری زیبا با متن‌هایی کوتاه داشتند تا شما را به مطالعه ترغیب کنند و در یک نشست بتوانید آن‌ها را بخوانید، یا کسِ دیگری آن را برایتان بخواند، یا حتی اگر هنوز خواندن بلد نبودید، تنها از تماشای تصاویرشان لذت می‌بردید و برای خودتان داستانی جذاب می‌ساختید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب همیشه خلاق
یسنا پارسی
10 دقیقه

شغلی پُردردسر دارید و مجبورید هر روز در محل‌کار خلاقیت به خرج بدهید؟ هر روز مجبورید به مشکلات بسیای از مردم رسیدگی کنید یا با فرسودگی شغلی مواجه شده‌اید؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ
مهرناز بهروش
20 دقیقه

کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ در سال 1973 منتشر شد. این کتاب وقایع‌نگاریِ الکساندر سولژنیتسین از اردوگاه‌های کار شوروی معروف به «گولاگ» است و گزارشی خام و هشیارکننده از زندگی در گولاگ‌های شوروی محسوب می‌شود.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تاج دوقلوها
مهرناز بهروش
15 دقیقه

ادبیات فانتزی مدرن را نویسندهٔ اسکاتلندی جورج مک‌دونالد با داستان شبح‌ها آغاز کرد که در سال 1858 منتشر شد و این کتاب را اولین رمان فانتزی می‌دانند که برای بزرگسالان نوشته شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب اسب سیاه
مهرناز بهروش
15 دقیقه

اکثر ما با یک فرمول مشخص و یکسان بزرگ شده‌ایم و فکر می‌کنیم این فرمول یکسان رمز رسیدن ما به موفقیت است. چرا؟ چون این فرمول را از همهٔ افراد موفق دوروبر خود شنیده بودیم

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب مزاح بی‌پایان؛ شاهکار دیوید فاستر والاس
الناز آذری
18 دقیقه

کتاب مزاح بی‌پایان، شاهکار دیوید فاستر والاس، پس از سال‌ها به‌تازگی در نشر برج ترجمه و منتشر شده است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی بهترین رمان‌های ایرانی
شادی صارمی
11 دقیقه

در این مقاله به بررسی بعضی از بهترین رمان‌های ایرانی می‌پردازیم که نسل‌های زیادی از خوانندگان را مجذوب و شیفتۀ خود کردند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی بهترین کتاب‌های پلیسی - جنایی
شادی صارمی
12 دقیقه

ادبیات پلیسی – جنایی از آن ژانرهایی است که هنوز خیلی‌ها فکر می‌کنند باید علاقمند‌ی‌شان را به این ژانر پنهان کنند اما این ژانر در بین مفاخر ادبی و هنری طرفداران بسیاری دارد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب ۱۰ سفرنامه‌‌ای که باید خواند
بامداد برزویه
15 دقیقه

کسی که کتاب می‌خواند دو بار زندگی می‌کند و کسی که سفرنامه می‌خواند چندین بار. در این مطلب به معرفی برخی از خواندنی‌ترین سفرنامه‌ها می‌پردازیم.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب با پرفروش‌ترین کتاب‌‌های دنیا آشنا شوید
مهرناز بهروش
20 دقیقه

«بوک‌من» اولین انتشاراتی بود که در سال 1895 فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌ها را در آمریکا منتشر کرد اما این فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز بود که 36 سال بعد هیاهو آفرید.

خواندن مقاله Left Arrow
بعدی
قبلی
نظرت رو باهامون به اشتراک بذار.
نظرت راجع به این مقاله چیه؟
0/200
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنید.