معرفی کتاب اسب سیاه

مهرناز بهروش
مهرناز بهروش
15 دقیقه
معرفی کتاب
معرفی کتاب اسب سیاه
مهرناز بهروش
مهرناز بهروش
15 دقیقه
102
1
آنچه پس از خواندن این مقاله خواهید دانست :

اکثر ما با یک فرمول مشخص و یکسان بزرگ شده‌ایم و فکر می‌کنیم این فرمول یکسان رمز رسیدن ما به موفقیت است. چرا؟ چون این فرمول را از همهٔ افراد موفق دوروبر خود شنیده بودیم،‌ از معلم‌ها گرفته تا مربیان همه به ما انجام این فرمول را توصیه کرده‌اند:

• خوب درس بخوانید، وارد یک دانشگاه معتبر شوید و رشته‌ای «مفید» را برای تحصیل انتخاب کنید.
• پردرآمدترین شغلی را که می‌توانید در معتبرترین شرکت پیدا کنید.
• بعد از چند سال به سراغ گرفتن مدرک ارشد و دکترا بروید و این‌گونه پله‌های ترقی را یکی‌یکی طی کنید!

اما آیا این فرمول یکسان و مشخص برای همه کارساز است؟ آیا همه توانسته‌اند با این فرمول به موفقیت و ثروت برسند؟ اگر کسی نخواهد این فرمول را دنبال کند چه می‌شود؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با ببینیم ماجرای اسب سیاه چیست و اصلاً اسب سیاه چه ارتباطی با موفقیت دارد؟

کتاب اسب سیاه ما را از مسیری کاملاً متفاوت از آنچه همه می‌گویند به موفقیت و کامیابی می‌رساند.

 

ماجرای اسب سیاه چیست؟

عبارت «اسب سیاه» اولین بار پس از انتشار کتاب «دوک جوان» در سال 1831 وارد فرهنگ عمومی شد و خیلی سریع هم میان مردم جا افتاد. قهرمان این کتاب در صحنه‌ای روی اسبی شرط کلانی می‌بندد، ولی یک اسب سیاه که هیچ‌کس گمانی به بُردش نداشت از همه جلو می‌زند و باعث باخت قهرمان مسابقه می‌شود. بعد از آن هر جا حرفی از «اسب سیاه» به میان می‌آید منظور قهرمان و برنده‌ای است که هیچ‌کدام از شرایط بُرد را نداشته ولی در روندی شگفت راه خودش را تا جایگاه اول بُریده و رفته و همه را مبهوت کرده است. نویسندگان کتاب اسب سیاه هم داستان کسانی را می‌گویند که هیچ‌کس گمان نمی‌کرد روزی به موفقیت برسند.

برای نزدیک به یک قرن، محققان تقریباً به‌طور انحصاری مفاهیم ثابتی را برای رسیدن به موفقیت مورد مطالعه قرار دادند و به مردم عرضه کردند و تلاششان بر این بود که پاسخی برای سؤال مربیان، والدین و متخصصان مشتاق پیدا کنند که بهترین راه برای رسیدن به موفقیت چیست؟ اما تاد رز و اُگی اُگاس در کتاب اسب سیاه پاسخ متفاوتی به این سؤال داده‌اند.

اسب سیاه
عنوان کتاب:
اسب سیاه
ناشر:
مون
نویسنده:
اگی اگاس
قیمت:
180,000 تومان
2,000,000

معرفی کتاب اسب سیاه اثر تاد رز و اُگی اُگاس

به‌احتمال زیاد داستان شخصیت‌های موفق تاریخ را می‌دانید یا از جایی شنیده‌اید. اگر نمی‌دانید باید به شما بگوییم که مثلاً موتزارت که یکی از موسیقیدان‌های موفق جهان است، از هشت‌سالگی سمفونی می‌نوشت. یا مثلاً وارن بافت، سرمایه‌گذار و اقتصاددانِ مشهورِ آمریکایی، از یازده‌سالگی در کار بورس بود. این افراد همگی از سن پایین می‌دانستند در زندگی چه می‌خواهند و همهٔ وقت خود را صرف همان کار می‌کردند. 

درواقع آن‌ها مقصد خود را می‌دانستند و خیلی‌خیلی سخت کارکردند و موانع زندگی را با پشتکار پشت‌سر گذاشتند. این فرمولی که نویسندگانِ کتاب اسب سیاه به آن «فرمول استاندارد» می‌گویند را همه بلدند؛ سیستمی که در آن ما رضایت شخصی را برای بالارفتن از نردبان موفقیت مبادله می‌کنیم؛ فرمولی که آن را از زبان معلم‌ها، مادر و پدر، رؤسا و حتی دانشمندان شنیده‌ایم.

روزگار استانداردسازی هم به‌مانند همهٔ دوران‌های دیگر تعریف خاص خودش را برای موفقیت رواج داد که بالارفتن از نردبان نهادینه‌شده برای کسب ثروت و موقعیت بود. از دل همین مفهوم‌سازی خاص سلسله‌ای از کتاب‌های خودیاری درآمد که از میان آن‌ها می‌توان به کتاب‌های «آیین دوست‌یابی» از دیل کارنگی و «بیندیشید و ثروتمند شوید» از ناپلئون هیل یا «قدرت تفکر مثبت» از نورمن وینسنت پیل اشاره کرد. 

این نسل نوین همگی کتاب‌های موفقیتی را نوشتند که نگاه به بالا داشت و عادت‌ها و ترفندهایی را به مردم پیشنهاد کردند که در صعود از سلسله‌مراتب سازمانی یاری‌شان کند. ولی کتابِ اسب سیاه جزو این کتاب‌ها نیست. اسب سیاه بر این فرض پایدار است که در روزگار حاضر فرمول دیگری برای موفقیت وجود دارد.

کتاب اسب سیاه بخشی داستان است، بخشی استراتژی و بخشی فراخوانی برای تغییر جامعه‌ای که در آن افراد بیشتری بتوانند فرمول استانداردسازی را زیرپا بگذارند و به موفقیت برسند. تاد رز و اُگی اُگاس که نویسندگانِ این کتاب هستند، هر دو خود را نمونهٔ کامل اسب سیاه می‌دانند و در کتاب نیز اعلام می‌کنند که موضوع این کتاب کاملاً شخصی بوده است. هر دو نویسنده همیشه برخلاف جریان آب شنا کرده‌اند. 


تاد رز، یکی از نویسندگان کتاب اسب سیاه
تاد رز دانش‌آموزی بود که دبیرستان را رها کرد، در همان نوجوانی ازدواج کرد و پیش از بیست‌سالگی دو بچه داشت و برای این‌که هزینه‌های خانواده‌اش را تأمین کند در نواحی روستایی ایالت یوتا حصار زنبوری می‌فروخت و در نهایت تبدیل به مدیر برنامه‌ٔ «ذهن، مغز و آموزش» در دانشگاه هاروارد شد.

در همین حین اُگی اُگاس نیز دست‌کمی از تاد رز نداشت، چون پنج‌بار تحصیل در چهار دانشگاه مختلف را رها کرد و در هیچ شغلی بند نشد و زمانی هم کتاب‌فروش سیار بود. او پس از تمام این داستان‌ها تبدیل به یک عصب‌شناس شد. همین درک بود که این اندیشه را در سر آن‌ها بیدار کرد که شاید بررسی اسب‌های سیاه فرصت خوبی برای ردگیری چگونگی رسیدن به موفقیت شخصی باشد. بنابراین آن دو با افراد مختلفی که از مسیرهای غیر مستقیم به هدف دست یافته بودند مصاحبه کردند و چارچوبی برای چگونگی موفقیت با رویکردی متفاوت ایجاد کردند: عهد‌نامهٔ اسب سیاه.
اگی اُگاس نویسندهٔ کتاب اسب سیاه

 

بریده‌‌هایی از کتاب اسب سیاه

«روزگار ما جایی است که در آن نتفلیکس با دقتی بی‌مانند به ما فیلم‌هایی پیشنهاد می‌کند که شاید دوست داشته باشیم ببینیم و آمازون کتاب‌هایی را توصیه می‌کند که شاید دوست داشته باشیم بخوانیم. الان روزگار یوتیوب است و تلویزیون کابلی و جست‌وجوی شخصی‌سازی‌شدهٔ گوگل و اخبار دلخواه فیسبوک و توئیتر. همهٔ این فناوری‌های نوین در بستر یک ویژگی مشترک تعریف می‌شوند: شخصی‌سازی. بااین‌حال، فوران سرسام‌آور فناوری شخصی‌سازی صرفاً نوک قلهٔ کوهی از تغییرات است که جامعه را متحول می‌کند و از سپیدهٔ «روزگار شخصی‌سازی» خبر می‌دهد. یکی از زمینه‌هایی که با این امر شخصی برخورد داریم بهداشت است. امروزه پزشکان براساس بدن، سلامت و دی‌ان‌ای شما به کار درمان بیماری‌هایی مثل سرطان می‌پردازند و به‌جای تجویز داروهای عمومی، دقیقاً دارویی را معرفی می‌کنند که برای شخص شما مفید خواهد بود. هر روز بیش از دیروز به پزشکان متخصص تغذیه‌ای برمی‌خوریم که به‌جای حواله دادن مراجعان به قرص و کپسول‌های موجود در بازار، رژیم غذایی خاص هر فرد را طراحی می‌کنند.»

«ما هم به‌مانند خیلی از شما در آغاز کار حدس زدیم که این آدم‌ها احتمالاً همگی یک ویژگی مشابه شخصیتی دارند. چیزی مثل یک‌جور لجبازی یا دشمنی با سیستم. فکر کردیم شاید بیشتر این اسب‌های سیاه یک مشت آدم تک‌رو بوده‌اند و شخصیت‌های بزرگی از جنس ریچارد برانسون داشته‌اند و با شورش در برابر دنیا می‌خواستند ثابت کنند حق با آن‌هاست و همه در اشتباه‌اند. خیر، در اشتباهید. ما این نکته را در این آدم‌ها نیافتیم. درواقع ما این نکته را دریافتیم که تنوع و گونه‌گونی این شخصیت‌ها مثل همهٔ آدم‌های دنیاست و هرکدام شکلی و چهره‌ای دارند و به همان اندازه غیرقابل‌پیش‌بینی‌اند. برخی خشن بودند و حمله‌ور، برخی کمرو و محترم. برخی ستیزه‌جو بودند و برخی مهربان و آشتی‌خو. اصلاً اسب‌های سیاه را از روی شخصیتشان نمی‌شود تعریف کرد. از روی انگیزه‌ها، زمینهٔ اجتماعی، رویکرد، کارورزی و تحصیلاتشان هم قابل تعریف و دسته‌بندی نیستند. ولی یک چیز بود که همهٔ این آدم‌ها را به هم پیوند می‌داد و زیر یک چتر گرد می‌آورد. اسب‌های سیاه کامیاب‌اند.»

 

مضامین اصلی کتابِ اسب سیاه

چهار طرز فکر مهم و حیاتی که اُگاس و رز در این کتاب شناسایی کرده‌اند عبارتند از:

انگیزه‌های خُرد: 

که باید آن‌ها را بشناسید. بفهمید چه چیزی منحصر به خودِ شماست و شما را وادار به حرکت می‌کند. چه چیزی شما را خوشحال می‌کند، شما را علاقه‌مند نگه می‌دارد، شما را وادار می‌کند تا برای مدت‌طولانی به چیزی بچسبید. این انگیزه‌ها برای رسیدن به موفقیت و البته موفقیت بلندمدت شما بسیار مهم هستند.

 

انتخاب‌ها: 

به جای این‌که آنچه را دنیا به‌عنوان گزینه در اختیار شما قرار می‌دهد چشم‌بسته بپذیرید، خودتان انتخاب کنید. مسیری را پیدا کنید که به شما امکان می‌دهد انگیزه‌های خُرد خود را دنبال کنید و بیان کنید، چون تنها راهی است که با آن می‌توانید برای رسیدن به چیزهایی که می‌خواهید نهایت تلاش خود را به کار ببرید.

 

استراتژی‌‌ها: 

برخلاف انگیزه‌های خُرد، نقاط قوت خود را باید در دنیای واقعی کشف کنید. شما باید از نقطهٔ امن خود خارج شوید، بیرون بروید و چیزهایی را امتحان کنید و راغب باشید از بهترین چیزها دست بکشید تا بهترینِ خود و راهِ واقعی‌تان را پیدا کنید.

 

نادیده‌گرفتن مقصد: 

اسب‌های سیاه به جای تمرکز بر دستاوردها یا نتیجه‌های دور، با دنبال‌کردن هدفشان و رسیدن به موفقیت در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت موفق می‌شوند و با تغییر علایق و جهان، تمرکز خود را تغییر می‌دهند.

اینفوگرافیک کتاب اسب سیاه
می‌توانید بهترین کتاب‌های موفقیت و کسب‌‌و‌کار را با تخفیف ویژه از سی‌بوک سفارش بدهید.
فروشگاه 30بوک
خرید از فروشگاه ۳۰بوک
آیا شما هم یک اسب سیاه هستید؟

آیا به‌نظرتان شما هم یک اسب سیاه هستید؟ اصلاً تا به امروز به ذهن‌تان خطور کرده بود که می‌توانید از راه دیگری غیر از تحصیلات عالیه و شغل‌های پردرآمد به موفقیت برسید؟ اسب سیاهی دوروبر خود دیده‌اید؟ آن فرد چطور تبدیل به یک اسب سیاه شد و به موفقیت رسید؟

مشتاقانه منتظر خواندن نظرتان هستیم.

معرفی کتاب معرفی کتاب پیامبر و دیوانه
الناز آذری
14 دقیقه

آیا این جملهٔ معروف را شنیده‌اید: «نپرسید کشورتان چه کاری برای شما می‌تواند بکند، بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان بکنید.»؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب به امید دل بستم
یسنا پارسی
12 دقیقه

به امید دل بستم، رمانی عاشقانه، غم‌انگیز و خواندنی اثر لنکالی نویسندهٔ فرانسوی است که در سال 2022 منتشر شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تلماسه
مهرناز بهروش
15 دقیقه

مجموعه کتاب‌های تلماسه از پرفروش‌ترین و معروف‌ترین داستان‌های دنباله‌دار علمی – تخیلی جهان است. اولین کتاب این مجموعه با عنوان «تلماسه» در سال 1965 موفق به کسب نخستین جایزهٔ نبولا برای بهترین رمان علمی-تخیلی شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب زوال بشری
بامداد برزویه
14 دقیقه

کتاب زوال بشری اثر اوسامو دازای نویسندهٔ ژاپنی است که 6 خودکشی ناموفق داشت و در عمر کوتاهش توانست بر نویسندگان زیادی از جمله هاروکی موراکامی و کوبو آبه تأثیر بگذارد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب والدین سمی را بهتر بشناسید
بامداد برزویه
12 دقیقه

افرادی در زندگی شما هستند که شما را بالا می‌برند و هر زمان که به کمک نیاز داشته باشید از شما حمایت می‌کنند. ممکن است دیگرانی نیز باشند که شما را در هم بشکنند و به شما آسیب برسانند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب بدون ترس سخنرانی کن
الناز آذری
11 دقیقه

یکی از ترس‌های رایج بسیاری از مردم دنیا، صحبت یا سخنرانی در برابر گروهی از مردم است. آیا حتی فکر کردن به صحبت مقابل یک گروه بزرگ یا کوچک، باعث می‌شود عرق از سر و رویتان سرازیر شود؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب چگونه با هر کسی صحبت کنیم؟
علی فروزنده
16 دقیقه

هر فرد روزانه نقشی را در جامعه ایفا می‌کند که برای انجام آن باید با دیگران به تعامل بپردازد. وجه مشترک هر تعاملی، نیاز به ارتباط شفاف و مؤثر است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب شب پُرستاره
مهرناز بهروش
11 دقیقه

انسان‌هایی کم‌وبیش شبیه ما از دویست‌هزارسال پیش بر روی زمین زندگی می‌کردند اما تازه حدود پنجاه‌هزار سال پیش بود که انسان‌ها دست به خلق آثار هنری زدند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب سنگ، کاغذ، قیچی
شادی صارمی
10 دقیقه

فکر می‌کنید همسرتان را خیلی خوب می‌شناسید؟ آدام و آملیا، شخصیت‌های رمان سنگ، کاغذ، قیچی به شما نشان می‌دهند که بهتر است تجدید نظر کنید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب بهترین و پرفروش‌ترین‌های سال 1402
شادی صارمی
22 دقیقه

کتاب‌خواندن و مطالعه همیشه یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های بشر بوده است. پیش از ظهور تکنولوژی و گوگل، مردم برای کسب اطلاعات و سرگرمی به سراغ کتاب‌ها می‌رفتند و امروزه نیز حتی با وجود تکنولوژی کتاب‌ها منبعی مهم برای کسب اطلاعات مؤثق به شمار می‌آیند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب
بامداد برزویه
12 دقیقه

آیا کتاب‌های کودکی‌تان را به‌خاطر می‌آورید؟ کتاب‌هایی آرامش‌بخش با داستان‌هایی زیبا و آموزنده که تصاویری زیبا با متن‌هایی کوتاه داشتند تا شما را به مطالعه ترغیب کنند و در یک نشست بتوانید آن‌ها را بخوانید، یا کسِ دیگری آن را برایتان بخواند، یا حتی اگر هنوز خواندن بلد نبودید، تنها از تماشای تصاویرشان لذت می‌بردید و برای خودتان داستانی جذاب می‌ساختید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب همیشه خلاق
یسنا پارسی
10 دقیقه

شغلی پُردردسر دارید و مجبورید هر روز در محل‌کار خلاقیت به خرج بدهید؟ هر روز مجبورید به مشکلات بسیای از مردم رسیدگی کنید یا با فرسودگی شغلی مواجه شده‌اید؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ
مهرناز بهروش
20 دقیقه

کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ در سال 1973 منتشر شد. این کتاب وقایع‌نگاریِ الکساندر سولژنیتسین از اردوگاه‌های کار شوروی معروف به «گولاگ» است و گزارشی خام و هشیارکننده از زندگی در گولاگ‌های شوروی محسوب می‌شود.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تاج دوقلوها
مهرناز بهروش
15 دقیقه

ادبیات فانتزی مدرن را نویسندهٔ اسکاتلندی جورج مک‌دونالد با داستان شبح‌ها آغاز کرد که در سال 1858 منتشر شد و این کتاب را اولین رمان فانتزی می‌دانند که برای بزرگسالان نوشته شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد
شادی صارمی
11 دقیقه

جیمز نوربری نویسنده و تصویرساز انگلیسی است که با نوشتن کتابِ مصور و رنگیِ پاندای بزرگ و اژدهای کوچک به شهرت رسید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب مزاح بی‌پایان؛ شاهکار دیوید فاستر والاس
الناز آذری
18 دقیقه

کتاب مزاح بی‌پایان، شاهکار دیوید فاستر والاس، پس از سال‌ها به‌تازگی در نشر برج ترجمه و منتشر شده است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی بهترین رمان‌های ایرانی
شادی صارمی
11 دقیقه

در این مقاله به بررسی بعضی از بهترین رمان‌های ایرانی می‌پردازیم که نسل‌های زیادی از خوانندگان را مجذوب و شیفتۀ خود کردند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی بهترین کتاب‌های پلیسی - جنایی
شادی صارمی
12 دقیقه

ادبیات پلیسی – جنایی از آن ژانرهایی است که هنوز خیلی‌ها فکر می‌کنند باید علاقمند‌ی‌شان را به این ژانر پنهان کنند اما این ژانر در بین مفاخر ادبی و هنری طرفداران بسیاری دارد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب ۱۰ سفرنامه‌‌ای که باید خواند
بامداد برزویه
15 دقیقه

کسی که کتاب می‌خواند دو بار زندگی می‌کند و کسی که سفرنامه می‌خواند چندین بار. در این مطلب به معرفی برخی از خواندنی‌ترین سفرنامه‌ها می‌پردازیم.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب با پرفروش‌ترین کتاب‌‌های دنیا آشنا شوید
مهرناز بهروش
20 دقیقه

«بوک‌من» اولین انتشاراتی بود که در سال 1895 فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌ها را در آمریکا منتشر کرد اما این فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز بود که 36 سال بعد هیاهو آفرید.

خواندن مقاله Left Arrow
بعدی
قبلی
نظرت رو باهامون به اشتراک بذار.
نظرت راجع به این مقاله چیه؟
0/200
avatar

آرین اسدی زاده

19 بهمن ماه 1402
توضیحات خیلی خوبی بود. خود کتاب هم ارزش خوندن داره. با سپاس از شما