معرفی کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب

بامداد  برزویه
بامداد برزویه
12 دقیقه
معرفی کتاب
معرفی کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب
بامداد  برزویه
بامداد برزویه
12 دقیقه
61
0
آنچه پس از خواندن این مقاله خواهید دانست :

آیا کتاب‌های کودکی‌تان را به‌خاطر می‌آورید؟ کتاب‌هایی آرامش‌بخش با داستان‌هایی زیبا و آموزنده که تصاویری زیبا با متن‌هایی کوتاه داشتند تا شما را به مطالعه ترغیب کنند و در یک نشست بتوانید آن‌ها را بخوانید، یا کسِ دیگری آن را برایتان بخواند، یا حتی اگر هنوز خواندن بلد نبودید، تنها از تماشای تصاویرشان لذت می‌بردید و برای خودتان داستانی جذاب می‌ساختید.

چارلی مکسی هنرمند، نویسنده و تصویرگر بریتانیایی تصمیم گرفت همین کار را انجام بدهد، او کتابی متفاوت نوشت، کتابی که هم مناسب کودکان و نوجوانان باشد و هم مناسب بزرگسالانی که دوست دارند دوباره از خواندن کتابی کوتاه و تماشای تصاویر دلنشین آن لذت ببرند و حسی متفاوت را تجربه کنند.

چارلی مکس، نویسندهٔ کتاب پسرک، موش‌کور، روباه و اسب
کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب یکی از خواندنی‌های پرطرفدار سال‌‌های اخیر بوده است. چارلی مکسی در ابتدای کتاب نوشته است:
«راستش من در کتاب‌ها احتیاج به عکس دارم. مثل جزیره‌ای که وسط دریایی از کلمه‌ها می‌توان در آن توقف کرد.»

 

دربارهٔ کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب

بنابراین در سال 2019 چارلی مکسی،‌ کتابی مصور براساس طرح‌های خود در شبکهٔ اجتماعی اینستاگرام دربارهٔ مکالمات یک پسر، یک موش کور، یک روباه و یک اسب منتشر کرد. در اوایل سال 2020 این کتاب با فروش بیش از دویست‌وپنجاه‌هزار نسخه تبدیل به پرفروش‌ترین کتاب سال شد. 

طراحی تصاویر کتاب پسرک، موش‌کور، روباه و اسب

این کتاب همچنین کتاب سال کتابفروشی بارنز و نوبل و برندهٔ جایزۀ کتاب‌های پرفروش نیلسن شد و اولین کتابی بود که هر دو جایزه را در یک سال دریافت کرد و به فهرست نهایی جوایز کتاب بریتانیا در سال 2020 راه یافت و همچنین بیش از 100 هفته در فهرست 10 کتاب پرفروش ساندی‌تایمز باقی ماند.

این کتاب مصور داستان دوستی‌ای غیرمعمول بین یک پسر، یک موش کور، یک روباه و یک اسب است که در جست‌وجوی خانهٔ پسرک، حقایق زندگی را با هم به اشترک می‌‌گذارند. بااین‌که در انتهای داستان پسرک متوجه می‌شود که خانه هیچ جای ثابتی ندارد، اما در خلال جست‌وجو و آشنایی با دوستان جدیدش چیزهای زیادی را می‌آموزد.

تصویری از داخل کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب

بیشتر تصاویر این کتاب، یک پسر کوچک، یک موش کور، یک روباه و یک اسب را نشان می‌دهند. وقتی بار اول سروکلهٔ موش کور پیدا می‌شود، پسرک تنهاست. آن دو کنار هم می‌نشینند و خیره می‌شوند به طبیعت. چارلی مکسی می‌گوید که به نظرش طبیعت قدری شبیه زندگی است: گاهی ترسناک، اما همیشه قشنگ.

آن‌ها در گشت‌وگذارهایشان با روباه آشنا می‌شوند اما برای یک موش کور دیدن یک روباه اصلاً خوشایند نیست چون آن‌ها دشمن هم هستند. سر پسرک پُر از سؤال است، موش کور هم عاشق کیک. روباه اما ساکت و خسته است و در زندگی لطمه‌خورده.

اسب بزرگ‌ترین چیزی است که شخصیت‌‌های این کتاب با آن برخورد می‌کنند و در عین‌حال آرام‌ترین چیز. 

ماجراهایشان در بهار شروع می‌شود، وقتی دارد برف می‌بارد و ثانیه‌ای بعد هوا آفتابی می‌شود. درست مانند زندگی، که ممکن است در یک لحظه رنگِ خود را تغییر دهد.

پسرک موش کور روباه و اسب
عنوان کتاب:
پسرک موش کور روباه و اسب
ناشر:
میلکان
نویسنده:
چارلی مکسی
قیمت:
224,100 تومان
2,490,000

خلاصهٔ داستان پسرک، موش کور، روباه و اسب

پسرکی در بیابانی زمستانی گم می‌شود، او آن‌جا با موش‌کور آشنا می‌شود که پیشنهاد می‌کند به او کمک کند تا راهش را پیدا کنید. پسر در جست‌وجوی خانه‌ای است که قبلاً هرگز نداشته. در حین جست‌وجو، آن‌ها به رودخانه‌ای برمی‌خورند و تصمیم می‌گیرند آن را دنبال کنند تا روستایی را پیدا کنند.

موش کور گفت: «من خیلی کوچیکم.»
پسرک گفت: «آره، ولی با بودنت تغییر بزرگی ایجاد می‌کنی.»

پسرک و موش کور بر روی درخت نشسته‌اند

پس از مدتی روباهی گرسنه به دنبالشان می‌افتد ولی آن‌ها موفق می‌شوند تا زمان رفتن روباه در درختی پنهان شوند. کمی بعد صدای نالهٔ روباه را می‌شنوند و روباه را می‌یابند که در تله‌ای گیر افتاده است. روباه موش کور را تهدید می‌کند، اما موش کور با مهربانی روباه را آزاد می‌کند و روباه شرمگین از تهدید خود، آنجا را ترک می‌کند.

روباه گفت: «اگه توی این تله گیر نیفتاده بودم، می‌کشتمت.»
موش کور گفت: «اگه همین‌جوری توی این تله بمونی خودت می‌میری.»


به‌خاطر همین، موش کور با دندان‌های کوچکش طناب‌ها را جوید و پاره کرد.

انیمیشن کتاب پسرک، موش‌کور، روباه و اسب، تصویر پسرک و روباه

صبح روز بعد، پسرک و موش کور به سمت رودخانه برمی‌گردند، اما موش کور اتفاقی در رودخانه می‌افتد و آب او را با خود می‌برد. روباه به دنبال موش کور می‌دود و پسرک که بسیار نگران جانِ دوستش است به‌دنبال آن‌ها، اما روباه موفق می‌شود جانِ موش کور را نجات بدهد. حالا پسرک و موش کور همراه با روباه که از فاصلهٔ دور آن‌ها را تعقیب می‌کند به سفر خود ادامه می‌دهند.

پسرک گفت:‌ «بعضی وقت‌ها احساس می‌کنم گم شده‌م.»
موش کور گفت: «من هم همین‌طور. ولی ما دوستت داریم. و این دوست‌داشتن می‌تونه راه خونه رو نشونت بده.»

پسرک، موش‌کور، روباه و اسب

درنهایت، آن‌ها با اسبی روبه‌رو می‌شوند که بقیهٔ همنوعانش او را طرد کرده‌اند. پس از مدتی اسب به آن‌ها می‌گوید که من بلدم پرواز کنم ولی باقی اسب‌ها این تفاوت من با خودشون رو نپذیرفتن و این حسادت باقی اسب‌ها رو برانگیخته. پسرک، موش کور و روباه اسب را همان‌طور که هست می‌پذیرند و این گروه با هم دوست می‌شوند و طی سفر خود دربارهٔ موضوعاتی مانند انسانیت، همدلی و مهربانی با هم صحبت می‌کنند. 

روباه گفت: «راستش رو بگم، اغلب فکر می‌کنم چیز جالبی برای گفتن ندارم.»
اسب گفت: «راستش رو گفتن همیشه کار جالبیه.»

انیمیشن کتاب پسرک، موش‌کور، روباه و اسب، اسب بالدار و پسرک
در سال 2022 انیمیشنی کوتاه به کارگردانی پیتر بینتون و چارلی مکسی به نویسندگی جان کروکی و چارلی مکسی براساس این کتاب ساخته شد. این انیمیشن به‌صورت ارتباط از راه‌دور در طول همه‌گیری کرونا ساخته شد و بیش از 120 نفر از بیش از 20 کشور بر روی آن کار کردند. در نهایت این انیمیشن از بی‌بی‌سی وان در 24 دسامبر سال 2022 و همچنین اپل تی‌وی پخش شد و بسیار مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و برندهٔ بهترین انیمیشن کوتاه در نود و پنجمین دورهٔ جوایز اسکار و بهترین انیمیشن کوتاه در هفتاد و ششمین دورهٔ جوایز آکادمی بریتانیا شد.
انیمیشن کتاب پسرک، موش‌کور، روباه و اسب

از کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب چه می‌آموزیم؟

شخصیت‌های این کتاب مانند خود ما هستند و هر کدام یک جورند و نقطه‌ضعف‌ها و البته نقاط قوت خودشان را دارند. شاید بتوانید خودتان را در هر چهار شخصیت این کتاب بیابید و یا شاید هم یکی از آن‌ها و ممکن است مانند ‌آن‌ها گاهی از زندگی دلسرد شوید و احساس تنهایی کنید و حس کنید کسی شما را دوست ندارد اما در واقع تنها چیزی که نیاز دارید این است که مانند شخصیت‌های این داستان، کسی به شما یادآوری کند چقدر خاص هستید و به هیچ‌وجه تنها نیستید. کتاب پسرک، موش‌ کور، روباه و اسب دقیقاً همین کار را برای شما می‌کند و تبدیل به دوست شما می‌شود.

چه کسانی باید کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب را بخوانند؟

این کتاب برای همه است. چه هشتاد ساله باشید، چه هشت ساله، از خواندن این کتاب بسیار لذت خواهید بُرد و هر از گاهی دوست دارید دوباره به این کتاب سری بزنید. امیدواریم این کتاب را مطالعه کنید و از آن انگیزه بگیرید تا شاید شجاعانه‌تر زندگی کنید، با خود و اطرافیان‌ خود مهربان‌تر باشید و موقع نیاز درخواست کمک کنید، چون کمک خواستن بسیار شجاعانه است.

بامداد  برزویه

بامداد برزویه

معرفی کتاب والدین سمی را بهتر بشناسید
بامداد برزویه
12 دقیقه

افرادی در زندگی شما هستند که شما را بالا می‌برند و هر زمان که به کمک نیاز داشته باشید از شما حمایت می‌کنند. ممکن است دیگرانی نیز باشند که شما را در هم بشکنند و به شما آسیب برسانند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب بدون ترس سخنرانی کن
الناز آذری
11 دقیقه

یکی از ترس‌های رایج بسیاری از مردم دنیا، صحبت یا سخنرانی در برابر گروهی از مردم است. آیا حتی فکر کردن به صحبت مقابل یک گروه بزرگ یا کوچک، باعث می‌شود عرق از سر و رویتان سرازیر شود؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب چگونه با هر کسی صحبت کنیم؟
علی فروزنده
16 دقیقه

هر فرد روزانه نقشی را در جامعه ایفا می‌کند که برای انجام آن باید با دیگران به تعامل بپردازد. وجه مشترک هر تعاملی، نیاز به ارتباط شفاف و مؤثر است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب شب پُرستاره
مهرناز بهروش
11 دقیقه

انسان‌هایی کم‌وبیش شبیه ما از دویست‌هزارسال پیش بر روی زمین زندگی می‌کردند اما تازه حدود پنجاه‌هزار سال پیش بود که انسان‌ها دست به خلق آثار هنری زدند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب سنگ، کاغذ، قیچی
شادی صارمی
10 دقیقه

فکر می‌کنید همسرتان را خیلی خوب می‌شناسید؟ آدام و آملیا، شخصیت‌های رمان سنگ، کاغذ، قیچی به شما نشان می‌دهند که بهتر است تجدید نظر کنید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب بهترین و پرفروش‌ترین‌های سال 1402
شادی صارمی
22 دقیقه

کتاب‌خواندن و مطالعه همیشه یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های بشر بوده است. پیش از ظهور تکنولوژی و گوگل، مردم برای کسب اطلاعات و سرگرمی به سراغ کتاب‌ها می‌رفتند و امروزه نیز حتی با وجود تکنولوژی کتاب‌ها منبعی مهم برای کسب اطلاعات مؤثق به شمار می‌آیند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب همیشه خلاق
یسنا پارسی
10 دقیقه

شغلی پُردردسر دارید و مجبورید هر روز در محل‌کار خلاقیت به خرج بدهید؟ هر روز مجبورید به مشکلات بسیای از مردم رسیدگی کنید یا با فرسودگی شغلی مواجه شده‌اید؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ
مهرناز بهروش
20 دقیقه

کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ در سال 1973 منتشر شد. این کتاب وقایع‌نگاریِ الکساندر سولژنیتسین از اردوگاه‌های کار شوروی معروف به «گولاگ» است و گزارشی خام و هشیارکننده از زندگی در گولاگ‌های شوروی محسوب می‌شود.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تاج دوقلوها
مهرناز بهروش
15 دقیقه

ادبیات فانتزی مدرن را نویسندهٔ اسکاتلندی جورج مک‌دونالد با داستان شبح‌ها آغاز کرد که در سال 1858 منتشر شد و این کتاب را اولین رمان فانتزی می‌دانند که برای بزرگسالان نوشته شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب اسب سیاه
مهرناز بهروش
15 دقیقه

اکثر ما با یک فرمول مشخص و یکسان بزرگ شده‌ایم و فکر می‌کنیم این فرمول یکسان رمز رسیدن ما به موفقیت است. چرا؟ چون این فرمول را از همهٔ افراد موفق دوروبر خود شنیده بودیم

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب گربه‌ای که ذن یاد می‌داد
شادی صارمی
11 دقیقه

جیمز نوربری نویسنده و تصویرساز انگلیسی است که با نوشتن کتابِ مصور و رنگیِ پاندای بزرگ و اژدهای کوچک به شهرت رسید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب مزاح بی‌پایان؛ شاهکار دیوید فاستر والاس
الناز آذری
18 دقیقه

کتاب مزاح بی‌پایان، شاهکار دیوید فاستر والاس، پس از سال‌ها به‌تازگی در نشر برج ترجمه و منتشر شده است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی بهترین رمان‌های ایرانی
شادی صارمی
11 دقیقه

در این مقاله به بررسی بعضی از بهترین رمان‌های ایرانی می‌پردازیم که نسل‌های زیادی از خوانندگان را مجذوب و شیفتۀ خود کردند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی بهترین کتاب‌های پلیسی - جنایی
شادی صارمی
12 دقیقه

ادبیات پلیسی – جنایی از آن ژانرهایی است که هنوز خیلی‌ها فکر می‌کنند باید علاقمند‌ی‌شان را به این ژانر پنهان کنند اما این ژانر در بین مفاخر ادبی و هنری طرفداران بسیاری دارد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب ۱۰ سفرنامه‌‌ای که باید خواند
بامداد برزویه
15 دقیقه

کسی که کتاب می‌خواند دو بار زندگی می‌کند و کسی که سفرنامه می‌خواند چندین بار. در این مطلب به معرفی برخی از خواندنی‌ترین سفرنامه‌ها می‌پردازیم.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب با پرفروش‌ترین کتاب‌‌های دنیا آشنا شوید
مهرناز بهروش
20 دقیقه

«بوک‌من» اولین انتشاراتی بود که در سال 1895 فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌ها را در آمریکا منتشر کرد اما این فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز بود که 36 سال بعد هیاهو آفرید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب رمان‌های عاشقانه ایرانی که باید بخوانید
مهرناز بهروش
12 دقیقه

«عشق» در شعر و ادب فارسی جایگاه برجسته‌ای دارد. شعرهای بسیاری در وصف آن سروده شده و داستان‌های زیادی درباره‌اش نوشته شده است. دستچین کردن چند کتاب از میان آثار بزرگ فارسی کار دشواری است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب بهترین کتاب‌های انگیزشی
مهرناز بهروش
15 دقیقه

به آخرین باری فکر کنید که انجام کاری را به تعویق انداختید یا آخرین باری که نتوانستید یک کار یا یک هدف را به سرانجام برسانید. آیا دست از این هدف‌ها کشیدید چون دیگر برای‌تان مهم نبودند؟ احتمالاً‌ نه...

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب‌های مناسب نوجوانان بر اساس ردۀ سنی
مهرناز بهروش
25 دقیقه

مطالعۀ کتاب‌های غیر درسی، خواه داستانی یا غیر داستانی، تاثیر شگرفی بر نوجوانان خواهد داشت. کتاب‌ها افق دید نوجوانان را گسترده‌تر می‌کنند و به سوالات بسیاری که در ذهن‌شان جاری است پاسخ می‌دهند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب به کتابخانهٔ نیمه‌شب خوش آمدید!
مهرناز بهروش
10 دقیقه

چه می‌شد اگر می‌توانستید زندگی‌های بسیار و راه‌های نرفته‌ را تجربه کنید؟ آیا آن‌وقت شادتر و راضی‌تر بودید و دیگر افسوس نمی‌خوردید؟ کتابخانۀ نیمه‌شب همان جایی است که این رویا ممکن می‌شود.

خواندن مقاله Left Arrow
بعدی
قبلی
نظرت رو باهامون به اشتراک بذار.
نظرت راجع به این مقاله چیه؟
0/200
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنید.