معرفی کتاب شب پُرستاره

مهرناز بهروش
مهرناز بهروش
11 دقیقه
معرفی کتاب
معرفی کتاب شب پُرستاره
مهرناز بهروش
مهرناز بهروش
11 دقیقه
58
0
آنچه پس از خواندن این مقاله خواهید دانست :

انسان‌هایی کم‌وبیش شبیه ما از دویست‌هزارسال پیش بر روی زمین زندگی می‌کردند اما تازه حدود پنجاه‌هزار سال پیش بود که انسان‌ها دست به خلق آثار هنری زدند. زمانی که به آثار هنرمندان نگاه می‌کنید درواقع دارید به تاریخ هزاران سال پیش نگاه می‌کنید. اما آیا تابه‌حال از خودتان پرسیده‌اید که هنر اصلاً چطور پدید آمد؟ اولین کسانی که توانستند دست به خلق آثار هنری بزنند چه کسانی بودند؟ یا مثلاً غارنشینان اصلاً چطور رنگ را کشف کردند و فهمیدند که می‌توانند بر روی دیوار غارها نقاشی بکشند و داستان بگویند یا اصلاً می‌دانستند تصاویری که بر روی دیوار غارها می‌کشند هنر است؟

پاسخ این پرسش‌ها و بسیاری دیگر پیرامون تاریخ هنر را در ادامه خواهید یافت.

تصویر بزرگ کتاب شب پرستاره

دربارهٔ کتاب شب پُرستاره

کتاب شب پرستاره، داستان تاریخی نیمه- تخیلی هنر به زبان ساده است. نویسندۀ کتاب، مایکل بِرْد، معتقد است که می‌توان با تحقیق و بررسی به بخش‌هایی از تاریخ دسترسی داشت اما بخشی از آن‌ را هم باید با تخیل خود پُر کنید و همین کار را در کتاب شب پُرستاره انجام داده است.

مایکل برد تاریخ، داستان، تخیل و آثار هنری را با هم ترکیب کرده است و در کتاب شب پُرستاره از تاریخ حیرت‌انگیز هُنر، جنبش‌های هنری، زندگی و افکار هنرمندان و آثار هنری می‌گوید. او کتاب شب پُرستاره را به هشت دوره تقسیم کرده است و در بخش‌های مختلف آن به شهرها و کشورهای مختلف سفر می‌کند و با 68 داستان نیمه-تخیلی ازکامبوج به مصر می‌رود، پس از آن به اروپا، نیویورک و چین سفر می‌کند تا شما را با تاریخ بی‌نظیر هنر آشنا کند.

شب پرستاره
عنوان کتاب:
شب پرستاره
ناشر:
نی
نویسنده:
مایکل برد
قیمت:
585,000 تومان
6,500,000

داستان اول این کتاب از چهل‌هزار سال پیش و اثر هنری شیر-مرد شروع می‌شود و در نهایت کتاب به اوایل قرن 21 می‌رسد. تصاویر آثار هنری و تصویرگری این کتاب برعهدهٔ کیت ایوانز بوده است که مایکل برد با کمک همین تصاویر داستان زندگی هنرمندان مختلف را به‌تصویر کشیده است. 

در بخش اول این کتاب مایکل بِرد دربارهٔ شیر-مرد این‌گونه می‌نویسد:
«گفتنش دشوار است. دشوار است که بفهمیم آیا شیری واقعی آن‌جا پاورچین‌پاورچین راه می‌رود، در آن تاریکی غلیظ در پشت شعله‌ها و سایه‌ها. این تاریکی حد و حصر ندارد، به راندن قایق می‌ماند در دل شب در اقیانوسی بی‌انتها. در بالا، آسمان سرد چشمک می‌زند با طوفان برف و جرقه‌های نقره‌ای. اما از بعضی چیزها می‌توان مطمئن بود. این‌جا هر چه لازم دارید باید خودتان تهیه کنید. هر چه می‌خورید باید خودتان پیدا کنید یا به دست آورید.»

عکس داخل کتاب شب پرستاره، تصویر شیر-مرد

شب پرستاره: کتابی پیرامون تاریخ هنر

تاریخ هنر بسیار غنی و شگفت‌انگیز است اما هنرمندان اغلب می‌گویند هر چقدر هم کسی تجربه داشته باشد، وقتی اولین قدم را برای خلق اثر هنری برمی‌دارد قدم در راهی نامعلوم می‌گذارد.

هنرمندان و آثار هنری‌ای که به جا گذاشته‌اند همیشه سؤال‌هایی را به ذهن علاقه‌مندان آورده‌اند. هنرمندان در طول تاریخ بر روی صخره‌، دیوار، چوب، کاغذ و بوم نقاشی کرده‌اند. آن‌ها از سنگ، فلز، سفال، سیم و چیزهای دیگر مجسمه ساخته‌اند. با صبروحوصلهٔ فراوان هزاران قطعه موزاییک ریز را کنار هم گذاشته‌اند و آثار هنری بدیع خلق کرده‌اند. اما چرا هنرمندان وقت خود را صرف چنین کارهایی کرده‌اند؟ هر هنرمندی پاسخی متفاوت دارد و می‌توانید پاسخ‌های مختلف و گاه تخیلی این هنرمندان را در کتابِ شگفت‌انگیز شبِ پُرستاره بخوانید.

 

دربارهٔ نامگذاری کتاب شب پُرستاره

شب پرستاره یکی از آثار هنری ماندگارِ تاریخ و اثر نقاش معروف، وینسنت ون‌گوگ است که در سال 1889 خلق شد. این اثر را یکی از نمادهای هنر نوگرای اروپا می‌دانند که ون گوگ آن را یک سال پیش از مرگ خود زمانی که در بیمارستان روانی بستری بود کشید. با توجه به این‌که این تابلو یکی از آثار ارزشمند هنری و بسیار معروف است، مایکل بِرْد نویسنده و مورخ هنر براساس همین تابلو، نام کتاب حاضر را شب پُرستاره گذاشته است.

 

بخش‌هایی از کتاب شب پُرستاره

داستانِ این کتاب از تاریخ هنر در چهل‌هزار سال پیش و در غاری در آلمان آغاز می‌شود و بر روی پیاده‌رویی در شهر بیجینگِ پکن در سال 2014 به انتهای خود می‌رسد. در این میان هنرمندان را در همه جور جایی ملاقات می‌کنید؛ در کوهستان و معدن سنگ تا وسط بیابان و در کشتی بخار. 

«صبح زود است. هوا روشن‌شده ولی خدای خورشید هنوز سر آتشین خود را در افق بلند نکرده است. آسمان، که به رنگ آبی دریاست، آرام است. چندی بعد گرما آسمان را به لرزه می‌اندازد. گندم‌های رسیده، که مردها با داس‌های مفرغی می‌چینند و پیش می‌روند، قرچ‌قروچ صدا می‌کنند. پرندگان آن بالا در آسمان پرواز می‌کنند، بهت‌زده، جیک‌جیک‌کنان، فریادزنان. آن سوی دشت‌ها، دور از دیدرس،‌ رود نیل جریان دارد، پهناور و پرتوان. هنگامی که مردان دست از کار می‌کشند و به دوروبر نگاه می‌کنند، بادبان‌ها را می‌بینند، انگار قایق‌ها در گندمزارها می‌خرامند. زیرِ‌زمین، زیرِ نور چراغ، نقاش در حال رنگ کردن نگاره‌هایی است که از صاحب منصبان زمین‌های کشاورزی بر دیواره‌های آرامگاه مِنا کشیده. نقاش مردانی را می‌کشد که در دشت‌ها به کار مشغولند. فکر می‌کنم پس از آن خود مِنا را در در حال ماهی‌گیری و صید پرندگان روی رودخانه می‌کشد، به همراه خانواده و حتی گربه‌اش! حدود 3500 سال پیش است، ده‌ها هزار سال بعد از دوران غارنگاران. کسی نمی‌تواند حساب آن روزها را نگه دارد، اما این مردم می‌دانند آخرین‌های دودمانیِ طولانی هستند. این مردم همان کاری را می‌کنند که انسان‌ها بهتر از هر کار دیگری انجام می‌دهند، یعنی یافتن راهی برای تأمین نیازهای‌شان از دنیای اطراف به بهترین شکل ممکن.»

«اگر اِخناتون تصور می‌کرد فرعون‌های بعدی راه‌ورسم او را دنبال می‌کنند، سخت در اشتباه بود. کاهنانِ مذهب قدیم اعتراض می‌کردند که «این برنامهٔ خدای واحد اصلاً راه‌ورسم مصریان نیست.» کاهنان باید حداقل 17 سال صبر می‌کردند تا اِخناتون از دنیا برود. اما بالأخره آزاد شدند تا مذهب مصر را تغییر دهند و راه‌ورسم قدیم خود را بازگردانند. کمی بعد از آن توت عنخ‌آمون به فرمانروایی رسید. او فرعونی خردسال بود، شاید حدود نه سال داشت. و کمتر از ده سال بعد هم جان خود را از دست داد، بر اثر بیماری، یا جراحت، یا شاید هم هر دو. در نظر مصریان، مرگ پایان راه نبود بلکه دریچه‌ای بود به زندگی پس از آن. ثروتمندان به دنبال این بودند که خوشی‌هایی بیش از آن‌چه در این جهان داشتند در جهان بعدی به دست آورند ـ غذای خوب، موسیقی، لباس‌های گران‌قیمت و تزیینات داخلی زیبا، مهمانی با دوستان، و تعداد بی‌شماری از خدمتکاران. حتی مصریانِ نه‌چندان ثروتمند هم می‌توانستند در آرزوی زندگی خوش پس از مرگ باشند، اگر تمهیدات لازم را فراهم می‌کردند.»

مایکل برد

دربارهٔ مایکل بِرْد، نویسندۀ کتاب شب پرستاره

مایکل بِرْد نویسنده و مورخ هنر بریتانیایی در سال 1958 به دنیا آمد. او در لندن متولد شد و در کالج مرتونِ آکسفورد به تحصیل پرداخت. او مدتی در مدرسهٔ شربورن تدریس می‌کرد و پس از آن در انتشاراتی مشغول به کار شد و مدتی برای تیم تحریریهٔ فرهنگ لغت هنر مک‌میلان (اکنون هنر آنلاین آکسفورد) کار می‌کرد. مایکل بسیار به هنر مدرن، تاریخ فرهنگ، شکاف هنر و زندگی علاقه دارد و همین پایهٔ تحقیقات او دربارهٔ هنر است. او تاکنون کتاب‌های زیادی دربارهٔ هنرمندان بریتانیایی مانند ساندرا بلو و لین چادویگ نوشته است و در این کتاب‌ها شاعرانگی‌ آثار آن‌ها را در قالب بیوگرافیک بررسی کرده است.

پیوند انسان‌ها و هنر شگفت‌انگیز است

آثار هنری ما را با کسانی که خالق آن‌ها بوده‌اند پیوند می‌دهند، حتی اگر این آدم‌ها در زمان‌ها و مکان‌های دیگر می‌زیسته‌اند. اما از آن‌جا که با گذشت زمان زندگی هنرمندان و شیوه‌ای که مردم دربارهٔ هنر می‌اندیشند تغییر کرده، همیشه هنر کمی جادو به همراه دارد. شما را دعوت می‌کنیم تا با مطالعهٔ کتاب شب پُرستاره بخشی از این جادو را احساس کنید.

معرفی کتاب کتاب بربادرفته؛ داستانی واقعی از جنگ و عشق
مهرناز بهروش
27 دقیقه

شاید بتوان گفت که بربادرفته برای افراد زیادی در سراسر جهان شناخته شده است. حتی اگر کتاب بربادرفته را نخوانده باشید، حتماً اقتباس سینمایی جذابِ آن را تماشا کرده‌اید و شخصیت‌های آن تقریباً برایتان آشنا هستند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب ارباب حلقه‌ها؛ شاهکار دنیای ادبیات فانتزی
مهرناز بهروش
23 دقیقه

«ارباب حلقه‌ها» یک سه‌گانهٔ حماسی و فانتزی اثر جی آر.آر. تالکین، نویسندهٔ بریتانیایی است؛

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب سخت‌پوست؛ یک نوولای متفاوت
بامداد برزویه
15 دقیقه

داستان بلند یا «نوولا» در ادبیات داستانی ایرانی همیشه جایگاه متمایزی داشته است. گاهی آن را رمان خوانده‌اند و گاهی داستان کوتاه، در حالی‌که نوولا در طبقه‌بندی شکل‌های ادبی همواره جایگاهی مستقل داشته است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب سایه‌های میان ما
مهرناز بهروش
15 دقیقه

نسل امروز مخاطبان ادبیات فانتزی، خوانندگانی هستند که کتاب خواندن را معمولاً با هری پاتر شروع کرده‌اند و با ارباب حلقه‌ها به اوج لذت رسیده‌اند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب بی‌حدومرز؛ کشف قدرت‌های واقعی مغز
بامداد برزویه
20 دقیقه

ما معتقدیم که با دیگر موجودات فرق داریم و توانایی‌ها و قابلیت‌های متفاوتی داریم و مغزمان در صدر این فهرست قرار دارد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب دلایلی برای زنده ماندن؛ روایتی براساس واقعیت
مهرناز بهروش
22 دقیقه

همهٔ مردم ممکن است مجبور شوند در زندگی‌شان با یک بیماری روانی دست‌وپنجه نرم کنند. حتی اگر خودمان آن‌قدر خوش‌شانس باشیم که دچار چنین مشکلاتی نشویم، دوست یا عزیزی داریم که مجبور است با این بیماری کنار بیاید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب سایکوسایبرنتیک جدید؛ علم اصلی اصلاح خود
مهرناز بهروش
19 دقیقه

شخصیت خود را چگونه توصیف می‌کنید؟ آیا اغلب عصبانی یا بیش از حد سختگیر هستید و در جنبه‌های مختلف زندگی‌تان به مشکل برمی‌خورید؟ آیا فکر می‌کنید تصوراتی که از خودتان دارید از درون‌تان نشأت گرفته یا القایی از یک رئیس سخت‌گیر یا گروهی از دوستان است که به شما برچسب زده‌اند؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب تکه‌هایی از یک کل منسجم؛ ارکسترِ کلمات
مهرناز بهروش
20 دقیقه

خودتان را شکست خورده می‌دانید؟ حس می‌کنید هر چقدر هم تلاش ‌کنید باز هم در رابطه یا کار شکست می‌خورید و گاهی حتی ادامهٔ زندگی هم برای‌تان دشوار است؟ این احساسی است که بسیاری از مردم در مقاطعی از زندگی یا حتی در کل زندگی‌شان با آن دست به گریبان هستند و گاهی راهی برای تغییر آن نمی‌یابند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب دیزی دارکر؛ داستان جنایتی هولناک
بامداد برزویه
20 دقیقه

آلیس فینی یکی از نویسندگان پُرخوانندهٔ ژانر تریلر روانشناختی و معمایی است که تا امروز توانسته با رمان‌هایش بسیاری از خوانندگان را میخکوب کند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب مغازه‌ی جادویی؛ مأموریت یک جراح مغز و اعصاب
مهرناز بهروش
25 دقیقه

کتاب مغازه‌ی جادویی شرحی بر خاطرات متحول‌کنندهٔ دکتر جیمز آر. دوتی جراح مغز و اعصاب است. او در این کتاب از قدرت ذهن‌آگاهی می‌گوید و این‌که چگونه به پسری بدون امید برای یافتن آینده‌ای جدید کمک کرد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب شبهای روشن؛ داستانی عاشقانه از خاطرات یک رؤیاپرداز
الناز آذری
20 دقیقه

داستان کوتاه شب‌های روشن اثر فئودور داستایوفسکی نویسندهٔ نامدار و شهیر روسی اولین‌بار در سال 1848 منتشر شد. داستایوفسکی استاد نوشتن داستان‌هایی با مضامین روان‌شناسانه است و شاید عالی‌ترین نمونۀ آن را در کتاب «جنایت و مکافات» خوانده باشید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب آشنایی با بهترین‌های ادبیات روسیه
الناز آذری
23 دقیقه

‌ریشۀ ادبیات روس به قرون وسطی برمی‌گردد، زمانی که حماسه‌ها و وقایع‌نگاری به زبان اسلاوی شرقی ثبت می‌شدند. بی‌شک اثرگذارترین دورۀ ادبیات روسیه قرن‌های نوزدهم و بیستم بوده است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب افسانه کاریزما
بامداد برزویه
14 دقیقه

آیا تابه‌حال با یک فرد کاریزماتیک برخورد داشته‌اید؟ معمولاً زمانی که با فردی کاریزماتیک روبه‌رو می‌شوید، بدون این‌که واقعاً شناخت خاصی از او داشته باشید، ناخودآگاه شیفتهٔ او می‌شوید و احساس امنیت و شوق خاصی می‌کنید و درواقع تحت‌تأثیر قدرتِ شخصیت چنین فردی قرار می‌گیرید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب سفر به انتهای شب | سرگردانی در زندگی نابسامان
بامداد برزویه
20 دقیقه

بسیاری معتقدند انسان‌ها ذاتاً شرور هستند و از مهربانی عاجز. شاید تعجب کنید اما مردم از زمان دوران باستان هم چنین دیدگاهی نسبت به انسان‌ها داشتند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب حیوانات شب‌رو؛ رمانی قدرتمند
مهرناز بهروش
15 دقیقه

کتاب حیوانات شب‌رو که ابتدا در سال 1993 با نام «تونی و سوزان» منتشر شده بود یک تریلر ادبی خارق‌العاده و متفاوت، اثر آستین رایت نویسنده و منتقد آمریکایی است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب‌های طاهره مافی
مهرناز بهروش
30 دقیقه

خُردم کن عنوان اولین مجموعه داستان‌های دیستوپیایی و آخرالزمانی اثر طاهره مافی نویسندهٔ ایرانی – آمریکایی است که با نوشتن همین مجموعه داستان‌ها به شهرت رسید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تصمیم گرفتم بی‌خیال باشم
شادی صارمی
12 دقیقه

چشمان خود را ببندید و تصور کنید نوشیدنی موردعلاقه‌تان را می‌نوشید، شمع موردِ علاقه‌تان را می‌بویید، جلوی آتش و در میان پتویی نرم نشسته‌اید و بوی شیرینی‌های تازه‌پخته شده به مشام‌تان می‌رسد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب به دنیای بهترین داستان‌های علمی تخیلی قدم بگذارید
الناز آذری
18 دقیقه

ادبیات علمی تخیلی، شکلی از داستان‌نویسی است که نویسنده در آن علم امروزی یا علمی خیالی مربوط به آینده را دستمایۀ خلق اثر قرار می‌دهد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب وابی‌‌سابی: بینشِ ژاپنی درمورد زندگیِ نه‌چندان بی‌نقص ولی کامل
مهرناز بهروش
23 دقیقه

ما در دنیایی مملو از استرس زندگی می‌کنیم؛ زندگی‌ای سریع داریم و هدف‌هایی غیرواقعی برای خود تجسم کرده‌ایم که همگی می‌توانند زندگی را پُراسترس‌تر کنند. ژاپنی‌ها یک شیوهٔ زندگی باستانی دارند که به آن وابی‌سابی می‌گویند و شاید این همان چیزی است که برای فاصله‌گرفتن از این زندگی به آن نیاز داریم.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب با این کتاب‌ها موسیقی را بشناسید
شادی صارمی
15 دقیقه

موسیقی نقش مهمی در فرهنگ‌ کشورهای سراسر دنیا ایفا می‌کند. موسیقی زبانی است که مردم سراسر جهان را به هم متصل می‌کند.

خواندن مقاله Left Arrow
بعدی
قبلی
نظرت رو باهامون به اشتراک بذار.
نظرت راجع به این مقاله چیه؟
0/200
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنید.