معرفی کتاب‌های خودیاری مارک منسن

مهرناز بهروش
مهرناز بهروش
8 دقیقه
معرفی کتاب
معرفی کتاب‌های خودیاری مارک منسن
مهرناز بهروش
مهرناز بهروش
8 دقیقه
26
0
آنچه پس از خواندن این مقاله خواهید دانست :

مارک منسن وبلاگ‌نویس، نویسنده و کارآفرین امریکایی اهل آستین شهر تگزاس از سال ۲۰۰۹ به نوشتن پرداخت. منسن مدرک علوم مالی از دانشگاه بوستون دارد اما وبلاگ می‌نویسد و کتاب‌هایش در زمینه‌های فرهنگی، روابط انسانی و روان‌شناسی است. او در ۳۲ سالگی کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها و در ۳۵ سالگی کتاب اوضاع خیلی خراب است را منتشر کرد.

در ایران انتشاراتی که به‌صورت تخصصی کتاب های خودیاری مارک منسن را ترجمه و چاپ می‌کند نشر میلکان است. میلکان در سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را به‌عنوان ناشر عمومی آغاز کرد و بیشتر در حوزه‌های توسعهٔ فردی، کسب‌وکار، رمان، فلسفه و زندگی‌نامه کتاب منتشر می‌کند.

در این مطلب می‌خوانید:

معرفی کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها
معرفی کتاب اوضاع خیلی خراب است
معرفی کتاب شاد بودن کافی نیست
معرفی کتاب عشق کافی نیست

هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

دهه‌هاست که بیشتر رسانه‌ها پر شده‌اند از تفکرات و جملات انگیزشی و به ما می‌گویند که مثبت‌اندیشی کلید زندگی‌ای شاد و غنی است. اما مارک منسن نظر دیگری دارد. او معتقد است ما باید از همیشه «مثبت بودن» دست برداریم. اما چرا؟ چرا کتابی که در برابر کتاب‌های مثبت‌اندیشی قد علم کرده است، بیش از ده میلیون نسخه در سرتاسر جهان فروخته و به نیویورک‌تایمز راه پیدا کرده است؟ چه چیزی در این کتاب ضد مثبت‌اندیشی سمی، که اولین کتاب خودیاری مارک منسن است، تا این حد خوب بوده؟

هنر ظریف رهایی از دغدغه ها
عنوان کتاب:
هنر ظریف رهایی از دغدغه ها
ناشر:
میلکان
نویسنده:
مارک منسن
قیمت:
193,500 تومان
2,150,000

منسن باور دارد که باید دست از مثبت‌اندیشی برداریم تا واقعاً شاد باشیم. او برخلاف آنچه که امروز در ذهن بسیاری نفوذ کرده است، مثبت‌اندیشی را حقه‌ای می‌دادند که ذهن انسان امروزی را مسموم کرده است. در کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها سعی نمی‌کند روی چیزی سرپوش بگذارد یا با خودشیرینی خودش را در دل مخاطب جا کند. او حقیقت را همان‌طور که هست بیان می‌کند. منسن در کتابش توضیح می‌دهد مثبت‌اندیشی سمی که این روزها به خورد مردم داده می‌شود نه عملی است و نه مفید.

اولین کتابِ مجموعه کتاب‌های خودیاری مارک منسن پادزهر او در برابر مثبت‌اندیشی سمی است. منسن تاکید دارد بی‌خیالی‌ای که او درباره‌اش صحبت می‌کند به معنای بی‌تفاوت بودن نیست. بلکه به این معناست که با مفهوم تفاوت داشتن با دیگران احساس راحتی کنید.

منسن در کتابش با پشتوانۀ تحقیقات آکادمیک و شوخی‌های ظریف استدلال می‌کند که توانایی ما در زندگی به خیلی چیزها ربط دارد و مثبت‌اندیشی سمی، که این روزها باب شده، جزو آن نیست.

هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها باور دارد که رنج و زخم‌های ما بیشتر از مثبت‌اندیشی سمی می‌تواند ما را در جهت رسیدن به اهدافمان پشتیبانی کند. این کتاب یادتان می‌دهد که به جز مهم‌ترین چیزهای زندگی، همه چیز را رها کنید تا بتوانید بر چیزهایی که واقعاً مهم هستند تمرکز کنید. این کتابی است درمورد یافتن معنای ارزش‌های مهم در زندگی و تمرکز کردن بر آن.

در بخشی از کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها می‌خوانیم:
«سؤال اصلی این است که تصمیم گرفته‌ایم دغدغه چه چیزی را داشته باشیم؟ تصمیم گرفته‌ایم که اعمالمان را بر پایه چه ارزش‌هایی بگذاریم؟ تصمیم گرفته‌ایم زندگی‌مان را طبق چه معیارهایی بسنجیم؟ آیا این تصمیم‌ها همان ارزش‌های خوب و معیارهای خوب هستند؟»

 

اوضاع خیلی خراب است

مارک منسن کتاب اوضاع خیلی خراب است را در ادامۀ کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها نوشت. زمانی که مارک منسن این کتاب را منتشر کرد به مخاطبانش نشان داد که از سطح یک وبلاگ‌نویس ساده پیشرفت کرده و در مسیر تبدیل شدن به یک نویسندۀ حرفه‌ای است.

اوضاع خیلی خراب است
عنوان کتاب:
اوضاع خیلی خراب است
ناشر:
میلکان
نویسنده:
مارک منسن
قیمت:
170,100 تومان
1,890,000

منسن بعد از آموزش هنر ظریف رها شدن از دغدغه‌های بیهوده، در دومین کتابش به‌سراغ موضوع جدیدی می‌رود. کتاب دوم او دربارۀ امید است اما بیشتر از امید دربارۀ واقعیت‌ها صحبت می‌کند و می‌خواهد نشان دهد درواقع هیچ امیدی وجود ندارد و جهان ما پر از درد و رنج است و سرپوش گذاشتن بر این واقعیت‌ها تنها به بدتر شدن اوضاع می‌انجامد.

این کتاب با زبان طنزش جهان واقعیت را به‌نقد می‌گیرد و واقعیت‌های روزمره را تحلیل و بررسی می‌کند. منسن در این کتاب بعد از آنکه به‌خوبی مخاطب را با واقعیت‌ها آشنا می‌کند و نشان می‌دهد که با کتمان کردنِ درد و رنج نمی‌توان اوضاع را درست کرد، فضایی امن را برای مخاطب پدید می‌آورد که در آن پذیرش و آگاهی جدیدی شکل می‌گیرد؛ آگاهی‌ از این که با وجود دردها و رنج‌ها نیز می‌توان امید داشت و این امید این بار قابل دستیابی است.

منسن صفحات آخر کتابش را به فهرست منابع و مآخذ اختصاص داده است و با دیدن نام افراد بزرگی چون نیتون آلن تورینگ و … می‌توان گفت منسن در مسیر تبدیل‌ شدن به یک نویسندۀ محقق به‌خوبی قدم برداشته است.

در بخشی از این کتاب را می‌خوانیم:

«شما و تمام کسانی که دوستشان دارید، روزی خواهید مُرد. تنها بخش کوچکی از چیزهایی که گفته‌اید یا کارهایی که انجام داده‌اید برای تعداد کمی از مردم اهمیت خواهند داشت، آن‌هم صرفاً برای یک مدت کوتاه. این حقیقتِ ناخوشایندِ زندگی است.»

 

شاد بودن کافی نیست

چه می‌شود اگر نتوانیم به‌خوبی خودمان را با موقعیت‌های دشواری که در زندگی رخ می‌دهند وفق بدهیم؟ آیا در این صورت می‌توانیم به پشت‌ سر گذاشتن موانع و رسیدن به موفقیت‌ها و درک کامیابی حقیقی در زندگی امیدوار باشیم؟

شادبودن کافی نیست
عنوان کتاب:
شادبودن کافی نیست
ناشر:
میلکان
نویسنده:
مارک منسن
قیمت:
220,500 تومان
2,450,000

به‌نظر می‌رسد که در بین کتاب‌های خودیاری مارک منسن این کتاب کمتر از دیگر کتاب‌ها شهرت یافته است. منسن در کتاب شاد بودن کافی نیست با تمرکز بر مسئلۀ احساسات و به‌ویژه شادی‌، بخش دیگری از زندگی و قوانین کلیشه‌ای حاکم بر آن را بررسی می‌کند. این کتابْ راهنمایی برای شاد بودن نیست بلکه کتابی است که یادتان می‌دهد چطور می‌توانید احساساتتان را مدیریت کنید.

منسن این کتاب را با بازگو کردن داستان زندگی مردی شروع می‌کند که همیشه شاد و خوشحال بود اما یک روز دوستش او را پشت یک دستشویی در حال مصرف کوکائین می‌بیند و …

در بخشی از این کتاب را می‌خوانیم:
«به‌جای این که آدم احمق افسرده‌ای باشید که روی کاناپه افتاده و در برابر این حقیقت که زندگی بی‌معناست سر تسلیم فرود آورده است اوه، راستی اصلاً هدف زندگی چیست؟
آن خشم می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای انجام کاری رابطه با موقعیتی که در آن هستید تا از زندگی پا پس نکشید، بلکه درگیر آن شوید. انسانی که احساساتش را به‌خوبی تنظیم کرده دقیقاً همین است.»

 

عشق کافی نیست

برای داشتن یک رابطۀ موفق به چه چیزهایی نیاز داریم؟ چه چیزی تضمین می‌کند که رابطۀ ما تا همیشه سالم و موفق بماند؟ منسن در کتاب عشق کافی نیست استدلال می‌کند که عشق برای داشتن رابطه‌ای عالی کافی نیست. پس به چه موارد دیگری نیاز است؟

عشق کافی نیست
عنوان کتاب:
عشق کافی نیست
ناشر:
میلکان
نویسنده:
مارک منسن
قیمت:
184,500 تومان
2,050,000

منسن در این کتاب باز هم از رویکرد مخصوص خودش استفاده می‌کند و ابتدا باورهای غلطی را که دربارۀ موضوع عشق وجود دارد بررسی می‌کند و آنها را یک‌به‌یک کنار می‌زند و درنهایت به این نتیجه می‌رسد که ما باید با خودمان صادق باشیم و وجودمان را آن‌طور که هست بپذیریم، نه آن‌طور که دوست داریم باشد.

شاید شما فردی احساسی باشید و دیدن عنوان کتاب اذیتتان کند. اگر عشق کافی نیست پس اصلاً چه احساسی برای ما کافی است؟ منسن که مطالب بسیاری را پیرامون زندگی، هدف، امید و … در وبلاگش نوشته و یا در قالب کتاب منتشر کرده، این موضوع را به‌طور مفصل در کتابش بررسی می‌کند.

منسن اولین‌بار این کتاب را در سال ۲۰۱۸ چاپ کرد و در آن باورهای متعدد نسبت به عشق را مورد نقد و بررسی قرار داد. به عقیدۀ منسن، تقدیس عشق به‌عنوان هدف نهایی زندگی انسان اشتباه است زیرا عشق به نوبۀ خود می‌تواند سالم یا ناسالم باشد و چه می‌شود اگر کسی درگیرودار عشق ناسالم باشد اما تصور کند به هدف غایی دست پیدا کرده است؟ منسن افرادی را که چنین تصور و عقیده‌ای در مورد عشق دارند به چالش می‌کشد و با بررسی انواع عشق به خواننده یاد می‌دهد تا از خودتخریبی و به‌طبع آن تخریب روابط سالم و عاشقانه‌اش دست بردارد.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
«در فرهنگ ما اکثرمان عشق را ایدئال می‌پنداریم. آن را حل‌کننده‌ای بی‌نظیر برای تمام مشکلات زندگی می‌دانیم. فیلم‌ها و داستان‌ها و تاریخی‌مان آن را غایت و درمانِ نهاییِ تمام دردها و کشمکش‌ها به‌حساب می‌آورد. چون عشق را ایدئال می‌پنداریم، زیادی بزرگش می‌کنیم. درنتیجه، روابطمان برایمان گران تمام می‌شود.»

شما چقدر به مطالعۀ کتاب‌های خودیاری علاقه دارید؟

آیا اهل خواندن کتاب‌های خودیاری هستید؟ آیا فکر می‌کنید مطالعۀ این دست از کتاب‌ها می‌تواند در بهبود زندگی به ما کمک کند؟ بهترین کتاب خودیاری که خوانده‌اید چه بوده؟ نظرتان را با ما در میان بگذارید.

معرفی کتاب به دنیای بهترین داستان‌های علمی تخیلی قدم بگذارید
الناز آذری
18 دقیقه

ادبیات علمی تخیلی، شکلی از داستان‌نویسی است که نویسنده در آن علم امروزی یا علمی خیالی مربوط به آینده را دستمایۀ خلق اثر قرار می‌دهد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب وابی‌‌سابی: بینشِ ژاپنی درمورد زندگیِ نه‌چندان بی‌نقص ولی کامل
مهرناز بهروش
23 دقیقه

ما در دنیایی مملو از استرس زندگی می‌کنیم؛ زندگی‌ای سریع داریم و هدف‌هایی غیرواقعی برای خود تجسم کرده‌ایم که همگی می‌توانند زندگی را پُراسترس‌تر کنند. ژاپنی‌ها یک شیوهٔ زندگی باستانی دارند که به آن وابی‌سابی می‌گویند و شاید این همان چیزی است که برای فاصله‌گرفتن از این زندگی به آن نیاز داریم.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب با این کتاب‌ها موسیقی را بشناسید
شادی صارمی
15 دقیقه

موسیقی نقش مهمی در فرهنگ‌ کشورهای سراسر دنیا ایفا می‌کند. موسیقی زبانی است که مردم سراسر جهان را به هم متصل می‌کند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب ایکیگای: راز زندگی شاد و طولانی مردم ژاپن
الناز آذری
18 دقیقه

معنای زندگی چیست؟ آیا هدف ما باید فقط داشتن زندگی‌ای شاد و طولانی باشد یا باید به‌دنبال هدفی والاتر بود؟ چرا بعضی از مردم می‌دانند چه می‌خواهند و شوق زندگی دارند، درحالی‌که برخی دیگر در پریشانی و آشفتگی دست‌وپا می‌زنند؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب نگاهی به رمان کلیدر اثر محمود دولت آبادی
بامداد برزویه
20 دقیقه

محمود دولت آبادی رمان کلیدر را بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۲ نوشت. این رمان داستان یک خانوادۀ کُرد ایرانی است که مجبور می‌شوند به سبزوار خراسان کوچ کنند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب جادوی ماندگار شازده کوچولو
مهرناز بهروش
21 دقیقه

شازده کوچولو رمانی ماجراجویانه، فانتزی و تخیلی و آخرین رمان نویسندهٔ محبوبِ فرانسوی آنتوان دو سنت اگزوپری است که بیش از 80 سال پیش برای اولین‌بار منتشر شد و از آن زمان تاکنون بیش از 200 میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفته و به حدود 300 زبان زندهٔ دنیا ترجمه شده است و هر روز طرفداران جدیدی پیدا می‌کند. شازده

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب پیامبر و دیوانه
الناز آذری
14 دقیقه

آیا این جملهٔ معروف را شنیده‌اید: «نپرسید کشورتان چه کاری برای شما می‌تواند بکند، بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان بکنید.»؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب به امید دل بستم
یسنا پارسی
12 دقیقه

به امید دل بستم، رمانی عاشقانه، غم‌انگیز و خواندنی اثر لنکالی نویسندهٔ فرانسوی است که در سال 2022 منتشر شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تلماسه
مهرناز بهروش
15 دقیقه

مجموعه کتاب‌های تلماسه از پرفروش‌ترین و معروف‌ترین داستان‌های دنباله‌دار علمی – تخیلی جهان است. اولین کتاب این مجموعه با عنوان «تلماسه» در سال 1965 موفق به کسب نخستین جایزهٔ نبولا برای بهترین رمان علمی-تخیلی شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب زوال بشری
بامداد برزویه
14 دقیقه

کتاب زوال بشری اثر اوسامو دازای نویسندهٔ ژاپنی است که 6 خودکشی ناموفق داشت و در عمر کوتاهش توانست بر نویسندگان زیادی از جمله هاروکی موراکامی و کوبو آبه تأثیر بگذارد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب والدین سمی را بهتر بشناسید
بامداد برزویه
12 دقیقه

افرادی در زندگی شما هستند که شما را بالا می‌برند و هر زمان که به کمک نیاز داشته باشید از شما حمایت می‌کنند. ممکن است دیگرانی نیز باشند که شما را در هم بشکنند و به شما آسیب برسانند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب بدون ترس سخنرانی کن
الناز آذری
11 دقیقه

یکی از ترس‌های رایج بسیاری از مردم دنیا، صحبت یا سخنرانی در برابر گروهی از مردم است. آیا حتی فکر کردن به صحبت مقابل یک گروه بزرگ یا کوچک، باعث می‌شود عرق از سر و رویتان سرازیر شود؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب چگونه با هر کسی صحبت کنیم؟
علی فروزنده
16 دقیقه

هر فرد روزانه نقشی را در جامعه ایفا می‌کند که برای انجام آن باید با دیگران به تعامل بپردازد. وجه مشترک هر تعاملی، نیاز به ارتباط شفاف و مؤثر است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب شب پُرستاره
مهرناز بهروش
11 دقیقه

انسان‌هایی کم‌وبیش شبیه ما از دویست‌هزارسال پیش بر روی زمین زندگی می‌کردند اما تازه حدود پنجاه‌هزار سال پیش بود که انسان‌ها دست به خلق آثار هنری زدند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب سنگ، کاغذ، قیچی
شادی صارمی
10 دقیقه

فکر می‌کنید همسرتان را خیلی خوب می‌شناسید؟ آدام و آملیا، شخصیت‌های رمان سنگ، کاغذ، قیچی به شما نشان می‌دهند که بهتر است تجدید نظر کنید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب بهترین و پرفروش‌ترین‌های سال 1402
شادی صارمی
22 دقیقه

کتاب‌خواندن و مطالعه همیشه یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های بشر بوده است. پیش از ظهور تکنولوژی و گوگل، مردم برای کسب اطلاعات و سرگرمی به سراغ کتاب‌ها می‌رفتند و امروزه نیز حتی با وجود تکنولوژی کتاب‌ها منبعی مهم برای کسب اطلاعات مؤثق به شمار می‌آیند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب
بامداد برزویه
12 دقیقه

آیا کتاب‌های کودکی‌تان را به‌خاطر می‌آورید؟ کتاب‌هایی آرامش‌بخش با داستان‌هایی زیبا و آموزنده که تصاویری زیبا با متن‌هایی کوتاه داشتند تا شما را به مطالعه ترغیب کنند و در یک نشست بتوانید آن‌ها را بخوانید، یا کسِ دیگری آن را برایتان بخواند، یا حتی اگر هنوز خواندن بلد نبودید، تنها از تماشای تصاویرشان لذت می‌بردید و برای خودتان داستانی جذاب می‌ساختید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب همیشه خلاق
یسنا پارسی
10 دقیقه

شغلی پُردردسر دارید و مجبورید هر روز در محل‌کار خلاقیت به خرج بدهید؟ هر روز مجبورید به مشکلات بسیای از مردم رسیدگی کنید یا با فرسودگی شغلی مواجه شده‌اید؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ
مهرناز بهروش
20 دقیقه

کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ در سال 1973 منتشر شد. این کتاب وقایع‌نگاریِ الکساندر سولژنیتسین از اردوگاه‌های کار شوروی معروف به «گولاگ» است و گزارشی خام و هشیارکننده از زندگی در گولاگ‌های شوروی محسوب می‌شود.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تاج دوقلوها
مهرناز بهروش
15 دقیقه

ادبیات فانتزی مدرن را نویسندهٔ اسکاتلندی جورج مک‌دونالد با داستان شبح‌ها آغاز کرد که در سال 1858 منتشر شد و این کتاب را اولین رمان فانتزی می‌دانند که برای بزرگسالان نوشته شد.

خواندن مقاله Left Arrow
بعدی
قبلی
نظرت رو باهامون به اشتراک بذار.
نظرت راجع به این مقاله چیه؟
0/200
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنید.