ایکیگای: راز زندگی شاد و طولانی مردم ژاپن

الناز آذری
الناز آذری
18 دقیقه
معرفی کتاب
ایکیگای: راز زندگی شاد و طولانی مردم ژاپن
الناز آذری
الناز آذری
18 دقیقه
20
0
آنچه پس از خواندن این مقاله خواهید دانست :

معنای زندگی چیست؟ آیا هدف ما باید فقط داشتن زندگی‌ای شاد و طولانی باشد یا باید به‌دنبال هدفی والاتر بود؟ چرا بعضی از مردم می‌دانند چه می‌خواهند و شوق زندگی دارند، درحالی‌که برخی دیگر در پریشانی و آشفتگی دست‌وپا می‌زنند؟ کشف هدف خود در زندگی گاهی دست‌نیافتنی به‌نظر می‌رسد اما گاهی با داشتن هدفی مشخص می‌توانید زندگی معنادارتری داشته باشید. اغلب اوقات، یافتن هدف یعنی بتوانید محل تلاقی مهارت‌هایی که دارید و چیزهایی که دوست دارید را پیدا کنید. این دقیقاً همان چیزی است که به آن ایکیگای می‌گویند.

در ادامهٔ این مطلب با ما همراه شوید تا به شما فلسفهٔ پشت ایکیگای را بگوییم و به شما نشان دهیم چطور می‌توانید با کمک ایکیگای زندگی شاد و آرامی را تجربه کنید. همچنین در ادامه بخوانید:

• ایکیگای چیست؟
• تاریخچهٔ ایکیگای
• فلسفهٔ ایکیگای
• مزایای یافتن ایکیگای شخصی
• راهنمایی برای کشف ایکیگای شخصی‌تان
• معرفی کتاب ایکیگای

ایکیگای چیست؟

حتماً تا به امروز کلمهٔ «ایکیگای» به گوش شما هم خورده است و با خود فکر کرده‌اید واقعاً این کلمه به چه معناست؟ ایکیگای یک اصطلاح ژاپنی است که تقریباً می‌توان به آن «شادی مشغولیت دائمی» گفت. این اصطلاح لذت زندگی را به حس هدفمندی پیوند می‌‌دهد و ترکیبی از دو کلمهٔ ژاپنی «ایکی» یعنی زندگی‌کردن و «گای» به معنای دلیل است که با هم به معنای «دلیلی برای زندگی کردن» می‌رسند. به گفتهٔ ژاپنی‌ها هر کسی یک ایکیگای دارد یعنی دلیلی برای زندگی کردن.

ایکیگای یک الگو است که به شما کمک می‌کند زندگی شاد و رضایت‌بخشی داشته باشید و روی چیزهای کوچکی تمرکز کنید که شما را خوشحال می‌‌کند. در چند سال گذشته، فلسفهٔ ایکیگای اهمیت بسیاری در سراسر جهان یافته است و حتی مردم بسیاری از کشورهای غربی نیز ایکیگای را در زندگی خود به کار می‌برند. 

 

تاریخچهٔ ایکیگای

میکو کامیا اولین‌ کسی بود که ایکیگای را در ژاپن رواج داد و همچنین ثابت کرد که هر کسی نیرویی شخصی دارد که به حال، گذشته یا حتی آینده‌اش وابسته است و به تجربهٔ شخصی‌اش نیز برمی‌گردد. به نظر می‌رسد که این اصطلاح به‌نوعی طول عمر شگفت‌انگیز ژاپنی‌ها، به‌خصوص اهالی جزیره اوکیناوا را هم توضیح می‌دهد. 

عده‌ای که سعی داشتند راز عمر طولانی مردم این جزیره را بفهمند، پس از تحقیق و مطالعه به این نتیجه رسیدند که این مردم علاوه بر رژیم غذایی سالم، به دنبال ساده‌زیستی نیز هستند، چای سبز می‌نوشند و البته آب‌وهوای نیمه‌گرمسیری نیز چندان بی‌تأثیر نبوده است. راز عمر طولانی آن‌ها این است که ایکیگای، زندگی آن‌ها را شکل می‌دهد.

ایکیگای عمیقاً در فرهنگ و تاریخ ژاپن ریشه دارد و به درک ارزش زندگی و پتانسیل رسیدن به خوشبختی زمانی که با هدف خود همسو هستید اشاره دارد. این فلسفه بسیاری را به‌سوی زندگی معناداری هدایت کرده است. ژاپنی‌ها هرگز بازنشسته نمی‌شوند و درواقع هیچ کلمه‌ای در فرهنگ ژاپن وجود ندارد که به معنای بازنشستگی باشد؛ در نتیجه آن‌ها فعال می‌مانند و در کاری مشغول می‌شوند که از آن لذت می‌برند چون هدف واقعی‌شان را در زندگی پیدا کرده‌اند.

ابعاد مختلف ایکیگای

فلسفهٔ ایکیگای چیست؟

فلسفهٔ ایکیگای شامل چهار جنبه یا بُعد است. این ابعاد می‌توانند به شما کمک کنند بفهمید دقیقاً در کجای زندگی خود قرار دارید و چه تغییراتی باید انجام دهید تا ایکیگای‌تان را پیدا کنید. این چهار جنبه یا بُعد همچنین به شما کمک می‌کنند هدف زندگی خود را بیابید. 

شما با کمک ایکیگای می‌توانید کشف کنید که چه چیزی را دوست دارید، در چه چیزی مهارت‌ دارید، جهان به چه چیزی نیاز دارد و چه کاری می‌توانید انجام دهید تا نیاز مالی‌تان نیز برطرف شود. ایکیگای یک سفر شخصی است که نیاز به صبر دارد، اما قدم‌هایی که برمی‌دارید شما را به سوی کشف ایکیگای شخصی‌تان سوق می‌دهد و در نتیجه می‌توانید به یک زندگی کامل و معنادار برسید. مسئلهٔ مهم در فلسفهٔ ایکیگای این است که باید این 4 بُعد را عمیقاً درک کنید. در ادامه این ابعاد را به‌صورت مختصر برایتان توضیح داده‌ایم.

 

چه چیزی را دوست دارید؟

چه چیزی را دوست دارید؟‌ چقدر برای انجام کاری مشتاق هستید؟ اشتیاق، یکی از فعالیت‌هایی است که باعث می‌شود گذر زمان را حس نکنید و احساس هیجان و سرزندگی را در شما ایجاد می‌کند. اشتیاق یعنی به انجام کاری بپردازید که از انجام آن بیشتر لذت می‌برید و شاید اشتیاق حتی علاقه به انجام کاری باشد که بابت آن پولی نیز دریافت نمی‌کنید ولی می‌تواند برای شما لذت شخصی به ارمغان بیاورد. از جمله این کارها می‌توان به خواندن شعر، گوش‌دادن به موسیقی و آشپزی اشاره کرد.

 

در چه کاری خوب هستید؟

در چه کاری خوب هستید؟ مهارت‌ها و نقاط قوت شما چیزهایی هستند که به‌طور طبیعی در آن‌ها برتری دارید و ممکن است دیگران به راحتیِ شما نتوانند به آن‌ها دست پیدا کنند. شاید شما در ریاضیات، نوشتن یا ساختن موسیقی مهارت دارید و یا حتی در رقص و ورزش از دیگران بهتر هستید.

 

جهان به چه چیزی نیاز دارد؟

جهان به چه چیزی نیاز دارد؟ این جنبه از ایکیگای به بررسی نیازهای انسانی و اجتماعی می‌پردازد. این عنصر ایکیگای به شما کمک می‌کند تا نیازهای جهان و نقطه‌ای را که می‌توانید تفاوت ایجاد کنید کشف کنید. آیا مشکلات یا چالش‌هایی در جامعه یا دنیای شما وجود دارد که به حل آن‌ها علاقه دارید؟ آن‌ها را شناسایی کنید و همین مأموریت شما خواهد شد.

 

چطور می‌توانید با مهارت خود نیازهای‌ مالی‌تان را تأمین کنید؟

در یافتن حرفۀ مناسب به اشتیاق و مأموریت خود در زندگی نیز پایبند باشید. مثلاً اگر نوازندۀ بااستعدادی هستید که معتقد است اگر افراد بیشتری موسیقی می‌نواختند دنیا جای بهتری می‌شد، می‌توانید شروع به تدریس موسیقی کنید. بدین ترتیب هم هدف خود را دنبال می‌کنید و هم می‌توانید نیازهای مالی اولیه‌تان را تأمین کنید. تبدیل اشتیاق و مأموریت‌تان به یک حرفه ممکن است زمان زیادی ببرد تا توسعه یابد اما بهتر است به خودتان و این فرآیند اعتماد کنید.

تصویری چند تکه از ایکیگای

مزایای یافتن ایکیگای شخصی

همسویی با اصول اصلی ایکیگای یک فرآیند مستمر خودیابی و رشد است و می‌تواند مزایای زیادی برای شما و جامعهٔ اطرافتان داشته باشد. در ادامه چند مزایای یافتن ایکیگای شخصی را ذکر کرده‌ایم:

افزایش شادی: زمانی که با ایکیگای خود هماهنگ زندگی کنید، فعالیت‌هایتان شما را سرشار از شادی و رضایت می‌کند چون برای هدف خود زندگی می‌کنید. این همسویی می‌تواند خلق‌وخوی شما را بالا ببرد و باعث شود دیدگاه مثبتی نسبت به زندگی داشته باشید.

کاهش استرس: استرس گاهی از قطع ارتباط یا نارضایتی از زندگی ناشی می‌شود. کشف ایکیگایتان و همسو شدن با آنچه دوست دارید، آنچه در آن مهارت دارید و آنچه جهان به آن نیاز دارد می‌تواند به کاهش استرس و ارتقای تعادل و درنهایت رسیدن به آرامش موثر باشد.

احساس رضایت: وقتی کاری را انجام می‌دهید که دوست دارید و ارزشی را در این دنیا خلق می‌کنید، احتمالاً احساس رضایت عمیقی را تجربه خواهید کرد. ایکیگای می‌تواند زندگی شما و اطرافیانتان را غنی‌تر کند.

افزایش انگیزه: زمانی که شما به درک واضحی از ایکیگای خودتان برسید، نیروی محرکه‌ای دارید که شما را به جلو سوق می‌دهد. در این صورت ایکیگای می‌‌تواند به شما انگیزه بدهد که حتی زمانی که شرایط سخت می‌شود به راه خود ادامه دهید.

بهبود سلامت: مطالعات نشان داده‌اند که داشتن هدف در زندگی می‌تواند تأثیر مثبتی بر سلامت داشته باشد. حتی ممکن است منجر به تقویت سیستم ایمنی بدنتان شود و به شما کمک کند تا عمر طولانی‌تری داشته باشید.

رشد شخصی: کشف و زندگی‌کردن با ایکیگای‌‌تان، شما را راهی سفری به سوی خودسازی خواهد کرد. ایکیگای یعنی شما بتوانید جنبه‌های جدید زندگی‌تان را کشف کنید، علایق خود را بشناسید، مهارت‌های خود را تقویت کنید و زندگی‌تان را گسترش دهید.

دختری که بر بالای کوه به آرامش و آسایش رسیده است

راهنمایی برای کشف ایکیگای شخصی‌تان

کشف ایکیگای‌تان یک سفر شخصی پر از کاوش، تأمل و هم‌سویی است. زمانی را برای تأمل در نظر بگیرید و برای درک ایکیگایتان و این‌که چگونه می‌توانید رضایت را به زندگی روزمرهٔ خود بیاورید بیشتر فکر کنید. در این فرآیند می‌توانید از راه‌های زیر کمک بگیرید:

 

1. ذهن آگاهی

برای تقویت ارتباط عمیق‌تر با درون خود، در تمرینات ذهن‌آگاهی شرکت کنید. ذهن‌آگاهی می‌تواند به ایجاد فضایی از آگاهی منجر شود که در آن می‌توانید به احساسات، خواسته‌ها و فعالیت‌هایی بپردازید که برایتان شادی و رضایت به ارمغان می‌آورند. حضور و توجه به افکار و احساسات‌تان می‌تواند وضوح و بینش را در سفر به سمت یافتن ایکیگای فراهم کند. با تمرینات سادهٔ تمرکز حواس شروع کنید و با آرامش سفر خودیابی خود را شروع کنید.

 

2. علایق و نقاط قوت

مهم است که علایق و نقاط قوت خود را شناسایی کنید. با نوشتن آنچه شما را هیجان‌زده می‌کند و آنچه عاشق انجام دادنش هستید، نقاط قوت خود را شناسایی کنید. در علایق، سرگرمی‌ها و چیزهایی که باعث می‌شود گذر زمان را حس نکنید عمیق‌تر شوید. به دنبال مهارت باشید. مجموعه مهارت‌های منحصربه‌فرد خود و چیزهایی را که می‌توانید به‌راحتی به‌دست بیاورید یادداشت کنید. شناخت مهارت‌های‌تان یعنی این‌که می‌دانید نقاط قوت‌تان چیست و می‌توانید از آن‌ها برای رسیدن به مأموریت خود استفاده کنید.

 

3. مدیتیشن

مدیتیشن می‌تواند ابزار قدرتمندی در مسیر شما برای کشف ایکیگای‌تان باشد. از طریق مدیتیشن، می‌توانید ذهن را آرام کنید، استرس خود را کاهش دهید و بفهمید واقعاً چه چیزی در زندگی برای شما اهمیت دارد. یک برنامهٔ منظم مدیتیشن برای کشف افکار و احساسات درونی خود ایجاد کنید. بدین طریق می‌توانید علایق، مهارت‌ها و زمینه‌های مهم زندگی خود را کشف کنید.

 

4. هماهنگی

اقدامات خود را با علایق، نقاط قوت و نیازهایی که شناسایی کرده‌اید همسو کنید. تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرید و در فعالیت‌هایی شرکت کنید که با خواسته‌ها و آرزوهایتان مطابق باشند. به این فکر کنید که چگونه می‌توانید مهارت‌ها و علایق خود را تبدیل به حرفه‌ای کنید که هم درآمدی برای‌تان داشته باشد و هم رضایت و هدف زندگی‌تان را تأمین کند.

 

معرفی کتاب ایکیگای

کتاب ایکیگای، اثر هکتور گاریسیا و فرانسیس میرالز، یک راهنمای علمی برای شاد زیستن، خوب زیستن، زندگی در صلح و آرامش و قدرت و در یک کلام کتابی برای بهبود کیفیت زندگی است. نویسندگان این کتاب با ساکنان یک دهکدهٔ ژاپنی که میانگین عمرشان بالای 100 ساله بوده است مصاحبه کردند و در این کتاب اسرار طول عمر و شادی آن‌ها را فاش می‌کنند. 

آن‌ها در کتاب ایکیگای به شما نشان می‌دهند که مردم این دهکده چگونه غذا می‌خورند، چگونه حرکت می‌کنند، چگونه کار می‌کنند و چگونه با هم همکاری می‌کنند تا دنیایی بهتری بسازند. مهم‌ترین راز آن‌ها این است که می‌دانند چطور ایکیگای شخصی‌شان را پیدا کنند. هکتور گارسیا و فرانسیس میرالز در این کتاب به شما می‌آموزند چطور اینجا و اکنون و شادمانه زندگی کنید و ابزارهایی را برای کشف ایکیگای‌ شخصی‌تان در اختیار شما قرار می‌‌دهند. 

ایکیگای
عنوان کتاب:
ایکیگای
ناشر:
نسل نواندیش
نویسنده:
هکتور گارسیا
قیمت:
179,910 تومان
1,999,000
نگاهی ساده به ایکیگای داشته باشید

ایکیگای را به‌راحتی می‌توانید در زندگی روزمرهٔ خود بیابید. فردی را تصور کنید که مسئولیت زیادی را بر دوش می‌کشد و برای امرار معاش خود و فرزندانش زحمت زیادی می‌کشد. او شاید به‌سختی فرصتی برای معاشرت با دوستانش پیدا ‌کند با این‌حال هنگامی که از فرزندان خود مراقبت می‌کند، برای آن‌ها آشپزی می‌کند، با آن‌ها بازی می‌کند و یا آن‌ها را به مدرسه می‌برد رابطهٔ بسیار نزدیکی با آن‌ها برقرار می‌کند. لبخند و لذتی که فرزندانش با او تجربه می‌کنند، ایکیگای اوست. این به فرد انگیزه و الهام می‌دهد که هر روز از خواب بیدار شود و تلاش کند و درنهایت همین او را به سمت زندگی‌ای رضایت‌بخش سوق می‌دهد.

بسیاری از مردم مفهوم ایکیگای را چارچوبی مفید برای کشف هدف و داشتن یک زندگی رضایت‌بخش می‌دانند. با کمک ایکیگای می‌توانید در زندگی و افکار خود کاوش کنید و علایق و مهارت‌های خود را بشناسید. آیا فکر می‌کنید می‌توانید ایکیگای خودتان را پیدا کنید؟ در بخش نظرات برایمان بنویسید.

معرفی کتاب به دنیای بهترین داستان‌های علمی تخیلی قدم بگذارید
الناز آذری
18 دقیقه

ادبیات علمی تخیلی، شکلی از داستان‌نویسی است که نویسنده در آن علم امروزی یا علمی خیالی مربوط به آینده را دستمایۀ خلق اثر قرار می‌دهد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب وابی‌‌سابی: بینشِ ژاپنی درمورد زندگیِ نه‌چندان بی‌نقص ولی کامل
مهرناز بهروش
23 دقیقه

ما در دنیایی مملو از استرس زندگی می‌کنیم؛ زندگی‌ای سریع داریم و هدف‌هایی غیرواقعی برای خود تجسم کرده‌ایم که همگی می‌توانند زندگی را پُراسترس‌تر کنند. ژاپنی‌ها یک شیوهٔ زندگی باستانی دارند که به آن وابی‌سابی می‌گویند و شاید این همان چیزی است که برای فاصله‌گرفتن از این زندگی به آن نیاز داریم.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب با این کتاب‌ها موسیقی را بشناسید
شادی صارمی
15 دقیقه

موسیقی نقش مهمی در فرهنگ‌ کشورهای سراسر دنیا ایفا می‌کند. موسیقی زبانی است که مردم سراسر جهان را به هم متصل می‌کند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب‌های خودیاری مارک منسن
مهرناز بهروش
8 دقیقه

کتاب‌های خودیاری مارک منسن طی سال‌های اخیر جزو پرفروش‌ترین‌ها بوده‌اند. منسن در این کتاب‌ها به‌شکلی عملی و واقعی به بهبود روحیۀ خوانندگانش کمک می‌کند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب نگاهی به رمان کلیدر اثر محمود دولت آبادی
بامداد برزویه
20 دقیقه

محمود دولت آبادی رمان کلیدر را بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۲ نوشت. این رمان داستان یک خانوادۀ کُرد ایرانی است که مجبور می‌شوند به سبزوار خراسان کوچ کنند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب جادوی ماندگار شازده کوچولو
مهرناز بهروش
21 دقیقه

شازده کوچولو رمانی ماجراجویانه، فانتزی و تخیلی و آخرین رمان نویسندهٔ محبوبِ فرانسوی آنتوان دو سنت اگزوپری است که بیش از 80 سال پیش برای اولین‌بار منتشر شد و از آن زمان تاکنون بیش از 200 میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفته و به حدود 300 زبان زندهٔ دنیا ترجمه شده است و هر روز طرفداران جدیدی پیدا می‌کند. شازده

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب پیامبر و دیوانه
الناز آذری
14 دقیقه

آیا این جملهٔ معروف را شنیده‌اید: «نپرسید کشورتان چه کاری برای شما می‌تواند بکند، بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان بکنید.»؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب به امید دل بستم
یسنا پارسی
12 دقیقه

به امید دل بستم، رمانی عاشقانه، غم‌انگیز و خواندنی اثر لنکالی نویسندهٔ فرانسوی است که در سال 2022 منتشر شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تلماسه
مهرناز بهروش
15 دقیقه

مجموعه کتاب‌های تلماسه از پرفروش‌ترین و معروف‌ترین داستان‌های دنباله‌دار علمی – تخیلی جهان است. اولین کتاب این مجموعه با عنوان «تلماسه» در سال 1965 موفق به کسب نخستین جایزهٔ نبولا برای بهترین رمان علمی-تخیلی شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب زوال بشری
بامداد برزویه
14 دقیقه

کتاب زوال بشری اثر اوسامو دازای نویسندهٔ ژاپنی است که 6 خودکشی ناموفق داشت و در عمر کوتاهش توانست بر نویسندگان زیادی از جمله هاروکی موراکامی و کوبو آبه تأثیر بگذارد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب والدین سمی را بهتر بشناسید
بامداد برزویه
12 دقیقه

افرادی در زندگی شما هستند که شما را بالا می‌برند و هر زمان که به کمک نیاز داشته باشید از شما حمایت می‌کنند. ممکن است دیگرانی نیز باشند که شما را در هم بشکنند و به شما آسیب برسانند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب بدون ترس سخنرانی کن
الناز آذری
11 دقیقه

یکی از ترس‌های رایج بسیاری از مردم دنیا، صحبت یا سخنرانی در برابر گروهی از مردم است. آیا حتی فکر کردن به صحبت مقابل یک گروه بزرگ یا کوچک، باعث می‌شود عرق از سر و رویتان سرازیر شود؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب چگونه با هر کسی صحبت کنیم؟
علی فروزنده
16 دقیقه

هر فرد روزانه نقشی را در جامعه ایفا می‌کند که برای انجام آن باید با دیگران به تعامل بپردازد. وجه مشترک هر تعاملی، نیاز به ارتباط شفاف و مؤثر است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب شب پُرستاره
مهرناز بهروش
11 دقیقه

انسان‌هایی کم‌وبیش شبیه ما از دویست‌هزارسال پیش بر روی زمین زندگی می‌کردند اما تازه حدود پنجاه‌هزار سال پیش بود که انسان‌ها دست به خلق آثار هنری زدند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب سنگ، کاغذ، قیچی
شادی صارمی
10 دقیقه

فکر می‌کنید همسرتان را خیلی خوب می‌شناسید؟ آدام و آملیا، شخصیت‌های رمان سنگ، کاغذ، قیچی به شما نشان می‌دهند که بهتر است تجدید نظر کنید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب بهترین و پرفروش‌ترین‌های سال 1402
شادی صارمی
22 دقیقه

کتاب‌خواندن و مطالعه همیشه یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های بشر بوده است. پیش از ظهور تکنولوژی و گوگل، مردم برای کسب اطلاعات و سرگرمی به سراغ کتاب‌ها می‌رفتند و امروزه نیز حتی با وجود تکنولوژی کتاب‌ها منبعی مهم برای کسب اطلاعات مؤثق به شمار می‌آیند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب
بامداد برزویه
12 دقیقه

آیا کتاب‌های کودکی‌تان را به‌خاطر می‌آورید؟ کتاب‌هایی آرامش‌بخش با داستان‌هایی زیبا و آموزنده که تصاویری زیبا با متن‌هایی کوتاه داشتند تا شما را به مطالعه ترغیب کنند و در یک نشست بتوانید آن‌ها را بخوانید، یا کسِ دیگری آن را برایتان بخواند، یا حتی اگر هنوز خواندن بلد نبودید، تنها از تماشای تصاویرشان لذت می‌بردید و برای خودتان داستانی جذاب می‌ساختید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب همیشه خلاق
یسنا پارسی
10 دقیقه

شغلی پُردردسر دارید و مجبورید هر روز در محل‌کار خلاقیت به خرج بدهید؟ هر روز مجبورید به مشکلات بسیای از مردم رسیدگی کنید یا با فرسودگی شغلی مواجه شده‌اید؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ
مهرناز بهروش
20 دقیقه

کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ در سال 1973 منتشر شد. این کتاب وقایع‌نگاریِ الکساندر سولژنیتسین از اردوگاه‌های کار شوروی معروف به «گولاگ» است و گزارشی خام و هشیارکننده از زندگی در گولاگ‌های شوروی محسوب می‌شود.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تاج دوقلوها
مهرناز بهروش
15 دقیقه

ادبیات فانتزی مدرن را نویسندهٔ اسکاتلندی جورج مک‌دونالد با داستان شبح‌ها آغاز کرد که در سال 1858 منتشر شد و این کتاب را اولین رمان فانتزی می‌دانند که برای بزرگسالان نوشته شد.

خواندن مقاله Left Arrow
بعدی
قبلی
نظرت رو باهامون به اشتراک بذار.
نظرت راجع به این مقاله چیه؟
0/200
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنید.