معرفی کتاب بدون ترس سخنرانی کن

الناز آذری
الناز آذری
11 دقیقه
معرفی کتاب
معرفی کتاب بدون ترس سخنرانی کن
الناز آذری
الناز آذری
11 دقیقه
64
0
آنچه پس از خواندن این مقاله خواهید دانست :

یکی از ترس‌های رایج بسیاری از مردم دنیا، صحبت یا سخنرانی در برابر گروهی از مردم است. آیا حتی فکر کردن به صحبت مقابل یک گروه بزرگ یا کوچک، باعث می‌شود عرق از سر و رویتان سرازیر شود؟ اگر چنین است، بدانید که تنها نیستید، همه حتی از تصور سخنرانی در مقابل یک جمع وحشت‌زده می‌شوند.

اما واقعیت این است که اگر بخواهید در اجتماع به موفقیت برسید یا حتی اگر به رتبهٔ بالایی در اجتماع رسیده باشید، باید بتوانید که در مقابل جمع سخنرانی کنید اما مجبور نیستید همیشه ترس از سخنرانی را با خود به این‌ور و آن‌ور بکشانید. با 7 استراتژی می‌توانید بر ترس خود غلبه کنید و درنهایت به سخنرانی حرفه‌ای تبدیل شوید. در ادامه با ما همراه شوید تا با کتاب بدون ترس سخنرانی کن و این استراتژی‌های کاربردی آشنا شوید.

مردی که به‌خاطر ترس از سخنرانی با دستمال کاغذی عرق خود را تمیز می‌کند
مایک اکر مربی رهبری و ارتباطات و نویسندهٔ کتاب بدون ترس سخنرانی کن است. او رئیس و مربی و همچنین سخنران اصلیِ شرکت ادونس است و با شرکت‌هایی مانند مایکروسافت و ای-بِی کار می‌کند. او دربارهٔ ترس از سخنرانی در جمع می‌گوید:
«وضعیت شما در حال حاضر هر چه باشد، من درک‌تان می‌کنم. من حتی برای سخنرانی مقابل چند نفر هم خیس عرق می‌شدم، عصبی می‌شدم و حالت تهوع داشتم. اما حالا می‌توانم مقابل هزاران نفر سخنرانی کنم و مخاطبان کودک و نوجوان را درگیر کنم. من به شما قول می‌دهم که شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید. شما هم می‌توانید بدون ترس سخنرانی کنید. بیشتر از این منتظر نباشید تا معجزه‌ای رخ دهد، که هفته تبدیل به ماه، به سال، به دهه و یک عمر شود. اجازه ندهید همان دشمن قدیمی زندگی و لذت سخنرانی را از شما برباید، دست به اقدام بزنید و در مورد آن کار بکنید.»
بدون ترس سخنرانی کن
عنوان کتاب:
بدون ترس سخنرانی کن
ناشر:
مات
نویسنده:
مایک اکر
قیمت:
92,000 تومان
1,150,000

معرفی کتاب بدون ترس سخنرانی کن

چطور برخی از مردم بدون اضطراب سخنرانی می‌کنند و حتی سخنرانی‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی بازدید میلیونی دارد؟ آیا آن‌ها سخنران به دنیا می‌آیند؟ مسلما نه! پس با کمک چه راهکارهایی یا چه استراتژی‌هایی به این‌جا رسیده‌اند که می‌توانند با مهارت و بدون استرس و نگرانی سخنرانی کنند؟

مایک اکر در کتاب بدون ترس سخنرانی کن، استراتژی‌های پیشرفته‌ای برای تسلط بر سخنرانی‌کردن در جمع ارائه کرده است. بنابراین با مطالعهٔ این کتاب شما ۷ استراتژی را یاد خواهید گرفت و می‌توانید از همین امروز این استراتژ‌ی‌ها را تمرین کنید. این استراتژی‌ها به شما دیدگاه جدیدی می‌دهند و شما را آماده می‌کنند تا بتوانید کم‌کم اعتمادبه‌نفس کافی را برای سخنرانی به‌دست آورید. با اجرای استراتژی‌های این کتاب، ترس شما محو خواهد شد.

زنی که جلوی میکروفون ایستاده و به‌خاطر ترس از سخنرانی سرش را به دستش تکیه داده است

استراتژی‌های مایک اکر 

 

استراتژی اول:

زخم‌تان را پیدا کنید و آن را تمیز کنید. سعی نکنید ترس خود از سخنرانی در جمع را با یک چسب زخم بپوشانید. این راه‌حل به هیچ‌عنوان جواب نخواهد داد. در عوض، پوشش زخم‌تان را بردارید و زخم‌تان را تمیز کنید. بفهمید که چرا حین سخنرانی عصبی هستید و با آن کنار بیایید.

 

استراتژی دوم:

بدترین را تصور کنید. تصور کنید که همه‌چیز در سخنرانی‌تان اشتباه پیش می‌رود و این یک فاجعه است. از قبل نحوهٔ برخورد با احساسات خود را در نظر بگیرید و اوضاع را کنترل کنید.

 

استراتژی سوم:

خودت باش و در خودت رشد کن. بپذیرید که سخنرانی خود را به گونه‌ای ایراد خواهید کرد که با شخصیت‌تان همسو باشد و با آن راحت باشید. از این ویژگی به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از سخنرانی خود استفاده کنید.

 

استراتژی چهارم:

ابتدا صحبت کردن را با یک نفر شروع کنید. به خودتان یادآوری کنید که جمعیت درواقع فقط تعداد زیادی از افراد است. در صورت امکان، با تعدادی از کسانی که می‌خواهید مقابل‌شان سخنرانی کنید آشنا شوید و سپس روی صحنه بروید و خطاب به همان تعداد که می‌شناسید صحبت کنید.

 

استراتژی پنجم:

قضیه شما نیستید. افراد حاضر در سالن، اصلاً آن‌قدر که فکر می‌کنید به شما و نحوهٔ سخنرانی‌تان اهمیت نمی‌دهند. حتی وقتی صحبت می‌کنید آن‌ها به شما فکر نمی‌کنند پس خیال‌تان راحت باشد. بدون نگرانی به حرف زدن خود ادامه دهید.

 

استراتژی ششم:

قدرت خود را دست‌کم نگیرید. سعی نکنید هنگام صحبت کردن از دست احساسات منفی خود خلاص شوید. در عوض، استرس‌تان را به‌کار بگیرید تا بتوانید به یک نتیجه‌ٔ مثبت برسید. این یک هدف ارزشمند است.

 

استراتژی هفتم:

در لحظه حضور داشته باشید. حین سخنرانی از هر فرصتی که به دست می‌آورید لذت ببرید. به جای نگرانی در مورد اشتباهاتی که ممکن است رخ بدهد، در لحظه باشید و از سخنرانی خود لذت ببرید و آن‌وقت می‌توانید به راحتی و بدون ترس سخنرانی کنید. 

کارتونی از مردی که جلوی عده‌ای پشت تریبون ایستاده و از ترس زبانش بند آمده است

بخشی از کتاب بدون ترس سخنرانی کن:

«یکی از این سناریوها را تصور کنید (بهتر است بگویم به یاد آورید): از شما درخواستش ده که در یک عروسی چند کلمه‌ای صحبت کنید. لازم است که در حیطۀ دانش خودتان ارائه‌ای داشته باشید. شرکت شما توسعه یافته و می‌خواهید ایده‌ای برای افزایش سهام ارائه دهید. می‌خواهید کنفرانس و یا سخنرانی داشته باشید. چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ شما مضطرب می‌شوید. عرق می‌کنید. دل‌تان آشوب می‌شود. می‌خواهید بالا بیاورید. نگرانی شما باعث پریشانی‌تان می‌‌شود. دل‌تان می خواهد که سخنرانی را رها کرده و فرار کنید، اما نمی‌توانید باید بروید و جلوی آن همه آدم سخنرانی کنید. اگر شما سخنرانی‌ای در پیش دارید، پس باید با ترس شمارۀ یک آمریکا (حتی قبل از مرگ) روبه‌رو شوید. بله درست متوجه شدید. صحبت در جمع به عنوان ترس شمارۀ یک آمریکا رده‌بندی شده است. برای شما هم صادق است؟ ترجیح می‌دهید بمیرید تا اینکه مجبور باشید در یک جمع سخنرانی کنید؟ اگر شما هم موقع سخنرانی احساس اضطراب، ترس و نگرانی می‌کنید بدانید که تنها نیستید بلکه صدها، هزاران، درواقع میلیون‌ها نفر دیگر هم همین حس را دارند. و همه روزه من به تعدادی از آن‌ها کمک می‌کنم که به این ترس غلبه کنند. مجبور نیستید که این ترس را تا ابد با خود داشته باشید.»

مایک اکر

دربارهٔ مایک اکر

مایک اکر مربی ارتباطات اجرایی، نویسنده و سخنران است و بیش از 20 سال سابقه در زمینۀ سخنرانی، توسعۀ رهبری و مدیریت سازمانی دارد. مایک برای اصالت، شوخ‌طبعی و سخنرانی‌های جذاب خود مشهور است. او در تقویت آگاهی شخصی و سازمانی تخصص دارد و به مخاطبانش کمک می‌کند تا مسیر رشد شخصی خود را ایجاد کنند. افراد با استفاده از رویکرد جدی، آگاهانه و جامع او توانسته‌اند بین کار و زندگی شخصی خود تعادل ایجاد کنند. تخصص اکر در ارتباطات و رهبری باعث جذب سیاستمداران، کارآفرینان دنیای تجارت، رهبران آموزشی و مدیران اجرایی شده است.

او در مدارس خصوصی اسپانیایی زبان در مکزیک آموزش دیده و در مسابقات مناظرۀ کالج ملی و کلاس‌های کارشناسی ارشد رهبری فرهنگی شرکت داشته و گواهینامۀ مربیگری خود را اخذ کرده است. در سال 2014 مایک رئیس هیئت مدیرۀ یک سازمان غیرانتفاعی بین‌المللی شد و اکنون برای کمک به رهایی کودکان از فقر در سنگال و مکزیک فعالیت می‌کند و تاکنون به ساخت مدارس بسیاری در این کشورها کمک کرده است.

اگر دوست دارید بیشتر در مورد سخنرانی و فن بیان اطلاعات کسب کنید، مقالهٔ سی‌بوک دربارهٔ تقویت فن بیان را بخوانید.
سخنرانی در جمع به شما چه احساسی می‌دهد؟

سخنرانی... بسیاری از مردم با آن مشکلی ندارند اما این موضوع کابوس برخی دیگر است و حتی فکر کردن به آن عرق سردی بر تن آن‌ها می‌نشاند. شما جزو کدام دسته هستید؟ سخنرانی کردن‌تان چطور است؟ اگر ترس از سخنرانی دارید از چه راهی به آن غلبه کرده‌اید؟

نظرتان را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

معرفی کتاب کتاب بربادرفته؛ داستانی واقعی از جنگ و عشق
مهرناز بهروش
27 دقیقه

شاید بتوان گفت که بربادرفته برای افراد زیادی در سراسر جهان شناخته شده است. حتی اگر کتاب بربادرفته را نخوانده باشید، حتماً اقتباس سینمایی جذابِ آن را تماشا کرده‌اید و شخصیت‌های آن تقریباً برایتان آشنا هستند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب ارباب حلقه‌ها؛ شاهکار دنیای ادبیات فانتزی
مهرناز بهروش
23 دقیقه

«ارباب حلقه‌ها» یک سه‌گانهٔ حماسی و فانتزی اثر جی آر.آر. تالکین، نویسندهٔ بریتانیایی است؛

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب سخت‌پوست؛ یک نوولای متفاوت
بامداد برزویه
15 دقیقه

داستان بلند یا «نوولا» در ادبیات داستانی ایرانی همیشه جایگاه متمایزی داشته است. گاهی آن را رمان خوانده‌اند و گاهی داستان کوتاه، در حالی‌که نوولا در طبقه‌بندی شکل‌های ادبی همواره جایگاهی مستقل داشته است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب سایه‌های میان ما
مهرناز بهروش
15 دقیقه

نسل امروز مخاطبان ادبیات فانتزی، خوانندگانی هستند که کتاب خواندن را معمولاً با هری پاتر شروع کرده‌اند و با ارباب حلقه‌ها به اوج لذت رسیده‌اند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب بی‌حدومرز؛ کشف قدرت‌های واقعی مغز
بامداد برزویه
20 دقیقه

ما معتقدیم که با دیگر موجودات فرق داریم و توانایی‌ها و قابلیت‌های متفاوتی داریم و مغزمان در صدر این فهرست قرار دارد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب دلایلی برای زنده ماندن؛ روایتی براساس واقعیت
مهرناز بهروش
22 دقیقه

همهٔ مردم ممکن است مجبور شوند در زندگی‌شان با یک بیماری روانی دست‌وپنجه نرم کنند. حتی اگر خودمان آن‌قدر خوش‌شانس باشیم که دچار چنین مشکلاتی نشویم، دوست یا عزیزی داریم که مجبور است با این بیماری کنار بیاید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب سایکوسایبرنتیک جدید؛ علم اصلی اصلاح خود
مهرناز بهروش
19 دقیقه

شخصیت خود را چگونه توصیف می‌کنید؟ آیا اغلب عصبانی یا بیش از حد سختگیر هستید و در جنبه‌های مختلف زندگی‌تان به مشکل برمی‌خورید؟ آیا فکر می‌کنید تصوراتی که از خودتان دارید از درون‌تان نشأت گرفته یا القایی از یک رئیس سخت‌گیر یا گروهی از دوستان است که به شما برچسب زده‌اند؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب تکه‌هایی از یک کل منسجم؛ ارکسترِ کلمات
مهرناز بهروش
20 دقیقه

خودتان را شکست خورده می‌دانید؟ حس می‌کنید هر چقدر هم تلاش ‌کنید باز هم در رابطه یا کار شکست می‌خورید و گاهی حتی ادامهٔ زندگی هم برای‌تان دشوار است؟ این احساسی است که بسیاری از مردم در مقاطعی از زندگی یا حتی در کل زندگی‌شان با آن دست به گریبان هستند و گاهی راهی برای تغییر آن نمی‌یابند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب دیزی دارکر؛ داستان جنایتی هولناک
بامداد برزویه
20 دقیقه

آلیس فینی یکی از نویسندگان پُرخوانندهٔ ژانر تریلر روانشناختی و معمایی است که تا امروز توانسته با رمان‌هایش بسیاری از خوانندگان را میخکوب کند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب مغازه‌ی جادویی؛ مأموریت یک جراح مغز و اعصاب
مهرناز بهروش
25 دقیقه

کتاب مغازه‌ی جادویی شرحی بر خاطرات متحول‌کنندهٔ دکتر جیمز آر. دوتی جراح مغز و اعصاب است. او در این کتاب از قدرت ذهن‌آگاهی می‌گوید و این‌که چگونه به پسری بدون امید برای یافتن آینده‌ای جدید کمک کرد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب شبهای روشن؛ داستانی عاشقانه از خاطرات یک رؤیاپرداز
الناز آذری
20 دقیقه

داستان کوتاه شب‌های روشن اثر فئودور داستایوفسکی نویسندهٔ نامدار و شهیر روسی اولین‌بار در سال 1848 منتشر شد. داستایوفسکی استاد نوشتن داستان‌هایی با مضامین روان‌شناسانه است و شاید عالی‌ترین نمونۀ آن را در کتاب «جنایت و مکافات» خوانده باشید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب آشنایی با بهترین‌های ادبیات روسیه
الناز آذری
23 دقیقه

‌ریشۀ ادبیات روس به قرون وسطی برمی‌گردد، زمانی که حماسه‌ها و وقایع‌نگاری به زبان اسلاوی شرقی ثبت می‌شدند. بی‌شک اثرگذارترین دورۀ ادبیات روسیه قرن‌های نوزدهم و بیستم بوده است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب افسانه کاریزما
بامداد برزویه
14 دقیقه

آیا تابه‌حال با یک فرد کاریزماتیک برخورد داشته‌اید؟ معمولاً زمانی که با فردی کاریزماتیک روبه‌رو می‌شوید، بدون این‌که واقعاً شناخت خاصی از او داشته باشید، ناخودآگاه شیفتهٔ او می‌شوید و احساس امنیت و شوق خاصی می‌کنید و درواقع تحت‌تأثیر قدرتِ شخصیت چنین فردی قرار می‌گیرید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب سفر به انتهای شب | سرگردانی در زندگی نابسامان
بامداد برزویه
20 دقیقه

بسیاری معتقدند انسان‌ها ذاتاً شرور هستند و از مهربانی عاجز. شاید تعجب کنید اما مردم از زمان دوران باستان هم چنین دیدگاهی نسبت به انسان‌ها داشتند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب کتاب حیوانات شب‌رو؛ رمانی قدرتمند
مهرناز بهروش
15 دقیقه

کتاب حیوانات شب‌رو که ابتدا در سال 1993 با نام «تونی و سوزان» منتشر شده بود یک تریلر ادبی خارق‌العاده و متفاوت، اثر آستین رایت نویسنده و منتقد آمریکایی است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب‌های طاهره مافی
مهرناز بهروش
30 دقیقه

خُردم کن عنوان اولین مجموعه داستان‌های دیستوپیایی و آخرالزمانی اثر طاهره مافی نویسندهٔ ایرانی – آمریکایی است که با نوشتن همین مجموعه داستان‌ها به شهرت رسید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تصمیم گرفتم بی‌خیال باشم
شادی صارمی
12 دقیقه

چشمان خود را ببندید و تصور کنید نوشیدنی موردعلاقه‌تان را می‌نوشید، شمع موردِ علاقه‌تان را می‌بویید، جلوی آتش و در میان پتویی نرم نشسته‌اید و بوی شیرینی‌های تازه‌پخته شده به مشام‌تان می‌رسد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب به دنیای بهترین داستان‌های علمی تخیلی قدم بگذارید
الناز آذری
18 دقیقه

ادبیات علمی تخیلی، شکلی از داستان‌نویسی است که نویسنده در آن علم امروزی یا علمی خیالی مربوط به آینده را دستمایۀ خلق اثر قرار می‌دهد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب وابی‌‌سابی: بینشِ ژاپنی درمورد زندگیِ نه‌چندان بی‌نقص ولی کامل
مهرناز بهروش
23 دقیقه

ما در دنیایی مملو از استرس زندگی می‌کنیم؛ زندگی‌ای سریع داریم و هدف‌هایی غیرواقعی برای خود تجسم کرده‌ایم که همگی می‌توانند زندگی را پُراسترس‌تر کنند. ژاپنی‌ها یک شیوهٔ زندگی باستانی دارند که به آن وابی‌سابی می‌گویند و شاید این همان چیزی است که برای فاصله‌گرفتن از این زندگی به آن نیاز داریم.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب با این کتاب‌ها موسیقی را بشناسید
شادی صارمی
15 دقیقه

موسیقی نقش مهمی در فرهنگ‌ کشورهای سراسر دنیا ایفا می‌کند. موسیقی زبانی است که مردم سراسر جهان را به هم متصل می‌کند.

خواندن مقاله Left Arrow
بعدی
قبلی
نظرت رو باهامون به اشتراک بذار.
نظرت راجع به این مقاله چیه؟
0/200
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنید.