با این کتاب‌ها موسیقی را بشناسید

شادی صارمی
شادی صارمی
15 دقیقه
معرفی کتاب
با این کتاب‌ها موسیقی را بشناسید
شادی صارمی
شادی صارمی
15 دقیقه
44
0
آنچه پس از خواندن این مقاله خواهید دانست :

موسیقی نقش مهمی در فرهنگ‌ کشورهای سراسر دنیا ایفا می‌کند. موسیقی زبانی است که مردم سراسر جهان را به هم متصل می‌کند. اکثر مردم موسیقی را بهترین دوست در شادی و غم می‌دانند. موسیقی به ما احساس خاص‌بودن می‌دهد و به ما اشتیاق می‌بخشد و همچنین باعث می‌شود بتوانیم با موقعیت‌های مختلف زندگی ارتباط برقرار کنیم.
در ادامه می‌خوانید:

چند حقیقت جالب در مورد موسیقی
معرفی کتاب‌هایی دربارۀ موسیقی

چرا گوش‌دادن به موسیقی اهمیت دارد؟ چند حقیقت جالب در مورد موسیقی

اگر می‌خواهید بدن خود را عضلانی کنید به باشگاه بدنسازی بروید، ولی اگر می‌خواهید عضلات مغز خود را پرورش دهید به موسیقی گوش دهید! بله، موسیقی در این حد اهمیت دارد. چیزهای کمی وجود دارد که می‌تواند مانند موسیقی مغز را تحریک کند. بنابراین اگر می‌خواهید مغزتان دیرتر پیر بشود به موسیقی گوش بدهید. همچنین تحقیقات نشان‌داده‌اند که گوش‌دادن به موسیقی می‌تواند اضطراب، فشارخون و درد را کاهش دهد و همچنین کیفیت خواب، خلق‌وخو، هوشیاری ذهنی و حافظه را بهبود ببخشد. در ادامه چند حقیقت جالب در مورد موسیقی را به شما می‌گوییم که احتمالاً تابه‌حال نمی‌دانستید.

 

1. موسیقی می‌تواند به شما کمک کند تمرکز کنید و بهتر کار کنید.

چه یک کارمند ساده باشید یا یک موسیقی‌دان حرفه‌ای، موسیقی بهترین همراه شما خواهد بود و کمک‌تان می‌کند بهتر کار کنید. موسیقی می‌تواند ذهن شما را آرام کند و به شما کمک کند بر روی موضوعی خاص تمرکز کنید. شما همچنین با گوش‌دادن به موسیقی حس می‌کنید از دنیا جدا شده‌اید و در دنیای خودتان شناور هستید و در این وضعیت احساس راحتی خواهید کرد.

تحقیقات نشان‌داده‌اند که شما با گوش‌دادن به موسیقی بدون این‌که متوجه شوید سخت‌تر کار می‌کنید. همچنین زمانی که موسیقی موردعلاقه‌تان در حال پخش است، گذر زمان را احساس نخواهید کرد. مثلاً وزنه‌برداران و بدنسازان زمانی که به موسیقی مورد علاقه‌شان گوش می‌دهند انگیزهٔ بیشتری می‌یابند و موسیقی استقامت، بهره‌وری و قدرت آن‌ها را بیشتر می‌کند.

 

۲. ضرب‌آهنگ موسیقی قلب شما را سالم نگه می‌دارد.

محققان دریافته‌اند که گوش‌دادن به موسیقی از هر نوعی می‌تواند سلامت قلب و عروق شما را تضمین کند. ضرب‌آهنگ موسیقی باعث می‌شود بتوانید هماهنگ‌تر با ضربان قلب‌تان و با ریتمی منظم‌تر نفس بکشید. مثلاً وقتی موقع راه‌رفتن به موسیقی گوش می‌دهید، سرعت و ریتم قدم‌های شما با موسیقی هماهنگ می‌‌شود. برای همین است که دونده‌ها دوست دارند به موسیقی گوش دهند تا به‌طور خودکار روی ضربان قلب خود تمرکز کنند و قلب‌شان را سالم نگه دارند.

کارتونی از دختری که ذهنش با موسیقی هماهنگ شده است و هدفون به گوش دارد

3. موسیقی دید شما را تغییر می‌دهد.

این یکی از حقایق جالب روانشناسی در مورد موسیقی است که نشان داده موسیقی نحوهٔ دید مردم به دنیای اطراف‌شان را تغییر می‌دهد. آیا تابه‌حال حس کرده‌اید که معنای یک آهنگ با سن و وضعیت ذهنی شما فرق دارد؟ اشعار و ریتم موسیقی وقتی که با احساس به آن گوش می‌دهید، عمیقاً بر شما تأثیر می‌گذارد. آهنگ‌های شاد شما را شادتر می‌کنند و آهنگ‌های غمگین به شما کمک می‌کنند تا با حقایق سخت زندگی ارتباط برقرار کنید. با گوش‌دادن به موسیقی درک شما از زندگی به معنای واقعی کلمه تغییر می‌کند.

 

4. موسیقی برای گیاهان هم مفید است.

محققان ثابت کرده‌اند که موسیقی می‌تواند رشد گیاهان را سریع‌تر کند. تحقیقاتی که مؤسسهٔ ملی بیولوژیکی کشاورزی در کرهٔ جنوبی انجام داد، نشان دادند که گیاهان به موسیقی خوب واکنش نشان می‌دهند و این نوع موسیقی بر رشد آن‌ها تأثیر می‌گذارد. اگر عاشق گیاهان هستید و یا گلدان‌های زیادی در خانه دارید می‌توانید با آن‌ها به موسیقی گوش دهید و شاهد رشد و شکوفایی گیاهان‌تان باشید.

 

5. آوازخواندن استرس را از بین می‌برد.

آواز خواندن می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی استرس افراد را کاهش دهد. همچنین تأثیر روانی گوش‌دادن به موسیقی و آواز انکارناپذیر است. هنگامی که با موزیک مورد علاقه‌تان همخوانی می‌کنید، سیستم غدد درون‌ریز هورمون‌های کاهش‌دهندهٔ استرس را ترشح می‌کنند. بنابراین اگر پس از یک روز سخت کاری به موسیقی گوش دهید، بسیار احساس آرامش خواهید کرد.

یک هدفون بر روی صفحه کتاب

معرفی کتاب‌هایی دربارۀ موسیقی

پروفسور گراهام ولش، رئیس دانشکدهٔ موسیقی لندن توضیح داد که آواز خواندن و گوش‌دادن به موسیقی اثرات روانی قابل‌توجهی دارد. موسیقی یک زبان جهانی است که می‌تواند حس همدلی و انسانیت مردم را تقویت کند. در ادامه چند کتابِ جذاب به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید با مطالعهٔ آن‌ها بیشتر با موسیقی آشنا شوید.

 

کتاب تئوری بنیادی موسیقی

رابطهٔ دو مقولهٔ تئوری و عمل در موسیقی بسیار اهمیت دارد به‌طوری که وقتی نوازنده‌ای که به شیوه سنتی یعنی بدون آگاهی از تئوری موسیقی به نواختن ساز می‌پردازد، مانند تعمیرکاری است که کورکورانه و بدون آشنایی با علم مکانیک و محاسبات ریاضی و روابط اجزای ساختمان یک اتومبیل می‌کوشد آن را تعمیر کند و در این کار دستمایه او چیزی جز مشاهدات و آموخته‌های فردی نیست. پس درواقع آنچه موجب سرعت و عمق یادگیری می‌شود بهره‌گیری از تئوری است و موسیقی نیز از این قاعده مستنثنی نیست. 

پرویز منصوری در کتابِ تئوری بنیادی موسیقی، ابزاری را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد تا بتوانند با مبانی تئوری بنیادی موسیقی آشنا شوند. این کتاب به گونه‌ای نوشته شده که از استاد موسیقی گرفته تا خواننده‌ای که کمترین دانشی از موسیقی ندارد بتواند از آن بهره ببرد. 

تئوری بنیادی موسیقی
عنوان کتاب:
تئوری بنیادی موسیقی
ناشر:
کارنامه
نویسنده:
پرویز منصوری
قیمت:
405,000 تومان
4,500,000

کتاب ردیف کامل راست کوک برای سنتور

سنتور یکی از سازهای موسیقی ایرانی است که با صدای دلنشینش افراد زیادی را به خود جذب می‌کند. این ساز قدمتی طولانی در ایران دارد و احتمالاً از ایران به کشورهای دیگر نیز راه یافته است. کتابِ ردیف کامل راست کوک برای سنتور اثر پیمان آذرمینا است و بر پایۀ ردیف‌های موجود برای سنتور گردآوری و تنظیم شده و هیچ گوشه یا مطلبی به آن اضافه نشده است. این کتاب زیر نظر مستقیم استاد پایور اجرا و تصحیحات لازم انجام و درنهایت فهرستی از ترتیب گوشه‌ها توسط خودِ استاد تهیه و مبنای ردیف کامل سنتور در راست‌کوک قرار گرفته است.

هرچند فهرست تهیه‌شده در این کتاب برای هر اهل فنی، می‌تواند مستقلاً کاربرد داشته باشد ولی این کار مستلزم استفاده از چند کتاب و مرجع مختلف و تبدیل گوشه‌ها از چپ‌کوک به راست‌کوک و… است که گاهی به‌خصوص برای هنرجویان کاری پیچیده است. بنابراین نگارنده ضمن نگارش این مجموعه، اشکالات نت‌نویسی موجود را نیز برطرف کرده است.

ردیف کامل راست کوک برای سنتور
عنوان کتاب:
ردیف کامل راست کوک برای سنتور
ناشر:
هنر موسیقی
نویسنده:
پیمان آذرمینا
قیمت:
175,500 تومان
1,950,000

کتاب سرگذشت موسیقی ایران

سرگذشت موسیقی ایران، اثر روح‌الله خالقی، یکی از اساتید ارزشمند موسیقی ایران است. جلد اول این کتاب در سال 1333 منتشر شد و شرحی کامل بر موسیقی ایران با بیانی ساده از حدود سال‌های مشروطه است. در جلد اول با موسیقیدانان مختلف ایران آشنا می‌شوید. جلد دوم این کتاب به علینقی وزیری، که یکی از موسیقی‌دانان مشهور ایرانی و یکی از آهنگسازان پیشگام کشور بود، اختصاص دارد. این کتاب یکی از جامع‌ترین کتاب‌ها در زمینهٔ موسیقی و تاریخ موسیقی ایران محسوب می‌شود.
سرگذشت موسیقی ایران
عنوان کتاب:
سرگذشت موسیقی ایران
ناشر:
صفی علیشاه
نویسنده:
روح الله خالقی
قیمت:
558,000 تومان
6,200,000

کتاب تصنیف‌های علی‌اکبر شهنازی

استاد علی‌اکبر شهنازی موسیقی‌دان ایرانی و نوازندهٔ سرشناس تار بود که در سال 1363 درگذشت. در میان آثار این هنرمند، چندین تصنیف نیز وجود دارند که خوشبختانه بیشتر آن‌ها روی صفحه، با صدای خوانندگان مختلف ضبط شده‌اند و به‌یادگار مانده‌اند. اهمیت محتوایی، اجرایی و تاریخیِ این تصانیف بر کسی پوشیده نبوده، و به همین علت، رامتین نظری‌جو به گردآوری و آوانگاری این تصنیف‌ها پرداخته است تا علاقه‌مندان بتوانند از آثار استاد شهناز بهره ببرند. آوانگاری‌های این کتاب برای ساز به‌خصوصی نوشته و تنظیم نشده است بلکه تلاش این بوده که برای تمام سازها عمومیت داشته باشد و همچنین سعی شده است که مبنای انتخابی این آوانگاری‌ها با مبنای اجرایی خواننده‌ها نزدیکی داشته باشد. 

تصنیف های علی اکبر شهنازی
عنوان کتاب:
تصنیف های علی اکبر شهنازی
ناشر:
هنر موسیقی
نویسنده:
رامتین نظری جو
قیمت:
31,500 تومان
350,000

کتاب وزن در موسیقی ایران

ریتم یکی از اساسی‌ترین عوامل شکل‌دهندهٔ موسیقی است. دانشمندان، فلاسفه و موسیقی‌دانان تعاریف مختلفی برای ریتم یا وزن در نظر گرفته‌اند و نمی‌توان از اهمیت وزن در موسیقی ایران نیز غافل بود. فرهاد فخرالدینی موسیقی‌دان، آهنگساز و رهبر ارکستر برجستهٔ ایرانی است که در سال 1377 ارکستر موسیقی ملی ایران را بنیان نهاد. او در کتاب وزن در موسیقی ایران دربارهٔ وزن موسیقی صحبت کرده است و آن را از منظرهای مختلف بررسی کرده است. 
وزن در موسیقی ایران
عنوان کتاب:
وزن در موسیقی ایران
ناشر:
معین
نویسنده:
فرهاد فخرالدینی
قیمت:
243,000 تومان
2,700,000

کتاب تاریخ موسیقی غرب

پیتر برک و دانلد جی گراوت در این کتاب داستانی جذاب از مردم، انتخاب‌ها و سنت موسیقی غربی گفته‌اند. از موسیقی سنتی غربی گرفته تا هیپ‌هاپ، آن‌ها گذشته و آیندهٔ موسیقی را به هم متصل کرده‌اند. آن‌ها به کاوش در روند رشد و توسعهٔ موسیقی غربی پرداخته‌اند و این موسیقی را از منظر تحول آفرینی آن بررسی کرده‌اند. کتابی که پیش رو دارید، هفت بار پیش از این بازبینی شده است و همین نکته نشان می‌دهد که «تاریخ موسیقی غرب» در میان مشتاقان هنر موسیقی جایگاهی برجسته یافته است. روایت نورتن از تاریخ موسیقی در بافت ساختارهای اجتماعی و رویدادهای تاریخی تبیین شده است. عنایت روایتگران این روایت به امر آموزش و آموزش‌شناسی نیز آشکار است و از این منظر می‌توان کتاب پیش رو را داستانی بی‌مانند دانست. این کتاب مناسب هنرجویان، معلمان و همهٔ کسانی است که به موسیقی غربی علاقه‌ دارند.

تاریخ موسیقی غرب
عنوان کتاب:
تاریخ موسیقی غرب
ناشر:
کتاب سرای نیک
نویسنده:
پیتر برک
قیمت:
1,328,400 تومان
14,760,000
می‌توانید تمام کتاب‌های موسیقی و آموزش موسیقی را با تخفیف ویژه از فروشگاه اینترنتی 30بوک بخرید.
فروشگاه 30بوک
خرید از فروشگاه ۳۰بوک
قدرت موسیقی را دست‌کم نگیرید

شما در روز چند دقیقه به موسیقی گوش می‌دهید؟ آیا تابه‌حال سعی کرده‌اید حین کار کردن به موسیقی‌ای آرامش‌بخش گوش دهید و بدین ترتیب بهره‌وری خود را افزایش دهید؟ آیا موسیقی توانسته حالتان را پس از یک روز سخت کاری تغییر دهد؟ آیا تابه‌حال کتابی در زمینه موسیقی مطالعه کرده‌اید؟

معرفی کتاب به دنیای بهترین داستان‌های علمی تخیلی قدم بگذارید
الناز آذری
18 دقیقه

ادبیات علمی تخیلی، شکلی از داستان‌نویسی است که نویسنده در آن علم امروزی یا علمی خیالی مربوط به آینده را دستمایۀ خلق اثر قرار می‌دهد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب وابی‌‌سابی: بینشِ ژاپنی درمورد زندگیِ نه‌چندان بی‌نقص ولی کامل
مهرناز بهروش
23 دقیقه

ما در دنیایی مملو از استرس زندگی می‌کنیم؛ زندگی‌ای سریع داریم و هدف‌هایی غیرواقعی برای خود تجسم کرده‌ایم که همگی می‌توانند زندگی را پُراسترس‌تر کنند. ژاپنی‌ها یک شیوهٔ زندگی باستانی دارند که به آن وابی‌سابی می‌گویند و شاید این همان چیزی است که برای فاصله‌گرفتن از این زندگی به آن نیاز داریم.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب ایکیگای: راز زندگی شاد و طولانی مردم ژاپن
الناز آذری
18 دقیقه

معنای زندگی چیست؟ آیا هدف ما باید فقط داشتن زندگی‌ای شاد و طولانی باشد یا باید به‌دنبال هدفی والاتر بود؟ چرا بعضی از مردم می‌دانند چه می‌خواهند و شوق زندگی دارند، درحالی‌که برخی دیگر در پریشانی و آشفتگی دست‌وپا می‌زنند؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب‌های خودیاری مارک منسن
مهرناز بهروش
8 دقیقه

کتاب‌های خودیاری مارک منسن طی سال‌های اخیر جزو پرفروش‌ترین‌ها بوده‌اند. منسن در این کتاب‌ها به‌شکلی عملی و واقعی به بهبود روحیۀ خوانندگانش کمک می‌کند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب نگاهی به رمان کلیدر اثر محمود دولت آبادی
بامداد برزویه
20 دقیقه

محمود دولت آبادی رمان کلیدر را بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۲ نوشت. این رمان داستان یک خانوادۀ کُرد ایرانی است که مجبور می‌شوند به سبزوار خراسان کوچ کنند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب جادوی ماندگار شازده کوچولو
مهرناز بهروش
21 دقیقه

شازده کوچولو رمانی ماجراجویانه، فانتزی و تخیلی و آخرین رمان نویسندهٔ محبوبِ فرانسوی آنتوان دو سنت اگزوپری است که بیش از 80 سال پیش برای اولین‌بار منتشر شد و از آن زمان تاکنون بیش از 200 میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفته و به حدود 300 زبان زندهٔ دنیا ترجمه شده است و هر روز طرفداران جدیدی پیدا می‌کند. شازده

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب پیامبر و دیوانه
الناز آذری
14 دقیقه

آیا این جملهٔ معروف را شنیده‌اید: «نپرسید کشورتان چه کاری برای شما می‌تواند بکند، بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان بکنید.»؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب به امید دل بستم
یسنا پارسی
12 دقیقه

به امید دل بستم، رمانی عاشقانه، غم‌انگیز و خواندنی اثر لنکالی نویسندهٔ فرانسوی است که در سال 2022 منتشر شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تلماسه
مهرناز بهروش
15 دقیقه

مجموعه کتاب‌های تلماسه از پرفروش‌ترین و معروف‌ترین داستان‌های دنباله‌دار علمی – تخیلی جهان است. اولین کتاب این مجموعه با عنوان «تلماسه» در سال 1965 موفق به کسب نخستین جایزهٔ نبولا برای بهترین رمان علمی-تخیلی شد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب زوال بشری
بامداد برزویه
14 دقیقه

کتاب زوال بشری اثر اوسامو دازای نویسندهٔ ژاپنی است که 6 خودکشی ناموفق داشت و در عمر کوتاهش توانست بر نویسندگان زیادی از جمله هاروکی موراکامی و کوبو آبه تأثیر بگذارد.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب والدین سمی را بهتر بشناسید
بامداد برزویه
12 دقیقه

افرادی در زندگی شما هستند که شما را بالا می‌برند و هر زمان که به کمک نیاز داشته باشید از شما حمایت می‌کنند. ممکن است دیگرانی نیز باشند که شما را در هم بشکنند و به شما آسیب برسانند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب بدون ترس سخنرانی کن
الناز آذری
11 دقیقه

یکی از ترس‌های رایج بسیاری از مردم دنیا، صحبت یا سخنرانی در برابر گروهی از مردم است. آیا حتی فکر کردن به صحبت مقابل یک گروه بزرگ یا کوچک، باعث می‌شود عرق از سر و رویتان سرازیر شود؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب چگونه با هر کسی صحبت کنیم؟
علی فروزنده
16 دقیقه

هر فرد روزانه نقشی را در جامعه ایفا می‌کند که برای انجام آن باید با دیگران به تعامل بپردازد. وجه مشترک هر تعاملی، نیاز به ارتباط شفاف و مؤثر است.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب شب پُرستاره
مهرناز بهروش
11 دقیقه

انسان‌هایی کم‌وبیش شبیه ما از دویست‌هزارسال پیش بر روی زمین زندگی می‌کردند اما تازه حدود پنجاه‌هزار سال پیش بود که انسان‌ها دست به خلق آثار هنری زدند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب سنگ، کاغذ، قیچی
شادی صارمی
10 دقیقه

فکر می‌کنید همسرتان را خیلی خوب می‌شناسید؟ آدام و آملیا، شخصیت‌های رمان سنگ، کاغذ، قیچی به شما نشان می‌دهند که بهتر است تجدید نظر کنید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب بهترین و پرفروش‌ترین‌های سال 1402
شادی صارمی
22 دقیقه

کتاب‌خواندن و مطالعه همیشه یکی از مهم‌ترین سرگرمی‌های بشر بوده است. پیش از ظهور تکنولوژی و گوگل، مردم برای کسب اطلاعات و سرگرمی به سراغ کتاب‌ها می‌رفتند و امروزه نیز حتی با وجود تکنولوژی کتاب‌ها منبعی مهم برای کسب اطلاعات مؤثق به شمار می‌آیند.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب پسرک، موش کور، روباه و اسب
بامداد برزویه
12 دقیقه

آیا کتاب‌های کودکی‌تان را به‌خاطر می‌آورید؟ کتاب‌هایی آرامش‌بخش با داستان‌هایی زیبا و آموزنده که تصاویری زیبا با متن‌هایی کوتاه داشتند تا شما را به مطالعه ترغیب کنند و در یک نشست بتوانید آن‌ها را بخوانید، یا کسِ دیگری آن را برایتان بخواند، یا حتی اگر هنوز خواندن بلد نبودید، تنها از تماشای تصاویرشان لذت می‌بردید و برای خودتان داستانی جذاب می‌ساختید.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب همیشه خلاق
یسنا پارسی
10 دقیقه

شغلی پُردردسر دارید و مجبورید هر روز در محل‌کار خلاقیت به خرج بدهید؟ هر روز مجبورید به مشکلات بسیای از مردم رسیدگی کنید یا با فرسودگی شغلی مواجه شده‌اید؟

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ
مهرناز بهروش
20 دقیقه

کتاب مجمع‌الجزایر گولاگ در سال 1973 منتشر شد. این کتاب وقایع‌نگاریِ الکساندر سولژنیتسین از اردوگاه‌های کار شوروی معروف به «گولاگ» است و گزارشی خام و هشیارکننده از زندگی در گولاگ‌های شوروی محسوب می‌شود.

خواندن مقاله Left Arrow
معرفی کتاب معرفی کتاب تاج دوقلوها
مهرناز بهروش
15 دقیقه

ادبیات فانتزی مدرن را نویسندهٔ اسکاتلندی جورج مک‌دونالد با داستان شبح‌ها آغاز کرد که در سال 1858 منتشر شد و این کتاب را اولین رمان فانتزی می‌دانند که برای بزرگسالان نوشته شد.

خواندن مقاله Left Arrow
بعدی
قبلی
نظرت رو باهامون به اشتراک بذار.
نظرت راجع به این مقاله چیه؟
0/200
اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنید.